Diskusia 1/2: Čitateľský klub

Panteón majstrov hrôzy

Diskusia

Marek Páperíčko Brenišin
Klobúk dole, toto vyšlo. Výborný text, záver som síce tušil, ale fungoval perfektne. 9 bodov.
28.11.2020

Tomáš Staviteľ
Skrátim to na: Super! :)
A dodám: trochu zamrzelo, že som pointu vytušil už po prvom odseku, ale aj napriek tomu som si poviedku užil. A tiež keď vidím meno Vlado, hneď začnem byť podozrievavý :D
28.11.2020

HB
Fajnovo mrazivé a atmosférické :) Páči sa mi ako sme obaja použili pointu "haha on je upír" diametrálne odlišne.
28.11.2020

xius
Wooo! To bola necakana bomba tohto kola. Ja som pointu prave vobec netusil. Ako som prechadzal poviedky, ziadny upiri a zmietlo ma to zo stopy... trapas, viem. Ale o to viac som si to uzil! :) Trpel som spolu s hrdinom, vynijakuco opisane. A Vlado nech sa hanbi, lovit nove duse v citatelskom klube! :)
29.11.2020

Magda Medvecká
Toto ma začína veľmi zaujímať, lebo som sa s tým stretla už viackrát (nielen pri mojich poviedkach a nielen tu): prečo je negatívum poviedky, ak tušíš, ako skončí? Väčšinou ten príbeh musí plynúť k nejakému záveru, nemôže byť niečo tušené a potom to skončiť úplne inak. Môže byť niekedy aj pozitívne, ak príbeh skončí tak, ako tušíš? Viete to nejako vysvetliť alebo je to skôr také momentálne/pocitové, že pri tomto príbehu mi to nevadilo, ale pri tomto áno?
Lebo teda mne sa to párkrát stalo, ale skôr som sa tešila z toho, že som niečo vydedukovala z textu a koniec mi to potvrdil. :)
A ešte pri tomto konkrétnom som to plánovala skôr tak, že postava nevie, čo sa s ňou deje, ale čitateľ to na základe náznakov zistí skôr ako ona. Ani som sa to vlastne nesnažila príliš „schovávať“, lebo hodina a lebo som čakala, že asi tak polovica poviedok bude o upíroch a vlastne to bude hneď jasné aj tak. :D
HB – som rada, že sa tam nejaká atmosféra dostala, ale popravde som nechcela, aby to bolo až tak mrazivé :D Oni sa tomu upírovi všetci veľmi páčili a dobre sa mu s nimi rozprávalo o knihách, preto ich všetkých premenil, aby sa mohli stretávať aj ďalej. Čiže v podstate bol dobrý a proste chcel nových kamarátov. Len teda už mi nevyšiel čas to tam lepšie zakomponovať. Ale keď tak nad tým rozmýšľam, má to potenciál byť aj mrazivé, ak si takto niekto robí čo chce s celou skupinou ľudí :D
Xius – mňa tiež prekvapilo, že nikde neboli žiadni upíri! Lebo tie témy na to úplne navádzali (krv a zrkadlo? Instant vampire), ale napríklad mi vôbec nenapadlo, že krv nie je voda sa vzťahuje na rodiny, čo mali 2 či 3 poviedky. Je dosť zaujímavé sledovať, aké podobné a rozdielne asociácie tie témy vyvolávajú :)
29.11.2020

Kei
Tá nespokojnosť s predvídateľným koncom je normálna, len neviem či dokážem to jednoducho vysvetliť. Ak vylúčime fakt, že ten koniec naozaj zlý je, aj fakt, že čitateľovi proste text nesadol, tak jedno z možných vysvetlení nespokojnosti môže byť, že niečo škrípe v uvode a jadre samotnom. Pozor, nechcem tým povedať že je text zle napísaný. A je ťažké zistiť, že čo presne "je na vine".
Pokúsim sa myšlienku rozviesť. Ako si správne postrehla, sú minimálne dve možnosti, ako zapôsobí taký koniec. Jeden je, že ak čitateľ odhadne, čo asi bude na konci a ak to bola veľmi očividná možnosť, bude kdesi podvedomie podstrkovať, že "toto nemôže byť všetko, určite tam bude niečo naviac" a tak si môže vybudovať očakávania. Ak nie sú splnené, bude nespokojný. Samozrejme nie je to len záležitosť jednoduchého predvídania. Tých faktorov, kvôli ktorým vzniká nespokojnosť je oveľa viacej a na dlhú diskusiu, lebo záleží to od každej jednej poviedky.
No a teraz kedy nastáva opak - kedy som spokojná, ak sa môj predpoklad potvrdí. Pekným príkladom sú na to detektívky - tam ak čitateľ odhadne kto je vrah, tak sa rovno aj poteší, že ten záver predvídal. Je to preto, že v detektívkach je obvykle toľko podozrivých a možných koncov, že to nie je úplne najjednoduchšie. Podobne to môže fungovať aj pri iných poviedkach. Komplikovanosť a počet možností je aj v tomto prípade len jeden faktor z mnohých.
Zoberme si zase príklad z iného žánru - kriminálka. Tam kde sa čitateľ dozvie kto je vrah na začiatku ale aj tak to bude čítať, lebo chce vedieť, ako ho nájdu, či ako ten vrah skončí a či bude potrestaný. Tu je krásne vidieť rozdiel - očakávanie je v slovíčku "ako" a nie v tom že "kto". (Aj tu môže byť čitateľ nespokojný, no to už je o inom)
No a zopár tipov, prečo môže predvídateľný záver vyvolať nespokojnosť:
gradácia textu - ak sú informácie podané zdĺhavo, či duplikovane, ak je niečo naznačané veľmi očividne viackrát, ak je jadro sugestívnejšie než záver - teda je tak dobré, že si čitateľ povie, tam musí byť niečo extra na konci; rovnako to môže spôsobiť opak, ak je jadro mdlé - teda ide viac o rovnováhu medzi časťami poviedky; ak ten záver vyznie, že je useknutý, ak ... a mnohé ďalšie.
V prípade tejto poviedky by som si tipla, že si až veľmi naznačovala, že Vlad je Drakula. Na dvoch miestach si popisovala čipky, niečo čo dnes chlapi nenosia. A trochu škrípe gradácia, čitateľ má veľa času rozmýšľať, lebo text je hlavne o tom, ako je HP zle, a pár ďalších detailov, ale to je na dlhé vysvetlovanie.
Ale ani jedna z týchto vecí sa nedá vytýkať mikropoviedke na počkanie, lebo sú to prvky, ktoré potrebuju premyslieť a upraviť.
Mne koniec nevadil, na PNP je veľmi dobrá, ak by bola normálna, teda aj s možnosťou korektúr, ešte by som povedala že ju treba preškrtať alebo trochu oživiť samotný dej aj inými prvkami ako že hlavnej postave je zle.
29.11.2020

Kei
Apropo, aby sa to v tom texte nestratilo, mne sa poviedka páčila :D
29.11.2020

Magda Medvecká
Hmm, tak predsa je to tak, ako som tušila, že nie priamo ten koniec je zlý, ale ide o to, ako funguje celok poviedky. Ako to už býva :) To „ako sa to stane“ mi príde ako veľmi dobrý príklad. A teraz mi napadá, že do toho spadá asi aj to, či je niečo klišé alebo príliš často opakované – ak prečítaš 10 poviedok, v ktorých sa na konci ukáže, že záhadná postava bola upír, tak by ťa určite potešilo, keby sa v 11. poviedke ukázalo, že ide o inú príšeru alebo nejde o príšeru vôbec. Čo sa asi tiež týka konkrétne čitateľa a jeho skúseností, ale aj všeobecne žánru. (Stalo sa mi, že mi niekto vyčítal, že je to už „obohratá téma“ alebo niečo podobné, ale ja som sa s tým stretla v literatúre asi raz a matne, čiže pre mňa to bola nová a zaujímavá téma). Budem o tom rozmýšľať, resp. skúšať pri ďalších poviedkach :D
A ešte čo sa týka mojej – už keď som to písala, tak som rozmýšľala, čo by som tam urobila inak, keby mám viac času. Napr. sa mi nepáči, že sa z neho vykľul priamo TEN Dracula, pôvodne som mala v mysli predstavu skôr takého romantického/gotického upíra (ako Anne Rice napr., preto tie dlhé vlasy a čipky :) ) a tá kniha o Draculovi mal byť skôr zástupný znak upírov všeobecne. Aj stred som chcela urobiť kratší alebo možno akčnejší, viac sa pohrať s tými „príznakmi“ a rozpomínaním alebo také niečo. Čiže zhruba to isté, čo si si všimla aj ty. :)
01.12.2020

Kei
presne. nie vždy je chyba v tom, čo vytkne čitateľ, alebo betareader. Niekedy je to zamotané o dva kroky skôr. a čím viac drobných nepodstatných chybičiek v celku, tým skôr to niekde vypáli ako "katastrofa" lenže to bude len dôsledok. Napríklad sa veľmi často vytýka začínajúcim autorom, že nadužívaju zámeno som, keď píšu v prvej osobe. ale ak si pozrieš text vypísaného dobrého autora, tak tých "som" tam bude tiež veľa, lenže dej, dynamika, gradácia a kopa dalších maličkostí posúva čitateľa tak svižne a nedočkavo dopredu, že nemá čas sa zaoberať tou jedinou maličkosťou. Takže všetci autori, čo zvládli level jedna, môžu pokročiť na level dva a skúsiť sa pozriet na poviedku ako na celok :)
Alebo take hlášky typu: doparoma, som vedela cely čas ako to dopadne, ale som sa celý čas bavila, že si to kludne prečítam ešte raz. (alebo hrýzla nechty pri hororoch)
01.12.2020

Monika Kandriková
Poviedka si určite zaslúži veľa bodov :D :D A o predvídavosti - veď sa dá mlžiť dlhšie, chlapík nemal mať žabó, mal sa volať Pike a popíjať vlastnú pijatiku z malej fľašky, roztiahnuť závesy v neurčitom večernom čase za neurčitého počasia, a tak pod... Ale jednoduché to teda neni. Mňa vždy poteší, ak sa k téme, kde sa objaví krv, napíše chutná poviedka o upírovi. :D :D
01.12.2020

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.
Neregistrovaný užívateľ
Meno:
Email:
(nebude zverejnený)
Podmienky:
čítal som a súhlasím s podmienkami