Diskusia 1/1: Ten z temného lesa

Podporte scifi.sk

Diskusia

Kristína Leonhard
Ahoj, píšem hneď po prečítaní. Napísané je to dobre, bez chýb, aj štylistika dobre. Raz som mala pocit, že sa dej spomalil, príliš dlho sa detektív motal v lese, ale inak to nedrhlo a rútilo sa pekne ku koncu. S ktorým mám zas problém :D. Ale tak to je samozrejme môj problém, nie tvoj :).
Chápem, že si potrebovala, aby do lesa prišla za Lauru náhrada. Lenže:
1. Nestotožňujem sa s tým, že veď tá macocha bola hnusná, tak nech trebárs aj zomrie. Veď predsa detektív by (samozrejme teoreticky) mal byť poctivý a nehrať sa na sudcu. Ak bola macocha tak dobre oboznámená s existenciou lesovika, museli byť všetci, aj Laura, a tiež by si dala pozor, nie? Z môjho pohľadu by bolo iné, keby macocha dcéru sama zavliekla do lesa a nechala ju tam. Takto to boli od nej iba reči, aby ju vzal rohatý a pod.
2. Keďže v čase, keď viedol lesovikovi náhradu, bola už Laura v bezpečí, bolo treba privliecť novú obeť v podobe macochy? Viem, píšeš: "Rozvodnené rieky, stratení turisti, čo zrazu nevedia čítať značky, vykynožené kuríny a zajačince", ale pokiaľ ja viem, to by lesovik robil bez ohľadu na to, či by mu náhradu za obeť doniesol alebo nie. Je to v jeho povahe. Veď aj Lauru zajal len preto, že sa tam ukázala, rovnako ako by sa ukázali turisti.
Alebo je lesovik vyslovene pomstychtivé stvorenie? Čítala som o ňom už dávnejšie, možno mi to uniklo. Viem tak, že hlavne stráži les a teda okoloidúcich si stiahne.
Ale inak písať vieš naozaj veľmi dobre, išlo to hladko a aj zaujímavo, nápad dobrý :)
06.11.2020

HB
Celkom umne napísaný mrazivý príbeh, čo nie je jednoduché docieliť. Práve preto hodnotím túto poviedku dosť pozitívne. Milujem podobné príbehy a určite mi do budúcna podobnými vecami veľmi ulahodíš :) Zásadnejšie výhrady nemám, čítalo sa to plynule a príjemne. Držím palce!
06.11.2020

Dzany
Ahojte, ďakujem za komentáre, veľmi ste ma potešili! :)
Ešte k tomu, čo píše Kristína:
1.) Presne ako hovoríš, môj detektív je poctivý, ale viac menej len teoreticky. Skôr je to ten typ, ktorý obľubuje ľahké riešenia a menšie obete pre akési vyššie dobro. Čiže je dostatočne morálne flexibilný, na to, aby vedel robiť rozhodnutia sám aj za iných, ak to považuje za správne. A okrem toho je to vnuk čarodejnice, čo ho tiež predurčuje na vlastný nevyšliapaný chodníček. :)
Ďalej už všetka vina padá na moju hlavu. Autor by nemal vysvetľovať, čo napísal, ale bohužiaľ sa mi to nepodarilo odtlmočiť v texte, tak sa to pokúsim objasniť. Totiž, trošku som bojovala s obmedzeným počtom znakov a niekde sa to odraziť muselo - nestihla som vysvetliť všetko, čo bolo treba. O:)
Prítomnosť Lesovika nie je jasná každému v dedine. Malo to byť skôr tak, že to vie len Benková a zopár poverčivých ľudí. Mladú generáciu takéto staré povery nezaujímajú ani im neveria. Chodia predsa na Plodnú lúku, kde ľudia nemiznú, nie je až tak hlboko v lese, takže sa neboja. Čiže Laura sa vonku bála len tmy a Lesovik ju mohol nalákať, lebo bola zraniteľná, kvôli tomu, čo povedala macocha, keď sa hádali. A teda ďalšia vec súvisí s bodom 2, čiže:
2.) Znova niečo, čo sa mi nezmestilo napísať, tak som dúfala, že to bude pochopiteľné medzi riadkami, ale znova moja chyba - nebolo. :)
Lesovik môže uniesť aj deti, ktoré prekľajú rodičia (u mňa vlastní či nevlastní), a z toho celý únos Laury vychádzal, preto má Laura príhodne iba 17 rokov. :D Možno macocha vedela, kde sa má Laura s mladým stretnúť (resp. nebola na heslá do počítača až taká hlúpa ako vyzerala), a tak si rovno zaumienila, že sa takto mladej pohodlne zbaví. (lebo sama trochu paktuje s temnými silami a je jej to trochu známe) Jednoducho jej Laura pila krv, nemali dobrý vzťah a povedala si, že za pokus to stojí. Takže vlastne z toho vyplýva aj to, prečo Lesovik potreboval náhradu. Macocha mu prekliatím sľúbila obeť a už to nešlo vziať späť. Preto by sa Lesovik hneval, ak by nedostal nakoniec nič. Ale uznávam, trošku to tam škrípe, že Laura ide do lesa a zrovna ju macocha príhodne prekľaje, takže Lauru ten Lesovik môže uchmatnúť. Chcelo by to asi viac tých znakov, no. :D
A inak, Lesovik je aj pomstychtivý a úskočný, to máš pravdu. :)
06.11.2020

xius
Velmi dobre! Malo to nadych noir detektivky, ale usadenej do fantastickeho lesa a malej dediny. Kul kombinacia. Za mna vyborne tempo, opisy aj jednotlive sceny. Jedina vycitka by bola prave dlzka, ale to pises aj sama. Poviedka by si este taku stranu s dalsimi detailami a scenou-dva, zasluzila. Ale vzdy lepsie takto, ako nieco umelo natahovat. :)
10.11.2020

Magda Medvecká
Dobrá poviedka, veľmi si ulahodila môjmu vkusu. :) Príbeh plynul (hoci som si tuším raz nebola istá, kde sa práve nachádzame), bola som aj napätá, aj som im držala palce (teda hlavne detektívovi :) ).
Jediné, čo mi tam trochu nesadlo, bola tá Benková. Pripadala mi ako taká všetečná staršia žena, ale v podstate neškodná postava. No vzhľadom na koniec by možno bolo fajn, keby si aj jej dala trochu „temnejšiu“ minulosť? To, že je na nej niečo podozrivé, prišlo pomerne rýchlo a na malom priestore. Pritom si tam mala viacero dobre urobených prepojení a pomalých odhalení (napr. tá minulosť detektíva, že najskôr chodil ako malý chlapec s babičkou do lesa a zrazu sa z neho vykľul vnuk čarodejnice, ktorý sa osobne pozná s duchom lesa).
Ale to je fakt maličkosť, možno spôsobená tým obmedzením znakov, inak mám pocit, že všetko do seba pomerne dobre zapadalo, postupné odhalenia boli tak akurát a páčilo sa mi, ako sa tie rozprávkové detaily prepletali s reálnym svetom.
13.11.2020

HB
Po mojich irl kamošoch Magde a Xiusovi si bola práve ty môj favorit na celkové vitazstvo. Parádna robota, navyše si strašne zlatá k ľuďom v komentároch, to ja ako miestna laskonka veľmi oceňujem 😇 Vidíme sa nabudúce pri nejakej súťaži! Čau!
16.11.2020

Dzany
Ďakujem HB, aj ostatným ešte raz za komentáre. :) Magda má pravdu, Benkovej by sa hodilo viac priestoru v tom úvode, potom by jej odhalenie dávalo väčší zmysel. To bolo spôsobené aj tým, že som sa tak rozhodla až neskôr O:) no a potom mi už nevyšli tie znaky na to, aby som ju lepšie uviedla. :D Ale určite sa ešte niečoho zúčastním (ak mi to vydá na tie znaky samozrejme :D). Zatiaľ sa majte. :)
22.11.2020

B.T. Niromwell
Už som sa po úvode zľakla, že to bude strašná gýčová romantika. Našťastie nie. Lenže potom prišla gýčová postava detektíva. Naozaj musí každý dospelý chlap detektív chľontať od rána, to sa mu nedá vybudovať žiaden iný osobnostný prvok? Inak to bol ale sympaťák. Páči sa mi, ako si do pátrania zakomponovala moderné technológie, detektívky ich radi ignorujú. Tiež sa mi páči, že mala v izbe plagáty Billie Eilish a nie nejakej generickej kapely len preto, že ju každý pozná, alebo ako sa detektív otočil, aby sa pripravil na cestu do lesa, to všetko dodáva príbehu prepojenie na uveriteľnosti.
Celkovo je to príjemne napísané, občas zaškrípe slovosled (Benková jastrila po mne pohľadom) alebo a opakujú slová (hustý les-husté malinčie, hrdelný hlas-hrdelné vrčanie).
Sen sa zdá Čechom, Slovákom sa sníva.
Tuto som sa pozastavila: Lesovik nikdy nenecháva stopy po svojich obetiach. – ale čo potom tí obesenci?
23.01.2021

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.
Neregistrovaný užívateľ
Meno:
Email:
(nebude zverejnený)
Podmienky:
čítal som a súhlasím s podmienkami