Diskusia 3/4: Zlodej mágie

Podporte scifi.sk

Diskusia

Kei
[pokr] ...som si to prečítala ešte raz a dojem zostáva rovnaký - kým začiatok a koniec ťahá až do darkfantasy, hľadanie chrámu je rozprávkové a naivné. Niečo v štýle "pamodaj štastia lavička". Páči sa mi ako je to vymyslené, ako sa jednotlivé prvky dopĺňajú ale nepáči sa mi prevedenie. Niečo mi tam nesedí ale narýchlo neviem povedať čo presne. Príklad: kde sa vzal tu sa vzal - Nebel sa bavil s hadom, potom sa týždeň túlal lesom, robil iné a potom sa vrátil k hadovi a chudák tam stále bol a ešte nezvliekol kožu. Ja viem že to sú kĺúče, ktoré tam majú byť, keď ich bude niekto hľadať, ale je to také rozprávkové. Určite sa s tým dalo vyhrať lepšie. A podobne je to s trolom a ostatným, ale aby som vedela povedat presne musela by som skutočne text analyzovať - zamyslieť sa nad každou vetou :)
27.09.2013
Kr4b
Tak, je to pravda, ale autor dáva jasne najavo, že o onej "náhode" jasne vie prostredníctvom Nebelovich slov. Tiež to zmrazovanie by sa (reálne) dalo vysvetliť stvokami spôsobov - napríklad že bol tak zaujatý hľadaním chrámu, že ho nič lepšie nenapadlo. No, možno to nie je najlepší príklad. Mne sa však zdá, že je v poviedke dosť svetla, aby sa dali všetky podstatné veci dobre vidieť. + skvelé nápady ako kamenný had a premena postáv v chrám a podobne... Podľa mňa najlepšia pasáž z poviedky, možno okrem chvíľky, keď sa Nebel skoro zbláznil a zničil mágiu.
27.09.2013
Kr4b
Okrem toho, poučné, inšpiratívne alebo inak umelecké rozprávky (na ten starší spôsob, aj keď sa vždy našli čierne miesta rozprávania) človeku niečo dajú. Tá časť mi pripomenula, že hranice fantázie neexistujú, je to len vidina. Epické :DD
27.09.2013
Culter
Týýý kokso, ste rozprúdili debatu. :) Teším sa. Ja to milí ľudkovia, vidím takto. Tá upútavka na dej bola dosť skrátená. V nej som chcel chcel čitateľa nevtieravo (čo to trepem :)) a stručne vtiahnuť do deja. Imho, každých 1000 rokov sa v tomto podivnom svete Arxe menia bohovia. Spomedzi ľudí sú vybratí noví a tí starí zahynú. Toto sa volá Veľká výmena. Nebel nechce zomrieť (ani sa mu nečudujem) a tak pátra, ako sa Veľkej výmene vyhnúť. Hoc´ majú noví bohovia obrovskú moc, stále sú len ľudia. Ani Nebel nepozná celý rozsah svojej moci. A tak ju ani nevie celú použiť. Navyše informácia o Veľkej výmene je mu ukrytá. Možno práve preto, že po nej pátra ako boh.
27.09.2013
Culter
pokr. Aj preto sa bojí použiť moc. Nechce sa prezradiť. A vyberá si nie príliš vhodné kúzla. Snažil som sa vžiť do jeho situácie. Takto nejako by som to riešil. Ak som pod tlakom a nemám skúsenosti, chybujem. Toto je jedna stránka príbehu. Veci, ktoré vidím ja. Poviete si, tak prečo tam nie je napísané. Stále hľadám tú správnu rovnováhu medzi ´prezradiť príliš´ a ´zamlčať, alebo len naznačiť´ Sú ľudia, ktorí potrebujú všetko ozrejmiť, ale aj takí, ktorí chcú priestor pre predstavivosť. Ku ktorým sa prikloniť...?
27.09.2013
Culter
Práve vaše názory mi dávajú odpovede. :) Ďalšou vecou je technické prevedenie. To je priznávam môj obrovský nedostatok. Toto sám odstrániť neviem, našťastie poznám pár výborných editorov so železnými nervami... takže toto s ich pomocou dokážem vyriešiť. Zdravím Kei a Kr4b. A samozrejme ďakujem za bombový obrázok.
27.09.2013
draculin
No, reakcii si dostal dost, ale snad ta moja neublizi :) Same o sebe to nebolo zle, napad ocenujem - je predsa len trosku beznych fantasy klise. Prepracovanost sveta aj snahu o komplexnejsi dej tiez kvitujem. Zle je, ze to zlyhava v zopar veciach, kvoli comu to nema ten "WOW" efekt... 1) Pozadie sveta mas asi premyslene, ale tu je to trosku ako tapat v temnote. Asi privela doleziteho nevieme - tiez som si trebars skrabal hlavu, ze ako moze byt clovek bohom. Ale ako to je s kuzlami, ked ich maju - ale niektore az tak nefunguju. Tym nemyslim, ze by si mal pridat 10 stran vysvetlovania!!! Len mozno niektore veci zjednodusit, nemat to vymyslene tak komplikovane. A ine predsa len zahrnut do textu. Organicky :) ...2) Postavy sice nieco robia, ale prave kvoli teme a zapletke by to chcelo trosku lepsie rozpracovane aspon tie dve hlavne. Pretoze o tom to bolo - na jednej strane kuzelnik...
27.09.2013
draculin
ktory chce viacej magie a vyvola vzburu - na druhej boh. Je to medzi nimi, nie? ...3) Co je asi najvacsi nedostatok je nevyrovnane tempo. Napr. uvodna cast je prehnane dlha, az nudna. Verim, ze sa myslienka prejavu dala povedat na polovicnom rozsahu. Rovnako aj prvy odstavec, kde je Nebel a jeho myslienky. ....oproti tomu mas vela casti, kde za sebou nasleduje mnozstvo az prilis kratkych viet. Tieto niekedy dej urychlia, ale tu je to sekane na prilis male kusky, az to rusi. Toto prepracovat a aj by som kludne odpustil tie prve dva body. Sice by vycitka zostavala, ale poviedky by bola podstatne citatelnejsia. .....No nech je akokolvek, na tomto servri jedno z tych vazne lepsich diel. A blahozelam :)))
27.09.2013
Kei
Jan: Ten úvod som pochopila tak ako píšeš. ale nesedi mi fakt, že nevyberá vhodné kúzla. Keby musel zastaviť slnko, či pridať 2.mesiac, tak beriem že by to riesil nelogicky, lebo jeto velke kúzlo a nevie co je vhodne. Ale snáď výmena neprebehla ako lotéria, a nejaký dôvod prečo sa stal práve on bohom mágie byť musel, - mal aspoň základný prehľad. Príde mi to logické. Ale ak aj nie - sto rokov je dosť veľa času na nacvičenie základných veci - ako vyhnúť sa prekážkam bez toho aby ohúril svojou božskou mocou. AK toto nevie, čo chce robiť s kruhom vzbúrených čarodejov? AK chápem dobre, on daroval ľudom mágiu. Ako to mohol spraviť ak nevie jej dosah rozsah účinky a je neistý pri jej používaní? To nie je malý zásah do života. Postava Nebela je plná protirečení a to dáva pôdu na ďalšie zádrhele.
27.09.2013
jurinko
Podla mna by sa tam mala prisuchtat Jolana a uplne to rozbit, vysmiat sa celym nitiam, pretrhat ich a ponizit Nebela s Avarom oboch naraz a vyfliaskat ich ako deti ;-) (Jano, nenechaj sa zviklat, kazdy by tam mal rad to svoje :-) )
29.09.2013

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.