Diskusia 1/1: Spomienky

Podporte scifi.sk

Diskusia

Spacer
No, každý musí začať nejakou tou prvotinou, ale zásadná vec: Odseky. Tie pomáhajú robiť poviedku prehľadnejšou. Ďalšia dôležitá vec: Čiarky. Či sa to niekomu páči alebo nie, bez nich to v slovenčine jednoducho nejde. A ďalšia vec: Pozor na gramatické chyby! "Chyrurgia" sa píše "chirurgia", takže ak čitateľ vidí takéto chyby (to nebola jediná), môže ho to odradiť hneď na začiatku. Inak prajem veľa úspechov v ďalšom písaní... (LOL)
26.11.2011
Culter
Mňa zarazilo ako prvé, prečo si Karolína písala o hlavnom hrdinovi ako o ŇOM a nie o NEJ? Veď aj ženy môžu byť kozmonautky. Ja by som sa bál písať ženskú postavu. Totižto, vcítiť sa do myslenia druhého pohlavia je pre mňa hrozitánsky ťažké. (čítaj nemožné :)) Poradím ti, čo tu poradili aj mne. Napíš poviedku, pár dní ju nechaj dozrieť, potom si ju prečítaj, uvidíš, koľko chýb po sebe nájdeš a koľko z poviedky ti bude prekážať, takže to zmeníš. Ak nie si v gramatike celkom doma (ako ja) daj si ju skontrolovať niekomu, kto je. Veľa zdaru.
27.11.2011
B.T. Niromwell
Osobne si nemyslím, že by tu bol problém s vžívaním sa do postavy, ktorý by sa dalriešiť tým, že by bol písaný z pohľadu dievčaťa, na takomto mikropriestore o nejaké psychopochody, ktoré by ukazovali drastické rozdiely medzi mužom a ženou ani veľmi nešlo. Skôr by sa to dalo riešiť niečo iné. Prvá vec: jeden odsek vždy poteší, ale nie, keď obsahuje niekoľko priamych rečí a asi 50 riadkov - to k formálnej stránke. Po gramatcikej - čiarky nikto nikdy nemal rád, ale vydavatelia, žiaľ, áno. Ak budeš písať ďalej, určite si ich všímaj. A myslím, že by si mohla, písať vieš, ale chce to ešte niečo, cítiť tu takú "mladícku" autorskú nevyrovnanosť.
27.11.2011
B.T. Niromwell
ťažko sa to presne pomenúva, čo robí rozdiel medzi poviedkou začiatočníka a dobrou poviedkou, ale určite sú to vety typu: Teoreticky bola rovnaká ako tie ostatné až na to že tam vládla desivá atmosféra. Ďalšia vec je, že takéto poviedky znejú, akoby ich autor prečítal a nám prerozprával, ako mu v danom momente huba narástla. Chce to viac premyslieť námet a dať mu nejakú formu typu úvod, jadro, záver a dať čitateľovi niečp, hocičo, aby si čitateľ nemyslel, že postava je debil, keď sa z ničoho nič začne hrať s putami a tak si oslobodí väzňa. Ale inak stobodov za zakončenie: Našiel som si byt a prácu a onedlho sa zo mňa stal spisovateľ roka. - to fest stálo za to:)
27.11.2011
Culter
To s tým vžívaním som myslel napríklad do niečoho s väčším rozsahom. Šaňo a kde je nejaký krásny a vymakaný obrázok k poviedke? Hááá? :)))
28.11.2011
jurinko
Velmi nevypisane. Myslienky ti skacu ako splasene blchy, prirovnania su zle, strasne casto sa vyjadrujes o veciach, o ktorych nemozes vediet (citil som sa ako Frankenstein - odkial vies, ako sa citil?), resp. o ktorych dovtedy nevedel citatel (po chvili som sa ocitol v strede mesta - pred chvilou si bol v nejakej cudnej zahrade). Strasne to vyrusuje. Pouzivas hovorovu rec (ako povedala Niromwell), nie literarny jazyk. Je to neucesane a nema to literarnu uroven, ktoru by to malo mat. Odporucanie je jednoznacne: Vela citaj, vsimaj si, ako autori tvoria vety, co v nich hovoria, co v nich nehovoria, ako to hovoria/nehovoria, a co to v citatelovi vyvolava. Pisanie literarnych diel je ako malovanie obrazu do mysle citatela, pouzivas jazyk uplne inac, nez ked ho pouzivas iba na prenos informacii v beznom svete. ...
28.11.2011
jurinko
[pokr.] Toto si vela vsimaj, zistis, ze to o spisovatelovi roka je uplne nechcene smiesne a budes schopna aj vysvetlit niektore veci, pretoze sa nad nimi budes musiet zamysliet, aby si ich vedela lepsie sprostredkovat citatelovi (preco v tej zahrade "zili" rocne obdobia vedla seba? kto boli postavy? co sa tam vlastne dialo?). Ked budes vela citat, a nie si uplne nemehlo, tak ti to aj pomoze v gramatike. A ked dokazes uvidiet jazyk ako stetec a farby, mozes sa pokusit nieco aj sama namalovat. Dovtedy radsej pockaj, aby si nebola znechutena, ze su ohlasy na tvoje diela negativne. Mas pred sebou vela prace a dlhu cestu. Drzim palce. Dal som 1, dufam, ze to raz bude o nulu viac :-)
28.11.2011
Arcey
Takže ak môžem, poradím aj ja ale asi sa budem iba opakovať. V prvom rade skús veľa čítať. Poviedky, knižky. Všimni si akú majú štruktúru, ako sú členené, ako sa oddeľujú odseky, priama reč. Skús si vyhľadať na stránke http://www.vimka.sk návod na odstránenie základných chýb. Je to tam celkom dobre opísané. Ďalej si všimni a zamysli sa nad jednotlivými opismi, charakteristikami, dejom, dialógmi. No a teraz sa idem opakovať: odseky sú zlé, takmer žiadne, písať o hrdinovi opačného pohlavia síce v mikropoviedke nie je zlé, ale skús písať hlavne o sebe, pretože o ženách, dievčatách poznáš oveľa viac ako o chlapoch, chalanoch aj keď sa nebavíme o skúsenostiach s nimi. Vždy je ťažké písať o niečo, do čoho sa sám autor nedokáže vžiť.
28.11.2011
Arcey
<pokračovanie> Ďalej, nápad, nie je zlý, ale je prvoplánový, skús sa s ním pohrať, nechať ho odležať a vrátiť sa k nemu neskôr a uvidíš, aké zmeny v ňom spravíš. Prajem veľa zdaru a nezabúdaj písať, písať a písať, iba tak sa zlepšíš, samozrejme ak máš chuť.
28.11.2011
Juraj Búry
Všetko tu bolo už povedané... ale ten námet má potenciál. ;)
29.11.2011

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.