Elektronický časopis Jupiter už od roku 2012 zapĺňa dieru na slovenskom trhu ako jediné literárne periodikum zamerané na fantastiku. Za ten čas priniesol 15 čísel rôzneho rozsahu a zamerania. Teraz, hoci s oneskorením, prichádza s ďalším, v poradí šestnástym.
Najnovší Jupiter je pre nás výnimočný, pretože vznikal s naším pričinením. Šéfredaktor Martin Králik nám totiž dal voľnú ruku pri výbere poviedok do tohto čísla. Napokon sa do časopisu dostalo šesť poviedok od našich autorov – takých, ktorí na našom portáli buď začínali, alebo tu svoje diela ešte stále uverejňujú.
Poďme si jednotlivé texty predstaviť, v poradí, v akom sa v Jupiteri objavujú.
Jana Tabačková – Matildine deti
Prvú poviedku vo výbere som napísala ja. Zapojila som sa s ňou do dvoch literárnych súťaží, a hoci si v nich neviedla najhoršie, zatiaľ nikde nevyšla.
Titulná postava, Matilda, má dvoch malých synov, dvojčatá. Keď sa u nich v ranom veku prejavia čarodejnícke schopnosti, rodina robí všetko preto, aby to zatajila. Mágov v tomto svete totiž rodičom odoberajú a vychovávajú v špeciálnej "škole". Matilda s tým má vlastnú skúsenosť - ako malá sa takto musela rozlúčiť so svojím bratom.
Magda Medvecká – Hromotĺk Bralo
Magda Medvecká vyhrala jedno z kôl našej Fantastickej poviedky, píše vynikajúce poviedky na počkanie a objavila sa i v našej antológii
Iná nežná.
Do Jupitera prispela humornou fantasy.
Vo svete tejto poviedky do dobrodružstva len tak nespadnete, musí vám ho prideliť špeciálna hrdinská agentúra. Hromotĺk Bralo, jeden z takýchto „nájomných hrdinov“, dostane novú zákazku – oslobodiť unesenú princeznú. Napokon sa však ukáže, že to celé má jeden obrovský byrokratický háčik.
Beáta Takáčová – Utrpenie modernej technológie
Beátu nemusíme veľmi predstavovať, šéfka našej poviedkovej sekcie, víťazka Martinus Ceny Fantázie, jej diela nájdete v rôznych zborníkoch a antológiách.
Poviedka Utrpenie modernej technológie patrí do Beinej série o emorobotoch. Ďalšie príbehy z tohto sveta sme už mali možnosť spoznať v antológiách Zajtra bude včera a Vianoce, zas Vianoce z vydavateľstva Hydra.
Ani tejto poviedke nechýba humor. Robotickí zamestnanci pizzerie dostanú príkaz doručiť každú objednávku za polhodinu. Snažia sa ho splniť za každú cenu, aj keď naookolo lietajú guľky a riadené strely.
Milan Tichý – Modrooká tanečnica
Aj diela od Miňa Tichého sa na našej scéne objavujú čoraz častejšie, či už v súťažných zborníkoch ako Fantázia 2021 a Istrocon 6, alebo v tematických antológiách, napríklad v Slovenskom temne.
Do Jupitera prispel čarodejníckou fantasy Modrooká tanečnica, príbehom o dvoch pohnevaných čarodejníckych rodoch a krvavej pomste. Čitatelia sa v nej spolu s hrdinom budú zakrádať špinavými uličkami jedného mesta, pričom na každom kroku narazia na záhadnú modrookú tanečnicu.
Kristína Lenárt – Volanie močariska
Kristína patrí medzi výrazné mladé talenty. Úspešne sa umiestňuje v súťažiach zameraných na Fantastiku, napríklad v Martinus Cene Fantázie, i tých všeobecných, ako je Poviedka. Aj ona má poviedku v antológii Slovenské temno.
V jej historickej fantasy Volanie močariska miestny šľachtic pri vysušovaní močiara narazí na tajomné artefakty z dávnych dôb. Okolo jeho rodiny i samotného močiara sa hromadia nadprirodzené udalosti. Boli úmrtia žien z okolia skutočne nehody? A dá sa protagonista dokopy s trochu drzou, ale inak milou dámou, na ktorú pri svojom pátraní narazí?
Bea Tomash – Stanica Hope
Víťazka Ohnivého pera, dlhoročná porotkyňa literárnych súťaží a betaríderka, do Jupitera 16 okrem poviedky prispela ilustráciami, obálkou a pomáhala aj s úpravami ostatných poviedok.
Stanica Hope je čistkrvná space opera. Odohráva sa na planéte Ceruleán. Hlavný hrdina, v podstate vyvrheľ, potrebuje zohnať lieky pre svoju milú. Keď sa mu to nepodarí, vydáva sa na napínavú cestu, počas ktorej čitateľ postupne odhaľuje tajomstvá planéty i jej obyvateľov.
***
Ak vás zaujíma pozadie scifi.sk, v Jupiteri nájdete i veľké interview s našimi redaktormi. Okrem toho časopis obsahuje i publicistické články, konkrétne od Martina Šusta, Juraja Malíčka a Gorana Lenča.
A teraz to na najdôležitejšie: kde si ho môžete kúpiť? Napríklad na slovenskom
Martinuse alebo českých
Palmknihách.