Ukážka: Alastair Reynolds – Poseidonův odkaz

Alasatair Reynolds je zárukou kvalitných a veľkolepých space opier. Tí, čo nepoznajú jeho tvorbu, si môžu prečítať ukážku z jeho knihy Poseidonův odkaz, poslednej časti trilógie Poseidonovy děti, ktorú práve vydalo vydavateľstvo Laser-books!
cyberstorm
Podporte scifi.sk
Poseidonův odkaz. Prvé české vydanie (Laser-books, 2023)
Poseidonův odkaz. Prvé české vydanie (Laser-books, 2023) / Zdroj Disclaimer
200 rokov po páde Mechanizmu dosiahla ľudská spoločnosť zdanlivú stabilitu. Kolónie sú pod oceánmi, v celej slnečnej sústave aj mimo nej, na extrasolárnych planétach. Spájajú ich lode, ktoré sa pohybujú polovičnou rýchlosťou svetla. Alebo skôr spájali by, keby hrozivá prítomnosť cudzích Strážcov neviedla k vynútenému moratóriu na medzihviezdne cestovanie.
Ale všetko sa zmení, keď na kolónii Skúška pravdy dorazí zdanlivo nemožný rádiový signál:
POŠLITE NDEGE
Správa pochádza z neobývaného, neprebádaného vesmíru ďaleko mimo dosahu ľudských možností.
Kto ju teda mohol poslať? A na čo potrebuje zneuctenú vedkyňu Ndege Akinyu, ktorá žije na kolónii v trvalom domácom väzení kvôli svojej roli pri zabití 417 000 ľudí?
V závere epickej ságy Poseidonove deti dostáva rodina Akinyovcov poslednú príležitosť očistiť svoje meno. A možno pri tom nájsť odpovede na najväčšie záhady vesmíru…


Alastair Reynolds
_
Alastair Barry Reynolds je britský autor science fiction. Narodil sa v prístave Barry v Južnom Walese. Rané roky svojho života strávil v Cornwalle. Potom sa vrátil späť do Walesu, kde na univerzite v Newcastli vyštudoval fyziku a astronómiu. Po získaní doktorátu na škótskej univerzite St. Andrews v roku 1991 sa Alaistar Reynolds odsťahoval do Holandska, kde stretol svoju partnerku Josette. Asi dvadsať rokov vedecky pracoval ako astrofyzik - z toho desať rokov pre Európsku vesmírnu agentúru.
Alaistar Reynolds patrí spolu s Kenom MacLeodom, či Nealom Asherom k novej generácii talentov britskej hard-SF scény. Do žánru vstúpil poviedkou Nunivak Snowflakes v magazíne Interzone. Počas niekoľkých ďalších rokov publikoval vďaka veľkému pracovnému zaťaženiu skôr sporadicky, zlomovou prácou jeho literárnej kariéry sa stala zrejme poviedka A Spy in Europa (č. ako Špión na Europě) z roku 1997. O rok neskôr bola Gardnerom Dozoisom vybraná do jeho významnej radu ročeniek a následne umožnila autorove vstup na stránky amerického Asimov 's SF.
Reynoldsovým najznámejším cyklom je séria gotických hard SF space opier s názvom Odhalený vesmír (tiež ako Cyklus o Inhibítoroch). Séria pozostáva zo štyroch hlavných románov Revelation Space (2000) (č. ako Odhalený vesmír), Redemption Ark (2002) (č. ako Archa), Absolution Gap (2003) (č. ako Údolí vykoupení) a samostatného Chasm City (2001) (č. ako Kaldera). Neskôr do tohto sveta prispel knihami The Prefect/Aurora Rising (2007) (č. ako Prefekt) a Elysium Fire (2018). Celý cyklus pojednáva o boji transhumanistického ľudstva proti obrovským strojom - Inhibítorom, ktorých poslaním je potlačiť inteligentný vývoj života v galaxii.
Spomedzi ďalšej románovej tvorby spomeňme knihy Pushing Ice (2005) (č. ako Transport ledu), House of Sun (2008), Terminal World (2010) či steampunkový Century Rain (2004). Románom The Medusa Chronicles, napísaným v spolupráci so Stephenom Baxterom, nadviazal na slávnu novelu Meeting with Medusa od A. C. Clarkea. Do známej frančízy Doctor Who prispel románom Harvest of Time (2013).
Okrem spomínaného cyklu o Inhibítoroch vydal v roku 2012 trilógiu Poseidon's Children, pozostávajúcu z kníh Blue Remembered Earth (2012) (č. ako Vzpomínky na modrou Zemi), On the Steel Breeze (2013) (č. ako Ocelový vítr) a Poseidon's Wake (2015). Neskôr sa pustil do série mládežníckych space opier Revenger (2016), Shadow Captain (2019) a Bone Silence (2020).
Jeho bohatá poviedková tvorba je zhrnutá v zbierkach Diamond Dogs, Turquoise Days (2003), Zima Blue and Other Stories (2006), Galactic North (2006), Deep Navigation (2010), Beyond the Aquila Rift (2016) a Belladonna Nights and Other Stories (2021). Poviedky Zima Blue a Beyond the Aquila Rift boli v roku 2019 vybrané do antológie spoločnosti Netflix.
Najnovším románom s názvom Inhibitor Phase sa znova vracia do svojho najslávnejšieho cyklu o Inhibítoroch.

Alastair Reynolds – Poseidonův odkaz
Pôvodný názov: Poseidon's Wake)
Séria: Poseidonovy děti #3 ( Poseidon's Children #3)
Vydavateľstvo: Laser-books
Rok vydania: 2023
Vydanie: prvé
Jazyk: český
Počet strán: 696
Väzba: mäkká / brožovaná
Preklad: Petr Kotrle
Obálka: Dominic Harman
ISBN: 978-80-242-8927-4
Odkazy:
Vydavateľstvo Laser
Vydavateľstvo Laser / Zdroj Disclaimer

cyberstorm

cyberstorm
Fanúšik scifi, knižný recenzent. Poviedkový beta-reader a porotca poviedkových súťaží scifi.sk, koordinátor Poviedok na počkanie.

Súvisiace objekty SFDB

Diskusia

Buď prvý užívateľ a pridaj svoj príspevok do diskusie
 

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.

Súvisiace objekty SFDB