Ukážka: Walter Jon Williams - Hardware

Jeden z pilierov klasického kyberpunku sa po rokoch dočkal nového českého vydania, tentoraz vo vydavateľstve Argo. Nech sa páči - ukážka z Hardwaru od Waltera Jona Williamsa.
cyberstorm
Podporte scifi.sk
Hardware. Druhé české rozšírené vydanie (Argo, 2022)
Hardware. Druhé české rozšírené vydanie (Argo, 2022) / Zdroj Disclaimer
Zem ovládajú orbitálne mocnosti a jej znesvárené národy sa môžu len bezmocne prizerať, ako sú drancované zvyšky jej bohatstva. V špinavých neónmi osvietených uliciach sa ľudská spodina živí, ako sa len dá, aby si zarobila na vytúženú letenku z gravitačnej studne. Avšak, keby sa zločinecké i povstalecké podsvetie spojilo, rovnováha moci by sa mohla nečakane vychýliť. Vypukla by vojna, v ktorej by sa stretli augmentované komandá na zemi, piloti deltaplánov vysoko vo vzduchu a geniálni hackeri v nervovom rozhraní.
Román Hardware je jedným z vrcholných diel kyberpunku a okrem iného poslúžil i ako prvotná inšpirácia ku vzniku RPG hry Cyberpunk a následne aj k počítačovej hre Cyberpunk 2077.
Strhujúce dielo, ktoré svojim významom patrí ku zlatému fondu žánru science fiction.
Nové knižné vydanie obsahuje okrem spomínaného románu Hardware aj nadväzujúcu poviedku Solip:systém.

Walter Jon Williams
_
Americký spisovateľ Walter Jon Williams (*1953) publikuje od polovice osemdesiatych rokov minulého storočia. Presadil sa práve románom Hardware (orig. ako Hardwired, 1986), s ktorým sa pripojil k vtedy prebiehajúcemu kyberpunkovému hnutiu, ku ktorému sa neskôr vrátil vo voľnom pokračovaní Voice of the Whirlwind (1987). V rovnakom období napísal aj úvodné zväzky zábavných space opier The Crown Jewels (1987), House of Shards (1988) a Rock of Ages (1995) s galaktickým lupičom Drakom Maijstralom. V nasledujúcej dekáde zaujal napríklad katastrofickým thrillerom The Rift (1999) či románovou dvojicou Metropolitan (1995) a City on Fire (1997), v ktorej skupina vesmírnych vzbúrencov využíva novo objavený zdroj energie, plazmy. V doposiaľ päťdielnej série space opier The Praxis (2002), The Sundering (2003), Conventions of War (2005), The Accidental War (2018) a Fleet Elements (2020) opisuje chaos a vojnu v galaktickom impériu, ktorému doposiaľ despoticky vládol jeden z obrovského množstva mimozemských druhov. V oveľa ľahšom tóne sa potom nesú dobrodružstvá nerozvážneho šľachtica z fantasy trilógie Quillifer (2017), Quillifer the Knight (2019) a Lord Quillifer (2022). (Argo)


Waletr Jon Williams - Hardware
Pôvodný názov: Harwired (1953)
Vydavateľstvo: Argo
Rok vydania: 2022
Vydanie: druhé
Jazyk: český
Počet strán: 408
Väzba: pevná s papierovým obalom
Obálka: Dark Crayon
Preklad: Aleš Drobek
ISBN: 978-80-257-3750-7
Odkazy:
Vydavateľstvo Argo.

cyberstorm

cyberstorm
Fanúšik scifi, knižný recenzent. Poviedkový beta-reader a porotca poviedkových súťaží scifi.sk, koordinátor Poviedok na počkanie.

Súvisiace objekty SFDB

(1986)

Hardware

Diskusia

Jerzy burzek
Knizny cyberpunk ma nejako obišiel a úprimne nerozumiem adorovaniu Gibsona, ale toto, toto je láska. Mam ešte prvé vydanie, a čítal som ho x krát. Trošku chaotický začiatok, ale potom sa to nádherné rozbehne. Btw, neviem prečo, ale k tejto knihe si treba pustiť Liquid blue od Apollo 440. Tá pesnička mi z nejakeho dovodu pripada ako dokonalý soundtrack ku knihe. 11 bodov z 10
19.06.2022

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.

Súvisiace objekty SFDB

(1986)

Hardware