Ukážka: Jacek Dukaj - Led

Prinášame ukážku prepracovanej alternatívnej histórie Led od poľského autora Jaceka Dukaja, ktorú tento rok vydáva vydavateľstvo Host.
cyberstorm
Filmová história scifi
Led. Obálka prvého českého vydania (Host, 2021)
Led. Obálka prvého českého vydania (Host, 2021) Disclaimer
Dobrodružné putovanie po zamrznutom svete, v ktorom nikdy nedošlo k prvej svetovej vojne
Píše sa rok 1924 a Poľské kráľovstvo je zamrznuté pod cárskou vládou v Belle Époque. Varšavu pokrýva ľad – uprostred leta zasypávajú cesty snehové búrky. Nepozemskí anjeli Mrazu zvaní prítuhy prechádzajú ulicami miest a zmrazujú pravdu a lož.
Benedykt Gierosławski, nadaný matematik, ale nenapraviteľný karbaník, sa na žiadosť cárskeho Ministerstva Zimy vydáva do Irkutska, kde má vyhľadať svojho otca - Otca Mráza, ktorý je vraj dôverníkom prítuh. Tisíc rubľov v hotovosti by Benedykta vytiahlo z dlhov, nie je však táto úloha príliš nebezpečná?
Od špinavých varšavských nájomných domov cez ľadovú Áziu v luxusnom kupé Transsibírskeho expresu až do nebeského paláca generálneho gubernátora v srdci Zimy – to je cesta, ktorá Benedyktovi zmení život.
Ľad je majstrovským kúskom Jacka Dukaja, vďaka ktorému čitatelia spoznajú nielen alternatívnu históriu sveta, z ktorej tuhne krv v žilách, ale zároveň im poskytne príležitosť putovať spolu s hrdinom románu po neobyčajnej ceste a stať tvárou v tvár Inému.Jacek Dukaj
_
Jacek Dukaj (1974) je považovaný za jedného z najzaujímavejších súčasných poľských prozaikov. Vyštudoval filozofiu na Jagelovskej univerzite. Úspešne debutoval ako 16-ročný poviedkou Złota Galera (Zlatá galéria). Jeho knihy sú literárnou senzáciou. Je autorom mnohých románov, ako napríklad Inne pieśni (Iné piesne, 2003), Perfekcyjna niedoskonałość (Dokonalá nedokonalosť, 2004), a početných poviedok — vrátane Katedrály sfilmovanej Tomaszom Bagińským. Za svoje diela mnohokrát obdržal cenu Janusza A. Zajdla (tiež za Ľad), trikrát bol nominovaný na Paszport Polityki a raz na ceny Nike a Angelus. Je laureátom ceny Kościelských a za román Ľad (2007) získal aj Cenu Európskej únie za literatúru.
Je známy náročnosťou svojich kníh a často sa hovorí, že jediná Dukajova poviedka obsahuje viac myšlienok, ako mnohí iní spisovatelia vložili do svojich kníh za svoj život. Medzi obľúbené témy v jeho dielach patrí technologická singularita, nanotechnológia a virtuálna realita, a preto možno jeho knihy často zaradiť medzi tvrdú sci-fi, ale aj prepracovaná alternatívna história.

Jacek Dukaj – Led (Lód)
Séria: Led 1-3
Vydavateľstvo: Host
Rok vydania: 2021
Vydanie: prvé
Jazyk: český
Počet strán: 944
Väzba: tvrdá/viazaná s papierovým obalom
Preklad: Michael Alexa, Michala Benešová
Obálka: Tomasz Bagiński
ISBN: 978-80-7577-801-7
Odkazy:

cyberstorm

cyberstorm
Fanúšik scifi, knižný recenzent. Poviedkový beta-reader a porotca poviedkových súťaží scifi.sk, koordinátor Poviedok na počkanie.

Súvisiace objekty SFDB

(2008)

Led

Diskusia

Buď prvý užívateľ a pridaj svoj príspevok do diskusie
 

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.