Cyberpunkové zvieratká! (rozhovor)

Prostredníctvom kresieb zvieratiek v cyberpunkovom prostredí trefne kritizuje spoločnosť a komentuje neduhy modernej doby. Kto je Tompswell, človek stojaci za zaujímavým projektom CyberpunkPets?
8HitBoy
Filmová história scifi
Keď som sa prvýkrát stretol s tvorbou umelca, vystupujúceho pod menom Tompswell, okamžite ma zaujala. Cyberpunk milujem v literatúre, filme, hrách ale zároveň mám aj celkovo veľmi rád cyberpunkovú estetiku. On v nablýskaných neónových cyberpunkových reáliách kreslí najrôznejšie zvieratá, od roztočov, cez roztomilé hlodavce až po obrovské krokodíly a slony. Na prvý pohľad sa môže človeku zdať, že jeho tvorba nemá mať hlbšiu myšlienku a má len zaujať vizuálom. Nie je tomu tak. Tompswell často pripája k dielam krátke popisky, plné zámyslov a svojich pohľadov na súčasný stav spoločnosti. A že to veru často nie sú lichotivé pripomienky. Postupne som sa stal veľkým fanúšikom jeho tvorby, nielen kresieb, ale aj animácií a hudby, ktoré často jeho kresby sprevádzajú. A tak som sa rozhodol osloviť ho a požiadať o rozhovor, ktorým by som jeho a jeho zvieratká priblížil aj slovenskému publiku. Týmto mu chcem ešte raz verejne poďakovať za skvelý prístup a ústretové jednanie počas prípravy rozhovoru.

Čo ťa najviac inšpiruje?
Tompswell: Ťažká otázka. Môže to byť naozaj čokoľvek. Niečo z každodenného života, tvorba niekoho iného, pieseň, film alebo zviera. Možno aj historické obdobie, prípadne významná historická udalosť. To je na inšpirácii najkrajšie, môže prísť z čohokoľvek a má mnoho rôznych podôb. Môže nám pomôcť vytvoriť rozličné a unikátne veci!

Máš obľúbených umelcov? Ak áno, koho a prečo?
Tompswell: Je ich toľko, že ich ani neviem spočítať, haha. Nielen vizuálni umelci, ale aj hudobníci, herci, spisovatelia, režiséri atď. Mám ale pocit, že pre každý jeden svoj projekt mám zopár vzorov, ktoré ma vedú určitým smerom. Napr. pre CyberpunkPets som bol inšpirovaný tvorbou Bruna Ferreiru (Diberkato) a Josana Gonzaleza (Death Burger).

CyberpunkPets CyberpunkPets
CyberpunkPets Disclaimer

Aké techniky kresby najčastejšie používaš?
Tompswell: S digitálnou kresbou na Wacom tablete som zaťal približne pred desiatimi rokmi a neviem si to vynachváliť. Dnes už ani neviem, či by som sa vedel vrátiť k peru a papieru, potrebujem totiž moje undo a redo tlačidlá!

Ako vyzerá tvoj tvorivý proces?
Tompswell: Proces začína v mojej hlave, v podstate kedykoľvek. Keď sa len tak obzerám, pozorujem, žijem svoj život, sem-tam uvidím niečo, čo spustí reťazovú reakciu nápadov. Tieto čiastkové nápady krok po kroku vytvárajú koherentný koncept obrázku, ktorý by som chcel nakresliť.
Potom urobím náčrt, upravím ho a urobím finálne obrysy. Vyplním základné farby a postupne pridávam tiene a odrazy svetla. Po tomto začnem s úpravou farieb (vďaka práci na digitálnom tablete je to možné). Niekedy mením v tomto bode farby naozaj drasticky. Potom pridávam posledné úpravy, ako texty, textúry atď. a upravujem finálnu kompozíciu pokým nie je dokonalá.
Na dôvažok, zvyknem počkať aspoň jeden deň po dokončení pred tým, než dielo uploadnem na internet. Dáva mi to možnosť pozrieť sa naň poslednýkrát "čerstvými očami" a zistiť, či na kresbe nie je niečo, čo nefunguje a viem to stále zmeniť.

Počúvaš pri tvorbe hudbu? Ak áno, akú?
Tompswell: Niekedy počúvam počas kreslenia hudbu. Niekedy mám zas naopak rád ticho. Veľa záleží na nálade. Mám pocit, že počúvanie hudby robí moju tvorbu v istom zmysle viac "nabudenou".
Čo sa týka hudby, mám rád všetky žánre. Keď však pracujem na diele pre CyberpunkPets, do správnej nálady sa dostávam prostredníctvom retrofuturistických piesní, prípadne synthwave alebo vaporwave. Príkladom je kapela Gunship. Pomáha mi to stratiť sa vo svete cyberpunku.

Koľko diel si zatiaľ v rámci projektu CyberpunkPets vytvoril?
Tompswell: Doposiaľ som vytvoril 33 digitálnych kresieb, pričom všetky môžete nájsť na mojom instagrame.

Kde všade sa s tvojou tvorbou môžeme stretnúť?
Tompswell: Okrem môjho už spomínaného instagramu mám aj etsy, kde si môžete moju tvorbu kúpiť, či sa jedná o printy, tričká, alebo ďalšie kúsky.

CyberpunkPets CyberpunkPets
CyberpunkPets Disclaimer

Bola už tvoja tvorba vystavená v rámci nejakej exhibície?
Tompswell: Nie, zatiaľ nie, len digitálne. Niekedy v budúcnosti by to ale bolo vážne skvelé!

Koľko ti trvá vytvoriť jednu kresbu?
Tompswell: Trvá to dokopy tak zopár hodín čistej práce, aspoň myslím. Samozrejme, práca na kresbe je roztrúsená, čiže jednu kresbu tvorím približne týždeň.

Kto ťa priviedol ku kresleniu?
Tompswell: Pravdepodobne moji rodičia. Vždy keď chceli, aby som sa upokojil, nech môžu mať chvíľku pre seba, povedali mi, nech niečo nakreslím, haha.

Je zložité uspieť s tak špecifickým druhom umenia?
Tompswell: Záleží to na tom, čo považuješ za úspech. Pre mňa je úspechom už to, že som spokojný so svojou tvorbou a je obrovské plus, ak sa nájde niekto, komu príde zaujímavá! Ak by sa mi darilo zarábať prostredníctvom svojho umenia, to by bolo úžasné, ale nepotrebujem to k tomu, aby som mal pocit, že moja tvorba má úspech.

Si obzvlášť hrdý na niektoré svoje kúsky?
Tompswell: Raz za čas sa niektoré dielo vydarí lepšie, než si pôvodne plánoval a trošku vyčnieva. Preto mám zopár obľúbencov, ako napr. Kitty Mafia, čo bola prvá kresba v rámci projektu CyberpunkPets. Ďalší kúsok, ktorý sa mi veľmi páči, je Žaba s dáždnikom.


Kitty Mafia Kitty Mafia
Kitty Mafia Disclaimer
Žaba s dáždnikom Žaba s dáždnikom
Žaba s dáždnikom Disclaimer

Tvoja tvorba pripomína vizuálom Neuromanta od Williama Gibsona. Bol to zámer? Čítal si túto knihu?
Tompswell: Môže to byť spôsobené tým, že som veľmi ovplyvnený tvorbou Josana Gonzaleza, tvoriaceho pod prezývkou Death Burger. On tuším ilustroval jedno z vydaní Neuromanta. Čiže odpoveď je čiastočne áno, aj keď som túto knihu doposiaľ nanešťastie nečítal. Je však na mojom zozname kníh, ktoré chcem prečítať!

Čo je tvoj umelecký sen?
Tompswell: Chcem len pokračovať v tvorbe a naďalej sa vyjadrovať prostredníctvom mojich kresieb. Popri tom chcem zarábať, aby som sa nemusel báť o peniaze a ďalšie potencionálne rozptýlenia.

Je nejaký umelec, ktorého by si chcel stretnúť? Ak áno, prečo?
Tompswell: Musím sa zopakovať, je ich toľko veľa! Príliš veľa na to, aby som ich vôbec spočítal. Príliš veľa na to, aby na stretnutia s nimi stačil jeden ľudský život. Myslím, že každý jeden z nich má skvelý náhľad na umenie, s ktorým by sa mohol podeliť. Nateraz mi musí stačiť obdivovať ich umenie a pokúšať sa zobrať si od nich čo najviac takouto formou.

Čo si tvoji priatelia a blízki myslia o tvojej tvorbe?
Tompswell: Milujú ju! Aj keď vlastne neviem či by mali odvahu povedať mi čokoľvek iné, haha. Možno si len myslia, že by ma zranili, ak by povedali čokoľvek zlé.

Máš rád cyberpunk a tech noir v knihách a filmoch? Ak áno, ktoré sú tvoje najobľúbenejšie?
Tompswell: Ó, áno, rozhodne. Aj v hrách. Mám rád, keď je príbeh poriadne temný a drsný, ale zároveň má ten úžasný, zázračný vibe. Moje obľúbené sú najmä Blade Runner, Hyper Light Drifter a Cyberpunk 2077.

Aká je tvoja najobľúbenejšia kniha a film všetkých čias?
Tompswell: Nechci aby som si musel vyberať! Poviem len, že mám veľmi rád fantasy a sci-fi! Preto spomeniem veci ako Star Wars a Pán prsteňov.

8HitBoy

8HitBoy
私の最大の趣味はアジアのポップカルチャーとチェスです。

Súvisiace objekty SFDB

Diskusia

Goran
Tak toto je super! Skvelý nápad a dobre zrealizovaný rozhovor.
14.11.2021

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.

Súvisiace objekty SFDB