Recenzia - A Quiet Place Part II

Do kín sa dostalo druhé pokračovanie Tichého miesta. Ako to dopadlo?
Podporte scifi.sk
Tiché miesto prinieslo v roku 2018 celkom „boom“. Prišlo s originálnym nápadom zasadeným do príšerového hororu, ktorý na malej ploche, až poviedkového charakteru, vyčaroval doslova adrenalínový zážitok. Osobne som bol na to v kine a srdce sa mi párkrát zastavilo. Veľký úspech a neuzavretý dej dali zelenú aj pokračovaniu, ktorého sme sa mali dočkať už pred rokom. Aktuálna situácia zbrzdila kopec dobrých filmov (vrátane Tichého miesta) a preložila ich o rok. Nakoniec sme sa predsa len dočkali a v júni 2021 prišla do kín druhá časť. Ako teda dopadla?
Tiché miesto: Časť II - Plagát
Tiché miesto: Časť II - Plagát / Zdroj Disclaimer
Problémom druhých častí, pokiaľ jednotka prišla s vynikajúcim nápadom, je, že nás neprekvapia s „wau“ efektom. Prostredie, príšery a postavy už poznáme a vieme, čo máme čakať. Ako sa teda s týmto vysporiadali ľudia okolo Johna Krasinského?
Odpoveď je pritom logická – pridali viac adrenalínu, množstvo scén s príšerami a nádej na vyriešenie situácie (aspoň jej obrys). Na malom a tichom priestore pridali plyn a jedna napätá scéna striedala druhú, až som mal občas pocit, že vypľujem dušu. Samozrejme, že boli aj vydýchnutia, ale tie netrvali dlho a už za rohom číhala nejaká príšera s vraždenými chúťkami. Inak – napadlo vám, prečo vlastne tie príšery zabíjajú ľudí? Nevšimol som si, že by ľudí jedli alebo sa nimi živili, iba ich proste zabili a šli ďalej. Dúfam, že motivácia príšer ešte len príde.
A Quiet Place Part II (2021) - Final Trailer Disclaimer
Film sa začne vynikajúcou úvodnou scénou z dňa 1., kde sa dozvieme, aký bol prvý kontakt s príšerami. To je však všetko a žiadne ďalšie odpovede nedostaneme. Sú to mimozemšťania alebo ich vyprodukovali v laboratóriách? Ak sú UFO, kto ich doniesol? Pretože mi neprišli práve technologicky zruční ani inteligentní (skôr ako besné zvery), keďže len bezhlavo všetko ničia. Zároveň na zemi nebola ukázaná žiadna ich loď alebo čokoľvek „UFO“. Tieto otázky ma celkom trápia a dúfam, že raz na ne dostanem odpoveď.
K rodinke sa pridáva nová postava stvárnená Cillianom Murphym (známy z Nolanového Batmana, Peaky Blinders či Dunkirku). Musím rovno povedať, že mi prišiel strašne otravný a uplakaný. Doslova som si prial jeho smrť a možno by to bolo bez neho lepšie.
Práca s hudbou a obzvlášť s prepínaním ticha s hlukom patria k samotnej špičke, čo som doposiaľ videl/počul. Nápad s tichom a jeho využitím v adrenalínovej scéne je vymakaný do detailu a dosiahne vždy maximálny efekt – zľaknem sa až k posraniu.
Tiché miesto: Časť II - Scéna - A Quiet Place Part II (2021) - obrázok 2 Obrázok 2 k A Quiet Place Part II
Tiché miesto: Časť II - Scéna - A Quiet Place Part II (2021) - obrázok 2 / Zdroj Disclaimer
Vadili mi ešte dve veci – nelogické správanie postáv a scenáristické kotrmelce. Najviac ma hnevalo, že jedna z postáv vymyslela rozumný plán a bez diskusie sa pobrala sama na výpravu alebo že partia „zachránených“ miesto toho, aby pustila do éteru jasnú správu, tak vysielala hádanku. Zastavím sa aj pri jednom scenáristickom kopanci – odkedy majú príšery kurz námorníctva?
V konečnom dôsledku prevládajú pozitívne pocity – je to ešte väčšia adrenalínová jazda ako prvá časť. Ak sa vám páčili príšery, tak budete ešte spokojnejší (môj prípad), keď ste ale čakali ďalšie odpovede, tak tie neprišli. Mám však dobrú správu na záver – pokračovanie na nás už teraz máva.

Hodnotenie: 70 %

A Quiet Place Part II/Tiché miesto: Časť II
Žáner: Horor/Thriller/Sci-Fi/Drama
Krajina: USA
Stopáž: 97 min
Rok: 2020
Réžia: John Krasinski
Scénar: John Krasinski
Obsadenie: Emily Blunt, Cillian Murphy, Noah Jupe, Millicent Simmonds, Djimon Hounsou, Wayne Duvall, Okieriete Onaodowan, Blake DeLong, John Krasinski...

Lukáš Polák

Lukáš Polák
Fanúšik hororu, či už po knižnej, filmovej alebo hudobnej stránke.

Diskusia

Roland Axenberg
Súhlas s recenziou, pekne si vystihol všetky tie nelogičnosti. Tie boli podľa mňa aj najväčší nedostatok oproti jednotke. Akurát čo sa týka toto vysielania, možno chceli aby prišli len tí, čo to pochopia. Nesúhlasím len s Cillianom, mne tu sedel úplne v pohode (ako v každom filme)
04.07.2021

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.
Neregistrovaný užívateľ
Meno:
Email:
(nebude zverejnený)
Podmienky:
čítal som a súhlasím s podmienkami

Súvisiace objekty SFDB