Space opera na slovenský spôsob (Mutácia z planéty Zem - recenzia)

Vydavateľstvo Hydra len nedávno publikovalo novú knihu od Kataríny Soyky Čavojovej a už tu máme na ňu recenziu :)
Tono Stiffel
Filmová história scifi
Vždy ma osobitne poteší, ak sa slovenskí autori fantastiky odvážia pustiť aj do vôd space opery či tvrdšej sci-fi. Písať poviedky alebo romány z tohto subžánru nie je jednoduché a, bohužiaľ, väčšina tunajších autorov vrátane tých starších a etablovaných sa mu vyhýba, pretože space opera má svoje pravidlá, ktoré nezvláda každý. Jej neoddeliteľnou súčasťou je medziiným kvalitné vedecko-technické pozadie, ktoré nie je možné odfláknuť, inteligenciu súčasných čitateľov sci-fi sa totiž neoplatí podceňovať. Vedia vycítiť, ak sú fantastická veda a technológie naivné, nepravdepodobné alebo až príliš pritiahnuté za vlasy, ak vedecká fantastika nie je organickou súčasťou deja, ale iba nepodstatnou a zastupiteľnou kulisou.
Preto je príjemné, že sa v slovenskej fantastike objavila autorka, ktorá vie, o čom píše a je v tom doslova doma. Katarína Soyka je známa predovšetkým na poli romantickej fantasy a hororu, kde si svojou kvalitnou tvorbou za posledné roky vydobyla pevné a neotrasiteľné miesto. Tentoraz to nemenej úspešne skúsila s rýdzou sci-fi nazvanou Mutácia z planéty Zem a zaradila sa tak medzi najvšestrannejších fantastických autorov, akých slovenská autorská sci-fi scéna momentálne ponúka.
Mutácia z planéty Zem. Prvé vydanie (Hydra, 2021).
Mutácia z planéty Zem. Prvé vydanie (Hydra, 2021). / Zdroj Disclaimer
Katarína Soyka zasadila do nelichotivého sveta budúcnosti, vykresleného naozaj hodnoverne a zároveň znepokojivo, pútavý príbeh dvoch jedincov opačného pohlavia z rozdielnych rás. Románová jednohubka je krátka, no má spád, ktorý neruší žiadna vata či prílišné opisy. Čítala sa rýchlo a na konci ma zamrzelo jedine to, že textu nie je viac. Obaja svojskí hlavní hrdinovia, ľudská zásobovačka Chila aj turgský vojak Tasycho, sú vykreslení plasticky, s citom pre správne detaily. Prirástli mi k srdcu natoľko, že by som rád s nimi pár chvíľ ešte pobudol, dozvedel sa o ich ďalších osudoch.
Čitateľ sa na prvých stranách pomerne rýchlo zorientuje v pestrom prostredí a potom ho vtiahne atmosféra deja bohatého na akcie a zaujímavé dialógy. Osviežujúco na mňa pôsobil jemný humor vsunutý umne kde-tu medzi riadky. Vysvetlenia boli dávkované postupne tak, aby udržiavali zvedavosť až do konca, pričom záver neprezrádzali. Motivácie postáv, vedecká argumentácia aj dejové súvislosti boli premyslené a logické, nepostrehol som v nich žiadne diery ani slabé miesta.
Mimozemská rasa namodrastých Turgov v mene pochybných cieľov a kontroverzných úmyslov zdecimovala ľudstvo, ktoré bojuje o prežitie už iba na obstarožných vesmírnych lodiach. Zásoby sa dajú získavať jedine lúpežami z turgských lodí a Chila je práve jednou z takýchto pirátskych zásobovačiek. Hneď v úvode sa jej prihodí nepríjemná vec. Počas jednej z rabovačiek stroskotá na vražednej planéte spolu dôstojníkom turgskej armády Tasychom. Spočiatku nepriatelia na život a na smrť musia postupne hľadať spôsoby, ako spolu vychádzať, no predovšetkým ako prežiť. Postupne sa navzájom konfrontujú so svojím vnímaním jeden druhého, s uhlami pohľadu na genocídu ľudstva, na jeho prežitie, na vzťah oboch rás. Neustále napätie medzi nimi je skvele dopĺňané postupnou zmenou ich vnútrajškov, rovnako ako aj ich postojov k sebe navzájom. Dej ani na chvíľu nestráca dynamiku, presúva sa medzi viacerými zaujímavými miestami, a keď už čitateľ nadobúda pocit, že zhruba tuší, čo bude nasledovať, prichádza zvrat. A nie jeden. Prekvapili ma tiež akčné scény. Na to, že ich písala ženská autorka, sú naozaj zvládnuté a nápadité.
Štíhla knižočka má nádhernú, s dejom korešpondujúcu obálku a, netypicky, aj niekoľko vydarených ilustrácii od šikovnej Danice Pružincovej. V úvode ma potešilo Katkino poďakovanie za rady, ktoré som jej v procese vzniku románu dával a ktoré snáď trochu prispeli k jeho slušnej úrovni.
Katarína Soyka Čavojová
_
Katarína Soyka sa narodila v Žiline a tomuto mestu patrí aj jej srdce, skoro rovnako ako Pekingu, kde svojho času študovala čínštinu. Má diplom z histórie a latinčiny. K tejto špecializácii ju priviedla grécka a rímska mytológia. Pracuje na Veľvyslanectve Čínskej ľudovej republiky v Bratislave, ale predpokladá, že sa tam dlho neohreje, lebo má túlavé topánky, ktoré ju neustále ženú objavovať nové svety. K fantasy a sci-fi ju priviedla priateľka Lenona Štiblaríková. Po každej skúške si za odmenu kúpila knihu tohto druhu, čoskoro už nakupovali spolu.
V súčasnosti spolu s Lenonou vedú vydavateľstvo Hydra (vydavatelstvohydra.sk), v ktorom vydávajú svoje knihy, ale dávajú priestor i iným autorom. Je autorkou dovedna siedmych romanticko – fantastických románov a dvoch space opier (vrátane nedávno vydanej Mutácie z planéty Zem), spolu s Lenonou a ďalšími editormi zostavila niekoľko antológií (napr. skvelé Koleje smrti, Rozmarná fantastika alebo nedávno vydaná Zajtra bude včera). Spolupracuje na vydávaní zborníka Poviedka Istroconu, pravidelne usporadúva literárne workshopy a zúčastňuje sa conov.

Zhrnutie: Keďže ma toto útle dielko zaujalo, na záver len úprimne dodám, že by určite nebolo na škodu, keby sa autorka k postavám, k načrtnutému svetu a reáliám ešte niekedy vrátila, pretože v nich vidím potenciál. Nehovoriac o tom, že som zvedavý, aké by mohli byť ďalšie osudy Chily a Tasycha, prípadne iných postáv z tejto sympatickej jednohubky.

Hodnotenie: 90%

Katarína Čavojová - Mutácia z planéty Zem
Vydavateľstvo: Hydra
Rok vydania: 2021
Vydanie: prvé
Jazyk: slovenský
Počet strán: 144
Väzba: pevná / viazaná
Obálka: Fredrik Persson
ISBN: 978-80-89968-43-5


Tono Stiffel

Tono Stiffel
Som slovenský sci-fi autor venujúci sa hlavne poviedkovej tvorbe. Publikujem od roku 1998, kedy mi v časopise Fantázia vyšla prvá poviedka "Prejdi bránou a dotkni sa mojej duše", ktorá čitateľov zaujala. Spoločným menovateľom mojich poviedok sú láska a technika, čo predstavuje v slovenskom literárnom kontexte netypickú a originálnu kombináciu. Publikoval som vo viacerých časopisoch, zborníkoch a antológiách doma aj v zahraničí a bol som úspešný v mnohých literárnych fantastických súťažiach. V roku 2015 mi vyšla zbierka sci-fi poviedok Zabudnutý vesmír, ktorá sa za dva roky vypredala a tak tento rok vyšla vo vydavateľstve Hydra jej upravená a rozšírená reedícia, ktorá predstavuje súhrn mojej tvorby od roku 1998 po súčasnosť.

Súvisiace objekty SFDB

Diskusia

BocianSara
Knihu som dočítala akurát pred pár dňami a s pozitívami musím len súhlasiť. Zostala som veľmi príjemne prekvapená, že to nebol príbeh insta enemies to lovers ako som nadobudla dojem z prvého stretnutia hlavných hrdinov a akcia bola skvelo stupňovaná. Trochu ma sklamala vysvetľovacia časť skoro úplne pred koncom knižky. Určite by som chcela zistiť čo sa celý čas dialo na Zemi, to by bol pre mňa osobne možno ešte zaujímavejší príbeh :)
22.05.2021
YaYa
Podľa mňa by Mutácii pomohol väčší rozsah. Materiálu by bolo dosť aj na riadny román, nielen na takúto novelku. Niektoré zaujímavé námety potom išli dosť z rýchlika, najmä ku koncu, ale osobne som chcela viac aj tých inteligentných dinosaurov či čo to boli. Ale v každom prípade sa čítala dobre, taká vlaková knižka, skladná do kabelky a rýchla.
06.10.2021

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.

Súvisiace objekty SFDB