Isaac Asimov - Nadácia (ukážka)

Slovenské vydavateľstvo Lindeni z vydavateľského domu Albatros Media už čoskoro prinesie na slovenský trh nové vydanie legendárnej Nadácie od Isaaca Asimov, tentoraz v preklade Patricka Franka.
cyberstorm
Podpor scifi.sk 2 % z dane v roku 2024
Nadácia. Druhé slovenské vydanie (Lindeni, 2020).
Nadácia. Druhé slovenské vydanie (Lindeni, 2020). Disclaimer
Kultová sci-fi séria Nadácia vychádza v novom slovenskom preklade pri príležitosti stého výročia narodenia autora.
Na začiatku tridsiateho milénia dosiahlo Impérium svoj vrchol. Rozpína sa do všetkých kútov galaxie a nikdy nebolo také mocné ako teraz. Len zakladateľ novej vednej disciplíny psychohistórie dokáže predvídať eminentný úpadok nasledovaný tridsiatimi tisícročiami chaosu a konfliktov. V snahe zachrániť vedomosti ľudstva a skrátiť obdobie chaosu na nevyhnutné minimum založí psychohistorik Hari Seldon na opustenej planéte na okraji známeho vesmíru maják nádeje pre budúce generácie. Toto útočisko pre tie najväčšie mozgy ľudstva nazve Nadácia.
Séria Nadácia je základným kameňom moderného sci-fi žánru a dnes je považovaná za absolútnu klasiku svetovej literatúry. Isaac Asimov stvoril svet, v ktorom nastoľuje problémy aktuálne aj sedemdesiat rokov po prvom vydaní.
Isaac Asimov
Isaac Asimov / Zdroj Disclaimer
Isaac Asimov sa považuje za najvýznamnejšieho autora science fiction všetkých čias. Patrí do svätej trojice spisovateľov klasickej éry anglo-americkej SF (Asimov - Heinlein - Clarke). Ako vyštudovaný biochemik prednášal na vysokej škole a toto vedecké a prírodovedné zameranie často preniesol aj do svojich príbehov. Písať začal koncom 30-tych rokov, a čoskoro sa stal výrazným hýbateľom obdobia tzv. Zlatého veku americkej fantastickej literatúry. Do žánru sa zapísal najmä vďaka robotickým poviedkam (zbierka I Robot), spoluautorstve na troch zákonoch robotiky (autorstvo sám Asimov pripisuje Johnovi W. Campbellovi) a románom o Nadácii (trilógia Foundation a rozličné prequely a sequely). Asimov je autorom viac než päťsto kníh (z ktorých väčšina spadá do vedecko-populárnej oblasti) a za svoj život získal snáď všetky ceny v žánrovej literatúre (8-x Hugo, 3-x Nebula, 5-x Locus, 1-x Ditmar). Jeho séria o Nadácii získala v r. 1966 špeciálne ocenenie Best All-Time Series. V r. 1986 ako ôsmy človek v histórii získal ocenenie Veľmajstra Science Fiction a Fantasy. Na jeho počesť bol v r. 1977 založený žánrový magazín Asimov's Science Fiction.
Kniha vychádza vo vydavateľstve Lindeni.
Vydavateľstvo Lindeni.
Vydavateľstvo Lindeni. / Zdroj Disclaimer

cyberstorm

cyberstorm
Fanúšik scifi, knižný recenzent. Poviedkový beta-reader a porotca poviedkových súťaží scifi.sk, koordinátor Poviedok na počkanie.

Súvisiace objekty SFDB

Diskusia

Buď prvý užívateľ a pridaj svoj príspevok do diskusie
 

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.

Súvisiace objekty SFDB