Hry sú drahé, ale hranie je zdarma - Roll 4 Initiative! (2. časť)

V druhej časti našej exkurzie do hlbín bezplatných RPG systémov sa pozrieme na takzvané univerzálne, teda systémy, ktoré sa neviažu na žiaden žáner a je pomocou nich možné hrať v akomkoľvek svete či univerze. Tu sa teda nemusíme rozhodovať, či sci-fi alebo fantasy a môžeme si vymyslieť trebarz aj kombináciu doposiaľ úplne neprebádanú. Samozrejme okrem vlastného sveta tak môžeme pomocou týchto systémov vstúpiť aj do sveta naších obľubených filmových či knižných hrdinov.
Thanatophagous
Podporte scifi.sk
Cyberpunk 2020 - Reklamné - Titulný obrázok
Cyberpunk 2020 - Reklamné - Titulný obrázok Disclaimer
Fuzion - Obálka - Fuzion Powered
Ako prvý spomeniem systém s ktorým som sám začínal a to Fuzion, ktorý bol hnacím motorom kultového RPG Cyberpunk 2020 (možno poznáte jeho pripravovanú počítačovú verziu Cyperpunk 2077 od CD Project Red) ako aj vynikajúcej prvej edície Victoriany. Fuzion je dostupný na stránke jeho vydavateľa R. Talsorian Games ako univerzálny systém podporujúci aj boje proti veľkým strojom a zadeľuje kategórie poškodenia podľa veľkostí zbrane, čo umožnuje hrať aj napríklad žáner Mecha alebo Kaiju. Tento systém je zároveň pomerne krátky a tak vám pomôže „odpáliť“ vaše dobrodružstvo rýchlo a jednoducho.
Základné Hranie na Hrdinov - Reklamné - Banner
Základné Hranie na Hrdinov - Reklamné - Banner / Zdroj Disclaimer
Ďalším rovnako krátkym, univerzálnym a robustnym herným systémom je Basic Role-Playing od Chaosium. BRP poháňa aj legendárnu Call od Cthulhu a je úplne zdarma vo svojej Quick-Start edícii na stránke vydavateľa. I keď ide o Quick-start, teda zjednodušenú verziu, je tento systém plne hrateľný aj na dlhšie kampane a svojim mechanizmom založeným na percentuálnej šanci úspechu aj veľmi ľahko pochopiteľný. (Sám vydávateľ udáva, že je to kompletná hra výborna pre začiatočníkov.) Znovu pripomeniem, že s týmto systémom je možné hrať akýkoľvek žáner od conanovského fantasy až po tvrdé sci-fi a čokoľvek medzi tím, hráči by sa však mali pripraviť, že boje sú v tomto systéme veľmi smrteľné a postavy nie sú „špongie na zranenia“ ako je to pri niektorých heroických fantasy a zraneniam podliehajú realistickejšie.
OpenD6 - Obálka - Logo
Ako vidíte o kvalitné sýstémy zvládajúce akýkoľvek žáner nie je núdza a tak dalším, pridávaným v žiadnom konkrétnom poradí, je Open D6. D6 sa stal legendou po tom, čo West End Games, jeho vydavateľ, získal práva na Star Wars univerzum a vydal Star Wars: The Roleplaying Game založené na tomto systéme, ktoré ako prvé veľké rozšírenie Star Wars univerza prinieslo veľa dnes už ikonických rás, zbraní ale aj názvov postáv a popísalo podrobne fungovanie Impéria aj Aliancie, o čo sa následne opierali autori píšuci v teraz už Legends univerze. D6 však nebol určený len na sci-fi a okrem iného vyšiel aj v sérii generických (žánrovo diferencovaných no na univerze nezávyslích) kníh, ktoré su teraz dostupné pod otvorenou licenciou ako Open D6. Na rozdiel od predchádzajúcich dvoh hier je Open D6 pomerne rozsiahle vo svojom obsahu a ponúka množstvo už preddefinovaních zbraní, kúzel, brnení a podobne, no stále si zachováva svoje rýchle a jednoduché jadro s väčším zameraním na cinematickú hru. Tento systém som aj napriek faktu, že je vydaný ako trojica žánrovo diferencovaných systémov (Sci-fi, Fantasy a Adventure plus ich dodatky) zaradil sem k univerzálnim hlavne preto, že kombináciou týchto troch kníh môžete hrať akýkoľvek žáner. A ako už jeho názov napovedá, použiva výhradne 6-stenné kocky, ktorých má každý doma určite aspoň pár.
Fate - Reklamné - Banner
Fate - Reklamné - Banner / Zdroj Disclaimer
Poslednou z tu vybraných univerzálnych hier je komunitou RPG hráčov milovaný a všeobecne vynikajúci systém FATE dostupný rovno vo viacerých edíciách. FATE vznikol ako modifikácia systému FUDGE, vytvoreného samotnou hráčškou komunitou za réžie Steffana O‘Sullivana na to, aby bol stále jednoduchý, dostupný a zdarma. Momentálne je FATE vydaný, po veľmi úspeľnej Kickstarter kampani, už vo svojej štvrtej iterácii pod menom Fate Core System vydavateľstvom Evil Hat Productions, ktoré malo prsty aj v predchádzajúcej, tretej edícii v podobe ich pulp adventure Spirit of the Century. Verní fanúšikovia v Česku dokonca Fate Core spolu so svojou zrýchlenou verziou, Fate Accelerated, a dodatkom rozvýjajúcim základný systém preložili do češtiny. Samotnú anglickú verziu pritom nájdete voľne dostupnú na stránkach vydavateľa s množstvom ďalších dodatkov. Ja sám veľmi odporúčam zrýchlenú verziu Fate Accelerated Edition (známy ako FAE), ktorá je aj napriek malému počtu strán veľmi robustná. Tento systém je obzvlášť vhodný ako úvod do RPG pre ľudí, ktorí nemajú s týmto hobby žiadne predchádzajúce skúsenosti, pretože na definovanie postáv používa vety opisujúce postavu a jej vlastnosti či chyby podobne ako opis v knihe. Zároveň aj obtiažnosť úloh je odstupňovaná slovne opisujúc úspech, ktorý je potrebný na jej dosiahnutie (priemerný, obyčajný, fantastický, epický,…) Musím ale upozorniť, že FATE používa špeciálne kocky (FUDGE kocky), ktoré však sú pomerne jednoducho dostupné v špecializovaných obchodoch s hrami alebo sa dajú ľahko vyrobiť z obyčajných 6 stenných kociek.
Risus: The Anything RPG - Obálka - 1
Cthulhu Dark - Obálka - Verzia 2017
Tri-Stat dX - Obálka - 1
Pred tým než ukončíme náš prehľad bezplatných RPG, chcem len čestne spomenúť systém Risus (taktiež aj s prekladom do češtiny), ktorý ja síce neobľubujem pre jeho „špirálu smrti“ (čím viac sa vám nedarí, tím viac sa vám nedarí), no niekomu sa môže páčiť pre svoju extrémnu jednoduchosť a rýchlosť. Alebo systém Cthulhu Dark zameraný na vyšetrovanie, ktorý zas ja pre jeho jednoduchosť a rýchlosť mám rád. A systém Tri-stat dX, robustnejší 100-stranový systém od firmy, ktorá už bohužiaľ nie je medzi nami.
Dúfam, že vám tieto články pomôžu vybrať si hru a začať hrať bez akýchkoľvek ďalších úskalí a objaviť svet nekonečných možností a dobrodružstiev. A ak chcete vedieť o RPG ešte viac alebo spoznať nových ľudí zdielajúcich vášeň pre toto hobby, pridajte sa k nám v našej facebookovej skupine RPG na Slovensku.

Thanatophagous

Thanatophagous
Pre viac info o RPG, hľadanie Game Masterov alebo hráčov a všetko spojené s RPG , navštívte nás na Facebooku na RPG na Slovensku ( https://www.facebook.com/groups/1686567028080174/ )

Súvisiace objekty SFDB

Diskusia

Buď prvý užívateľ a pridaj svoj príspevok do diskusie
 

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.

Súvisiace objekty SFDB

Ďalšie články a poviedky v téme Roll 4 initiative!

Forbidden Lands: Prvé dojmy hex po hexe

Forbidden Lands je fantasy hra na hrdinov z dielne švédskych Free League. Ak vám to nič nehovorí, isto niečo napovie ich ďalšia tvorba, trebárs Mutant: Year Zero alebo Tales from the Loop. Hra sa profiluje ako retro survival RPG. Čo to znamená?

Päť rád (nielen) začínajúcim GameMasterom (Časť druhá) - Roll 4 initiative!

Po dlhšej dobe sa vám znovu hlási Roll 4 initiative! s pokračovaním piatich rád pre (nielen) začínajúcich GM-ov. Dúfam, že pomôže zlepšiť vaše hry, alebo aspoň zabaví.

Byť niekým iným - Roll 4 initiative! (9. časť)

V hrách na hrdinoch sa často stretávame s fenoménom, že hráč nemá (a mnohdy ani nemôže mať) schopnosti či poznatky svojej postavy, aby v niektorých skúškach uspel. Ako sa teda s touto dilemou vysporiadať? V ďalšej časti nášho seriálu Roll 4 initiative popremýšľame práve o tom.

Hranie hier a rolí - Roll 4 initiative! (8. časť)

V dnešnom článku si trochu pofilozofujeme o metagamingu, o tom, či môže byť aj pozitívny a prečo metagamuje Gamemaster inak ako hráči.

Elektronické stolovanie - Roll 4 Initiative! (7. časť)

Aby sme v digitálnej dobe neostali pozadu ani v tomto hobby, rozoberieme si plusy a mínusy hrania RPG po sieti pomocou jednoduchých konferenčných hovorov ale aj špecializovaných virtuálnych stolov. Internet nám tu znova pomáha so snahou ostať ekonomický a všetky spomenuté platformy sú dostupné aj zdarma.

Pravdepodobnosť čiste náhodná

Kocky ako základ mechaniky hier na hrdinov nám pripadajú ako samozrejmosť. V tomto článku sa ale pozrieme na niektoré nie úplne samozrejmé aspekty spôsobov vytvárania náhody a ich implikácie. Ale nebojte sa, nebude to vysokoškolská lekcia zo štatistiky, aj keď viem, že niektorí z vás rovnako ako ja by aj takéto niečo ocenili.

Neznalosť angličtiny nie je prekážkou

Herné systémy stolových RPG nie sú dostupné pre každého. Najmä ak neovláda cudzie jazyky. Preto sa Thanatophagous tento mesiac zameral práve na systémy pre hráčov, ktorí chcú siahnuť po niečom, čo je pre nich dostupné aj na slovenskom (či českom) trhu. Neznalosť angličtiny potom nie je nielen žiadnou prekážkou, ale aj žiadnou zámienkou.

Najlepší neznamená vždy najzábavnejší (Roll 4 initiative!)

Tento článok je najviac inšpirovaný otázkami “Čo je najlepšie pre…?“ alebo „Čo je najsilnejšia kombinácia…?“ či „Aký je najlepší predmet…?“, ktoré je tak často vidieť na herných fórach. Chcel by som posmeliť našu komunitu, aby sa menej zamýšľala nad tým, čo je najsilnejšie a najefektívnejšie a rozjímala nad tým, čo je zábavné a zaujímavé vo svete plnom nekonečných možností.

Päť rád (nielen) začínajúcim GM-om

Náš slovenský RPG fandom bude len a len rásť. Bude mať nových hráčov ale aj nových Game Masterov (GM-ov). A práve tí budú mať jednu z najťažších úloh. Preto, aby sme to novým GM-om uľahčili, poskytne im Thanatophagous dnes pár rád a trochu morálnej podpory.

Hry sú drahé, ale hranie je zdarma - Roll 4 Initiative! (2. časť)

V druhej časti našej exkurzie do hlbín bezplatných RPG systémov sa pozrieme na takzvané univerzálne, teda systémy, ktoré sa neviažu na žiaden žáner a je pomocou nich možné hrať v akomkoľvek svete či univerze. Tu sa teda nemusíme rozhodovať, či sci-fi alebo fantasy a môžeme si vymyslieť trebarz aj kombináciu doposiaľ úplne neprebádanú. Samozrejme okrem vlastného sveta tak môžeme pomocou týchto systémov vstúpiť aj do sveta naších obľubených filmových či knižných hrdinov.

Hry sú drahé, ale hranie je zdarma - Roll 4 Initiative! (1. časť)

V druhej časti tohtoročného špeciálu o RPG hrách na scifi.sk vám náš dvorný majster na Hry na hrdinov Thanatophagous predstaví z jeho pohľadu tie najzaujímavejšie a najlepšie systémy pravidiel pre žánrové RPG - a to či už sci-fi, horor alebo fantasy.

RPG nie je iba raketomet - Roll 4 initiative! (úvod)

Keď sa povie RPG väčšina ľudí, ktorí vôbec majú tušenie, že táto skratka existuje, si predstaví buď reaktívny protitankový granátomet alebo v lepšom prípade Skyrim, či podobné počítačové hry. No to nie je všetko, čo táto skratka pojíma. Preto si chcem dovoliť tím, ktorí sa s touto skratkou ešte nestretli, alebo ju poznajú iba v hore uvedených významoch, priblížiť, čo to RPG alebo Role Playing Games vlastne je, a prečo je to tá najlepšia zábava.