Top 3 dôvody prečo je Nadácia dávno prekonaná

Prečo asimovova Nadácia beznádejne uviazla vo svojej dobe a už nie je relevantná pre dnešného človeka.
Podporte scifi.sk
Nadácia Isaca Asimova je považovaná za základný kameň scifi literatúry. Kedysi som si myslel to isté – nesmrteľný príbeh a vzniku celej civilizácie napísaný jedným z najslávnejších autorov science fiction. Ako by niekto mohol nesúhlasiť? Tieto Vianoce som mal možnosť Nadáciu znovu prečítať a tu sú tri dôvody, prečo musíte zmeniť svoj názor. Nadácia je totiž kniha, ktorá bola napísaná v 50. rokoch, pre 50. roky.
Tu sú tri z nich, ktoré sa naviac dajú ilustrovať YouTube videom.
1. Každý fajčí. Všade. Vždy
Ak ste niekedy videli film z 50. rokov, viete že fajčil každý a všade – účtovníci v práci, doktori v nemocnici, mamičky v pôrodnici. Asimov napísal prvú Nadáciu v roku 1951 a je to vidieť. Politické jednanie, ktoré rozhodne o osude Trantoru, domovskej planéty Nadácie? Zapálime si. Legendárny zakladateľ sa chystá vstať z mŕtvych prostredníctvom hologramu? Cigara nemôže chýbať. A aké sú hlavné následky rozpadu galaktickej civilizácie? No predsa nedostatok jadrového paliva a tenčiace sa zásoby kvalitného tabaku.
Celú vec s cigaretami vystihuje najlepšie táto scéna zo seriálu Family Guy:
Foundation - Trailer - Vsetci fajcia Disclaimer
2. Všetko je na nukleárny pohon
Náhradný zdroj tabaku sa nakoniec našiel, avšak bez plutónia by si nikto cigaretu aj tak nezapálil. Na jadrový pohon totiž vo vesmíre Nadácie šľape úplne, ale naozaj úplne všetko. Vesmírne lode a osobné štíty asi nikoho neprekvapia. Ale vedeli ste o tom, že podľa Asimova budú v budúcnosti na nukleárny pohon trúby na varenie, nože a dokonca aj ženské šperky?
Nebojte sa, zdravie občanov nie je ohrozené, ako vám vysvetlí táto propaganda z 50. rokov:
Foundation - Trailer - Atom je dobry Disclaimer
3. Ženy poznajú svoje miesto
Muži to v 50. rokoch mali ľahšie ako dnes. Správne pohlavie človeku zabezpečovalo prácu či vyšší plat a nepovažovalo sa za slušné, aby manželka vyčítala svojmu mužovi jeho milenky. V Asimovovej knihe sa ženy ako postavy priveľmi nevyskytujú, ale keď áno, tak buď obsluhujú spomínané atómové trúby na pečenie, alebo sa správajú ako harpye, ktoré sa ani len nepoďakujú za nový atómový náhrdelník, ktorý im manžel kúpil od Nadácie.
V 50. rokoch ženy nielen vo Veľkej Británii vedeli, kde je ich miesto.
Foundation - Trailer - Zeny1 Disclaimer
Toto video vám pomôže vizualizovať nie len vzhľad a správanie žien v Asimovovom Galaktickom impériu a Nadácii, ale ukáže vám aj ako bude vyzerať správny macho-man ďalekej budúcnosti.
Foundation - Ukážka - Zeny1 Disclaimer

Aldeberan

Aldeberan
Filmový a seriálový recenzent. Profesionálny hejter a odkrývač toho najbizarnejšieho v pop-kultúre. Redakčný glos-majster.

Diskusia

Ash
Žiadna z výhrad sa netýka podstaty diela, ale len kulís. A kulisy môžu byť poplatné svojej dobe bez toho, aby ovplyvnili základ. Navyše dva z týchto dôvodov sú záležitosť "módy", ktorá, ako vieme, sa zvykne opakovať.
01.04.2014

Bester (Anonym)
Veru, prvé dva dôvody tiež považujem za kulisy. Fajčenie aj nukleárne zariadenia sa dajú ľahko nahradiť niečim iným, aktuálnejším a podstata sa vôbec nezmení. A ženské postavy sú nevýrazné možno v prvej knihe, ale v ostatných je to už inak.
Na laždé literárne, ale aj hudobné či filmové dielo sa treba pozerať aj v kontexte doby, v ktorej vzniklo. Potom ide už len o to, či má to dielo aj nejaký presah a nadčasovosť. To Nadácia určite má.
01.04.2014

Aleš Horváth
Mám rovnaký názor ako ash. Podstata nadácie je úplne inde ako. Či sa fajcilo, nukleárny pohon(záležitosť iba prvého dielu) alebo či sú tam ženy.
02.04.2014

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.
Neregistrovaný užívateľ
Meno:
Email:
(nebude zverejnený)
Podmienky:
čítal som a súhlasím s podmienkami

Súvisiace objekty SFDB

(1951)

Nadácia

(1951)

Nadácia