2001: Vesmírna Odysea

Aj keď je už rok 2001 za nami a my necestujeme pravidelnými linkami na orbitálnu stanicu alebo Mesiac, táto časovo prestrelená predpoveď je azda to jediné, čo môžeme tomuto geniálnemu filmovému dielu od geniálneho Stanleyho Kubricka vyčítať.
Filmová história scifi
Pred niekoľkými miliónmi rokov keď naši predkovia ešte behali po svete po štyroch nohách a ich jediná starosť bola zabezpečiť si potravu a prežiť ďalší deň, sme dostali neobvyklý dar. Dar inteligencie, ktorý však neprišiel sám od seba. Prišiel zvonka, monolit, ktorý tak ovplyvnil náš vývoj. Neskôr, keď už ľudia zmúdreli a začali sa zaujímať nielen o to ako prežiť, ale aj čo vlastne prežívajú, prišiel znovu. Tentokrát sme si pre neho prišli my a aj keď tento druhý stret nedopadol najslávnejšie, ukázal nám ďalšiu cestu kde pokračovať v pátraní a tak sa presúvame na výskumnú loď na ceste k Jupiteru, kde budú všetky otázky zodpovedané a kde nám Stanley Kubrick v spolupráci so sci-fi legendou Arthurom C. Clarkom ukáže vo svojej vízii zmysel a podstatu našej existencie vo vesmíre.
2001: A Space Odyssey
2001: A Space Odyssey Disclaimer
2001: Vesmírna Odysea je jedno z neprekonateľných a tých najkultovejších a najzákladnejších diel žánru. To čo robí tento film výnimočným a ojedinelým je jednak vynikajúce skĺbenie vedeckého a umeleckého pohľadu do jedného brilantného celku, netradičný príbeh a jeho vyvrcholenie, výprava a na tú dobu skutočne famózne špeciálne efekty. A samozrejme nesmieme zabudnúť na hudbu a jej zakomponovanie do samotného filmu, kto by povedal že spojenie klasickej hudby so zábermi vesmírnych lodí poletujúcich v šírom priestore dokáže navodiť vskutku neobyčajnú atmosféru. A taktiež hlavný kakofonický motív, ktorý vám vyrazí dych hneď na začiatku.
2001: A Space Odyssey
2001: A Space Odyssey Disclaimer
Čo je teda Vesmírna Odysea? Vedecká štúdia budúcnosti alebo umelecký experiment? Oboje. Ale to nie je všetko. Je to naozaj ojedinelý film, ktorý v podstate nemá obdobu. Na klasickú stavbu deja môžete zabudnúť. Keď vás Kubrick nechá pozerať sa v päť-minútovom zábere na vesmírnu loď, ktorá poletuje vesmírom za tónov strausovho valčíku Na krásnom modrom Dunaji pochopíte o čom celý tento film je. Detailnejší príbeh môžete nájsť azda v poslednom z troch príbehov, keď sa dej presunie na palubu vesmírnej lode na ceste k Jupiteru. Práve tam sa zoznámite s dnes už legendárnym superpočítačom HAL 9000, kde konflikt človek versus mysliaci počítač dostáva novú, reálnu a o to desivejšiu podobu. A nakoniec, keď celý film vrcholí vo veľkolepom finále neubránite sa dojmu, že Vesmírna Odysea je niečo viac ako film. Aspoň to čo nám chce povedať priestor filmu určite presahuje.
2001: A Space Odyssey
2001: A Space Odyssey Disclaimer
Jedným zo základných pilierov filmu, sú okrem príbehu, aj špeciálne efekty, ktoré sú vzhľadom na rok výroby filmu naozaj neopísateľné. Je to rovnako ako celý film jedna z vecí, kde sú akékoľvek slová zbytočné, proste kým to neuvidíte tak to nepochopíte. Naozaj, viziuálny dojem z filmu je jedna z mnoha vecí, ktorá vo vás zanechá hlboké dojmy. Ďalšia vec, ktorá určite stojí za zmienku je reálnosť. Od veľkých staníc, cez vesmírne lode, až po také drobnosti ako gravitačné vplyvy či vesmírne skafandre, všetko akoby vypadlo z nejakej futurologistickej práce.
2001: A Space Odyssey
2001: A Space Odyssey Disclaimer
Ten kto vo filme hrá najviac je paradoxne sám príbeh, vykreslený pomocou už zmienených výrazových prostriedkov. Hereci sú vzhľadom na povahu príbehu odsunutý na vedľajšiu koľaj, čo však nič nemení na veci, že ich výkony sú na výbornej úrovni. Asi najväčší priestor má charizmatický Keir Dullea, ktorí stelesňuje postavu Dr. Davida Bowmana, ktorý zvádza boj proti počítaču HAL 9000.
2001: A Space Odyssey
2001: A Space Odyssey Disclaimer
Čo ešte o tomto neprekonateľnom filme povedať. Najviac ma mrzí to, že Vesmírna Odyssea nezískala najprestížnejšie filmové ocenenie Oscara, lebo je to jeden z tých sci-fi filmov, ktorý by si ho rozhodne zaslúžili. Po štyroch nomináciách bola zlatou soškou ocenená len v klasickej scifistickej kategórii špeciálne efekty, ale rozhodne zaslúžene. Avšak Vesmírna Odyssea vždy bola a vždy bude, aj mimo žánru sci-fi, skutočný filmový skvost.

Roland Axenberg

Roland Axenberg
"Sci-fi je existenčná metafora, ktorá nám dovoľuje rozprávať príbehy o stave ľudí. Isaac Asimov raz povedal: Jednotlivé sci-fi príbehy môžu vyzerať neustále triviálne zaslepeným kritikom a filozofom dneška, ale jadro sci-fi, jeho podstata, sa stalo veľmi dôležitým pre našu spásu, ak máme byť vôbec spasení." — SG-1 (200) ++++++++++++++++++ Čo keď ľudia považujú stroj za svojho Boha, pretože ľudia majú schopnosť vytvárať veci, ktoré ich presahujú? Čo keď človek kedysi vytvoril večné stroje aby poprel svoju dočasnosť? Čo keď sa človek nakoniec začal tomuto stroju klaňať, pretože stroj je výsledkom racionálneho postupu, zatiaľčo on sám je len krehká hračka náhody? — Azimut

Súvisiace objekty SFDB

Diskusia

Tomas "divocak" (Anonym)
2001: The Space Odyssey je moj najoblubenejsi scifi film a co aj film vobec, po jeho dopozerani som este par minut civel na obrazovku ci to naozaj bola pravda a ci naozaj niekto mohol natocit taky genialny film. A rovnako perfeltny aj ked uz nie tak velmi scifi je aj Mechanicky pomaranc, teda podla mna
16.12.2002
Peter (Anonym)
no ja som sa k tom u filmu dostal az dnes ale mam slzy v ociach. dokonalost! totalny film cim chcem dat hold Kubrikovi .... nemam slov ...
10.04.2003
Žulla (Anonym)
Klobúk dolu pred S. Kubrickom.
Je to viac, než dokonalý film.
Geniálne, nadčasové a neprekonateľné filozofické dielo.
Slová sú viacmenej zbytočné, treba vidieť.
07.10.2003
Crazy (Anonym)
no akože naozej tančlovek vedel čo robí a robil to dobre Kubricka a všetky jeho filmy možem iba vrelo odporučiť
31.03.2004
Jumo (Anonym)
no vcera to islo, videl som len asi hodinu z konca. Dost ma to teda zaujalo ten film, ale vobec som nepochopil ten koniec s tym monolitom. Moze mi to niekto vysvetlit?
Hlavne co tam akoze potom ten chlapik robil v tom "byte".
21.09.2004
HAL (Anonym)
pozrite sa na moje stránky http://www.2001.szm.sk/
týkaj ú sa skvelého filmu 2001: A Space Odyssey
01.10.2004
Marián Dugovič (Anonym)
Volám sa majko,ako majka z gurunu(z vesmíru) kvázi už asi chápete ze mi je tento film velmi blízky, Gerge lucas je proste špička. Najmä jeho perfektná metafora(prirovnanie) vesmírnych ludi k pozemským ludom.
13.10.2009
andrej android praznovsky
Marian to si videl Terminátora...
14.10.2009
kAnYs
Stanley Kubrick a Arthur C. Clarke. Nie George Lucas.
14.10.2009
cyberstorm
Ironia, recesia, parodia...naozaj nemam rad ked sa nirkto snazi byt vtipny za kazdu cenu...
14.10.2009

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.

Súvisiace objekty SFDB