Kolónia na Marse o 10 rokov?

Napriek skepse, ktorá sprevádzala túto myšlienku po dlhú dobu, vynára sa dnes nádej, že ľudská noha na červenú planétu naozaj vstúpi. Možno dokonca práve tá Vaša. Má to však jeden háčik - noha a žiaľ aj jej majiteľ sa na Zem už nikdy nevrátia.
Rose
Filmová história scifi
Autorom tohto podujatia je nezisková organizácia Mars One holandského inžiniera a podnikateľa Basa Landsdorpa, ktorý postavil svoj úspech na rozvoji získavania veternej energie. Myšlienka pozostáva z dvoch úloh: A. čo je realizovateľné, B. ako na tom postaviť nestratový biznis model.
Čo je realizovateľné?
Doterajšie výsledky vesmírneho rozvoja podľa Mars One indikujú, že všetky úlohy potrebné na vybudovanie kolónie na Marse, dopravu ľudskej posádky a jej prežitie sú realizovateľné využitím už existujúcich technológií. Radikálny problém by predstavoval návrat. Vybudovanie štartovacej rampy a úspešný odpal plavidla, ktoré by zvládlo sedemmesačný návrat ľudí vesmírom, z pustej planéty, je úloha, ktorá vo svojej nákladnosti a realizovateľnosti ďaleko presahuje predošlé úlohy a je otázne, ako dlho ľudstvu potrvá, kým tento problém rozlúskne. Ešte neprekonateľnejším problémom sa zdá byť fakt, že žiadny ľudský organizmus, dlhodobo adaptovaný na tretinovú gravitáciu, nemá šancu po návrate prežiť zdrvujúcu ruku zemskej tiaže.
Preto je cesta, na ktorú sa prví štyria astronauti Mars One vydajú, striktne jednosmerná. Každé dva roky má prvých osadníkov nasledovať ďalšia štvorica. Ak projekt pretrvá a na Marse si ruky po čase podá niekoľko tuctov ľudských bytostí, je šanca, že bude táto planéta nielen ich hrobom, ale aj novým permanentným domovom ľudstva.
Ako lokalita pre druhú ľudskú kolísku bola zvolená oblasť, v ktorej predošlý prieskum zdokumentoval dostatočné množstvo podzemného ľadu, riešiaceho problém vodných zásob. Základná obživa by bola zabezpečená kultiváciou rastlín v uzavretých priestoroch základne, zatiaľ čo jej doplnky v pestrosti, ako káva či čaj, by boli vozené raz za dva roky spolu s novými osadníkmi. Nakoľko marťanská riedka atmosféra obsahuje dusík, dominantnú zložku chemickej zmesi, ktorú dýchame (78%), potrebné by bolo zaobstarať len kyslík, a to štiepením vody z už uvedených zásob na planéte. Súčasťou "balíkov", ktoré majú na planétu doraziť v niekoľkých fázach pred osadníkmi, sú aj tri kilometre štvorcové solárnych panelov vo forme fólie, rozprestreté niekoľkými marťanskými rovermi, ako riešenie energetických nárokov základne.
Ako to zaplatiť?
Mars One odhaduje celkové náklady podujatia na šesť miliárd amerických dolárov, využitím čisto už existujúcich technologických riešení, ktoré poskytuje zhruba tucet komerčných spoločností participujúcich na doterajšom rozvoji vesmírneho prieskumu, napr. veľmi známa spoločnosť SpaceX.
Kde teda tieto peniaze získať? Bas Landsdorp tvrdí, že nápad mu vnuklo sledovanie letných olympijských hier v Londýne. Ak niekoľkotýždňové športové podujatie dokáže vytvoriť na predaji televíznych práv obrat štyroch miliárd amerických dolárov, rozmýšľal Landsdorp, o koľko väčší zisk by priniesol historicky neopakovateľný vizuálny zážitok sledovaný celým svetom? Osudy prvých obyvateľov inej planéty majú teda byť súčasťou unikátnej reality show s otvoreným koncom a výber astronautov na národnej úrovni, ako i voľba prvej zo šiestych štvoríc, ktorá na Mars vkročí, výsledkom hlasovania televíznych divákov.
Nakoľko budúci astronauti nebudú musieť prekonávať enormné fyzické vypätie readaptácie na život na Zemi a tretinová gravitácia im napomôže zvládnuť fyzicky náročnejšie úlohy, Landsdorp argumentuje, že uchádzať sa môže ktorýkoľvek zdravý jedinec nad 18 rokov. "Prečo nepožadujeme doktorát či iné dôkazy o zručnostiach uchádzačov?", kladie rečnícku otázku Dr. Kraft, hlavný lekár podujatia. Odpoveď predstavuje náplň práce vybraných kandidátov v priebehu nasledujúcej dekády. Všetci kandidáti, ktorý postúpia vo výberovom konaní dostatočne vysoko, budú v získavaní týchto technických zručností trénovaní ako súčasť ich denného pracovného úväzku až do roku 2023, keď sa konečné hlasovanie o prvej štvorici uskutoční.
Zdá sa vám toto podujatie realizovateľné a lákavé natoľko, že by ste mu boli ochotní obetovať zvyšok svojho života? Tak neváhajte a prihláste sa na stránke Mars One do prvého kola výberového konania spolu s tisícmi už existujúcich uchádzačov. Len počas prvých troch dní už prišlo 20,000 prihlášok, z toho 600 iba z Číny. Registrácia je však spoplatnená sumou závislou od priemernej mzdy krajiny, pre Slovensko predstavujúcou 21 amerických dolárov. Autori podujatia argumentujú, že tento krok má zabrániť spamu a overiť predbežnú serióznosť úmyslu kandidátov. Na záver zopakujme slová Basa Landsdorpa, že ak jeho nezisková organizácia projekt v budúcnosti predsa len nedokáže kvôli neprekonateľným prekážkam realizovať, budú nazbierané prostriedky rozdelené iným existujúcim neziskovým organizáciám zaoberajúcich sa vesmírom.
Autor článku: Magh

Rose

Rose
Knižná recenzentka, bývalá porotkyňa Martinus Cena Fantázie, koordinátorka súťaže Mikropoviedok na scifi.sk

Súvisiace objekty SFDB

Diskusia

William Cody
Mňa by tam nedostali :D.. Chýbali by mi pekné slovenské kočky, cigaretka alebo pečená kačka s lokšami :D.
02.05.2013
Adhara
Ani mňa nie. Jednak neviem po anglicky a jednak je Mars moja najneobľúbenejšia planéta zo všetkých. :-)
02.05.2013
kAnYs
Tak toto je podla mna totalna kravina. Reality show? Vazne? Divakmi zvoleny kandidati? VAZNE? To akoze budu teraz 10 rokov tlacit mudrosti do ludi ktori sa okolo vedy ani neobtreli, bez akejkolvek zaruky, ze sa ich nielen ze naucia, ale ze budu mat aj dostatocne IQ na to aby ich vedeli v krizovych situaciach vyuzit, a do toho este nechame DIVAKOV, cize nerozmyslajucu masu ovci, aby vybrali tych najvacsich retardov ako kandidatov pre kolonizaciu marsu? Sceny s retardovanymi astronautami z prometea sa stavaju cim dalej tym realistickejsie, tusim zlozim panovi Scottovi predsa len poklonu. Toto ozaj moze vymysliet iba autor rakuskych ventilatorov.
02.05.2013
kAnYs
A ta realizacia ktoru popisuje mi tiez pripada za vlasy pritiahnuta. Zem je sebestacny ekosystem pohanany energiou slnka. Kyslik sa recykluje, voda sa recykluje. Na Marse ale nemozme kyslik recyklovat bez bud patricnych technologii alebo nejakeho uzavreteho sebestacneho ekosystemu. ani jedno zatial nemame/nevieme vytvorit. takze co? budeme elektrolyzou vyrabat kyslik z OBMEDZENEHO NEOBNOVITELNEHO zdroja, aka vody? a co ked to vydychaju vsetko, budeme sa divat na to ako sa v reality show dusia? Alebo divat na to ako umieraju na dehydrataciu. Hlasujte ci nasi statocny kolonisti umru skor nedostatkom kysliku, alebo vody? Vyherca ma moznost vyhrat letenku na orbitu Jupitera, ale nezabudnite si podpisat zavet... je to jednosmerna cesta!
02.05.2013
kAnYs
For fucks sake...
02.05.2013
mayo
hahaha kanys, je to celkom dobra tema na poviedku, nie? :)
02.05.2013
kAnYs
jj, tiez nad tym rozmyslam :)
02.05.2013
andrej android praznovsky
Kanys:) mas pravdu, ale v letaku je pisane ze uz sa nevratis:)))))) a peniaze za zapisne sa pouziju pre ine organizacie, oklames tisicky ludi, ktori ta uz nikdy nebudu moct zazalovat. Budu bez ubytovanie, obrazky z katalogu nebudu sediet a ambasada nikde:) suoer dovolenka:)
Tiez mi pripada divne ze uz by kolonia davno bola a teraz to ide riesit sukromny sektor? Ved to mali budovat narodne vyskumne spolocnosti nie?
02.05.2013
jurinko
kanys, kolobeh vody v prirode sa da pomerne v pohode pouzit aj v uzavretom priestore, podla tych videi, co posiela Chris Hadfield, maju na ISS systemy na rekuperaciu vody zo vzdusnej vlhkosti. Ta voda proste nema kam uniknut. Cize toho by som sa neobaval. Plus manici na tom Marse budu vraj mat nieco ako plantaz rastlin, ktore budu aj zabezpecovat potravu. A zelene rastliny vyrabaju kyslik, takze ak budes mat dostatocne velku halu na zahradku, tak to mozno cosi vykryje. Ak vieme postavit ISS, ktora celkom funguje, urcite vieme postavit aj halu ako hovado, kde budes mat vylozene les, najma ak nie sme limitovani priestorom. Ale ta reality show sa nezda ani mne, pretoze ludia, ktori sa vydaju niekam do neznama, musia mat uplne ine psychologicke charakteristiky, ako ucastnici reality shows. Ale mozno to bude nova a prevratna show, kam vyberu ludi na zaklade brutalnych testov, ktovie :-)
02.05.2013
andrej android praznovsky
Martinka z Turca sa uz prihlasila. Dala si usit kostym to serialu Spadla z oblakov a diskogulu:)
To by bola "Reality" show keby tam poslali developerov a predavali by pozemky:)
Ale bez srandy, museli by to byt teamovi hraci s rozvahou, poznatkami a patricnym vycvikom, inak to nema cenu. Sledovanost by bola podla mna obrovska , to by mohlo financne pokryt znacnu cast projektu.Nehovorim o moznostiach vyskumu , moznosti su nekonecne.
02.05.2013

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.

Súvisiace objekty SFDB