Recenzia: Plameny hvězd – antológia New Space Opery

Zbierok poviedok zo žánru NSO vyšlo v posledných rokoch vďaka nakladateľstvu Laser niekoľko. Táto sa sústredí na britských autorov. Stojí za niečo, alebo je to len slabý odvar?
Aldeberan
Filmová história scifi
Plameny hvězd - Poster - Obálka
Editorom je Martin Šust, redaktor Laseru zodpovedný na sériu New Weird antológií Trochu divné kusy. Celkovo v nej nájdete sedem poviedok a noviel, pôvodný (čo je cool!) predslov od Alastaira Reynoldsa a doslov od editora, obidva nesúce sa vo historiografickom duchu. Čo ma privádza k prvej výhrade: naozaj potrebujeme už po x-tý krát čítať krátke dejiny NSO, alebo ktoréhokoľvek žánru, spôsobom čo-odstavec-to-desať-autorov-a-dvadsať-kníh? Ak toto nebodaj číta ktokoľvek kompetentný: prestaňte s tým, je nám to jedno. A teraz k jednotlivým poviedkam:
Paul McAulery: Moře změn, s nestvůrami:
Príbeh nájomného lovca na okupovanej Európe (mesiaci), po vojne, ktorá bola vedená umelo vytvorenými životnými formami, ktoré ešte stále robia neplechu. Napriek akčne znejúcej téme ide skôr gotický detektívny príbeh. Hlavná hrdinka sa ocitá na odľahlom mieste, kde nie je všetko tak ako zdá... Autor to mieša s typickou NSO témou matematiky a rutinných počtov vyhrávajúcich vojny („Vojnu vyhrali pretože mali viacej zdrojov a výkonnejšie počítače“) a snahy, respektíve nedostatku snahy, toto obmedzenie prekonať. Nadpriemerný kus, no nijako oslňujúci.
Eric Brown: Cesta za nadějí
Najdlhší (100 strán) a zároveň najhorší príspevok do zbierky. Obyčajné a nudné akčné sci-fi odohrávajúce sa medzihviezdnej lodi, bez jediného originálneho nápadu. To by možno stačilo na priemer, ale niekoľko vecí túto novelu podstatne zráža: vlečúci sa začiatok na Zemi, kričiaci „expozícia!“, rutinne napísané scény s hrdinovou manželkou hraničiace so stupiditou a prostoduchý happy-end. Táto poviedka nevie a nemá čo povedať - chce len laserom odrezať pár končatín. Porovnajte so Smrťou ukutou v železe (http://www.scifi.sk/spacenews/?s=2369) od Janka Išu – prinajhoršom ten istý efekt, ibaže zadarmo.
Alastair Reynolds: Za bariérou v Orlu
Reynoldsa naozaj nemusím, o to viac ma prekvapila táto poviedka. Je vynikajúca, možno práve preto, že nie je zasadená v jeho Revelation Space vesmíre a nemusí brať ohľad mokré sny svojich fanboys. Autor dostane postavu do prekérnej situácie, ktorá sa bude stále zhoršovať. A vy sa s hrdinom stotožníte – budete chcieť, aby to pre neho dobre dopadlo, aj keď budete tušiť, ako to skončí. A keď to príde, bude to úplne iné a zároveň presne také, ako ste si mysleli. Jednoducho vynikajúce napísané vyvrcholenie, v ktorom zdanlivo nepodstatné detaily spomenuté na začiatku zohrajú podstatnú rolu. Túto poviedku by sme mali dávať začínajúcim autorom na scifi.sk ako povinné čítanie.
Charless Stross: Jadrová propast
Alternatívna história kombinovaná s Prstencom skríženým s Krajnými medzami. Zaujímavá poviedka so zaujímavého sveta, avšak vo viacerých ohľadoch nedotiahnutá. niektoré veci nevysvetlené, iné prevysvetlené. Poviedka najviac trpí tým, že má tri dejové línie, z ktorých je jedna úplne zbytočná. Ale tie ostatné! V jednej figuruje Sagan a tajní agenti a v druhej lieta Gagarin na gigantickom jadrovom ekranopláne (http://cs.wikipedia.org/wiki/Ekranopl%C3%A1n) veľkosti krížnika. Stojí za prečítanie, minimálne kvôli svojej čarovnej uletenosti. Škoda konca, ktorý časť z nej pochová pod nánosom štandardného NSO klišé.
Neal Asher: Konstruktér
Táto novela podľa mňa jediná skutočne ťaží z toľko deklarovaného „pocitu údivu“, ktorý ma NSO priniesť. Sústredí sa na genetickú manipuláciu, no nechýbajú ani obrovské bojové lode a vesmírny mariňáci. Škoda poslednej tretiny, ktorá je v podstate dlhou bojovou scénou. Na druhej strane, na rozdiel od „Cestou za nadějí“, aspoň slúži nejakému účelu. Dobrý kus, druhý najlepší za Reynoldsom.
Ken MacLeod: Soulad vyšších sfér
Krátka a jednoduchá poviedka, ktorá sa na náboženstvo, jej hlavnú a de facto jedinú tému, pozerá z toho najneutrálnejšieho pohľadu, aký som doteraz v beletrii zažil. Drží sa klasickej sci-fi formulky, kedy v expozícii načrtneme technický vynález/prírodný fenomén, nasleduje peripetia a v závere je všetko vyriešené vďaka vynálezu/fenoménu z úvodu... až na to, že nie tak celkom. Chytré dielko, ktoré sa hrá s formou aj obsahom, vyvolá možno úsmev na tvári, zároveň je ale dosť hlboké, aby sa človek aj zamyslel. Napriek tomu ide o najmenej zapamätateľnú poviedku zo všetkých, čo ju zráža medzi nadpriemer.
Stephen Baxter: Mayflower II
Ďalšia poviedka na medzihviezdnej lodi, tento krát generačnej. V podstate dlhé zamyslenie nad tým, či dlhodobá generačná plavba je možná a za akých podmienok, s trochou tradičných následkov nesmrteľnosti a spojenia človeka stroja. Pre mňa zaujímavá poviedka, ale viem si predstaviť, že ak vám to je jedno, tak sa budete nudiť. Ide v podstate o opis vesmírneho safari, ibaže sa nehýbe auto ale čas. O príbehu nemožno hovoriť a preto náhly deus ex machina koniec nielenže neprekvapí, ale ani nepripadá nepatričný. To nie je dobrý znak. Priemerná až ľahko nadpriemerná poviedka. Nemôžem si pomôcť, ale podľa mňa Draculinovo dielko Medzihviezdny všemocný (http://www.scifi.sk/poviedky/?s=2266) sa zaoberalo podobnou témou, o niečo lepšie a zadarmo.
Takže, kúpiť alebo nekúpiť? Popravde, táto zbierka ma príliš nenadchla, na druhej strane ani nesklamala. Dve novely, z toho jedna veľmi zlá, zaberajú miesto, ktoré mohlo byť venované kratším poviedkam ako Soulad vyšších sfér alebo Za bariérou z Orlu. V tomto ohľade pokiaľ ešte nevlastníte niektorú z antológií New Space Opera od rovnakého vydavateľstva, oplatí sa z hľadiska hodnoty po nich. Na druhej strane kniha stojí iba 279 Kč (cca 11 eur) a za túto cenu dostanete jednu naozaj dobrú, jednu dobrú a niekoľko nadpriemerných poviedok. A pokiaľ máte radi akčné sci-fi, s určitou toleranciou si užijete aj Cestu za nadějí.

Aldeberan

Aldeberan
Filmový a seriálový recenzent. Profesionálny hejter a odkrývač toho najbizarnejšieho v pop-kultúre. Redakčný glos-majster.

Súvisiace objekty SFDB

Diskusia

cyberstorm
...namitka velebnosti: co sa tyka medailonikov a odbornych uvodov, tak tie ja naozaj ja rad. Okrem toho, uvod zrovna takeho neustale sa vyvyjaneho zanru ako NSO je podla mna na mieste. Clovek casto ziska prehlad o mnohych veciach, ktore ani sam nevie... Naviac, ak niekomu uvody vadia, moze ich preskocit...v kazdom pripade je to ale vec nazoru...
07.02.2012
Aldeberan
medajloniky su super, ja kritizujem predslov a doslov. Uznavam, ze to ma svoje vyhody, ALE: ked rovnake vydavatelstvo vyda 3 zbierky s rovnakou tematikou (NSO) a troma v podstate rovnakymi zlyrizovanymi bibliografiami, tak to nepovazujem za spravne, ani informativne, ale jednoducho lenive. Zakladna historia zantru pre novacikov sa da napisat na dve strany, dlhsia skor nezasväteného zmätie, odradí od citania. Naopak fanusik si informácie najde, ci uz na nete, alebo v inej knihe. Dalej: doslov, a predovsetkym predslov mozu dodat pridanu hodnotu zbierke samé o sebe - vynikajuci je napriklad predslov Asimova k jednej z Clarckových zbierok. Pokial sa aspon nesnazis dosiahnut na tento standard, tak jednoducho predavas substandardny produkt, s cim zo zasady nesuhlasim.
08.02.2012
Lillkin
ako som ti už hovorila, nemám veľmi rada keď niekto samozvane hovorí za celú komunitu/fandom/ všetkých čitateľov a podobne - no a tu to máš, cyberstorm je ďalším príkladom niekoho kto ocení dodatočné informácie :)
je to ako zdroje v odbornom článku alebo odporúčané čítanie v učebniciach - ak sa ti toto páčilo, možno sa ti bude aj toto a toto - je fajn mať to všetko na kope.
08.02.2012
Aldeberan
a samozrejme je to vec osobnych preferencii a predovsetkym - zalezi na poviedkach :)
08.02.2012
jurinko
A tak zas na Aldeberanovu obranu, ja som z toho nemal pocit, ze hovori za cely fandom, skor, ze hovori za seba. A napriek tomu, ze som tuto knizku necital, mam pocit, ze v jeho tvrdeniach nachadzam nieco, comu rozumiem. Na druhej strane rozumiem aj cyberstormovi, aj ked mna by take uvodniky asi nebavilo citat. No nezda sa mi, ze by ktorykolvek z nich hovoril samozvane za celu komunitu :-)
08.02.2012
draculin
Ach jaj. Toto mam tiez v policke, ale nestiham citat :( Dostal som sa do polovicky a vcelku s hodnotenim suhlasim, takze uz len dorazit niekedy aj ten zvysok. Ale diky za recku :)
08.02.2012
cyberstorm
lidi...kazdy sam za seba :) Moj nazor o uvodnikoch sa vsak tykal toho, ze ci uz v PH, NSO alebo NSO II slo o pre mna dolezite a relevantne udaje, ku ktorym sa clovek tak lahko nedostane (schvalne, zadajte si na wikipedii historia space opery, moc toho tam ie je)... A ak zadate do googlu NSO, tak vam namiesto zanru vypadne milion odkazov na amazon a tuto knihu: nejaku detailnejsiu historiu zanru, jeho pociatky, majstrovske kusy a smerovania moc nie... A tak kym nevyjde Clutova Encyklopedia SFFH, tak budem vdacny za akekolvek nove informacie v tomto zanre... A nielen ak sa to tya NSO, ale povedzme aj planetarnej romance, dying earth ci postkyberpunku ...
09.02.2012
Roland Axenberg
Precital som to a nemozem si pomoct, ale je to slabota, poviedky bude banalne jednoduche, alebo az nasilu preplacane vsetkym moznym. I am not impressed!
19.07.2012

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.

Súvisiace objekty SFDB