Podobní

.
Filmová história scifi
Dvere silno udrú a počuť náhlivé kroky. Počuť, ako bunda padne na zem, ako sa odkopne topánka z nohy. Druhej sa nechce a už vyzutá noha ťažko naráža pätou na podlahu. Na rozviazanie nie je čas.
Otvorí sa notebook v rovnakom čase, ako vak padá na podlahu. Ruka nervózne bubnuje po stole. Znovu zašramotí batoh. Niečo vyberie von. Rozmotáva sa kábel, škraboce o USB port.
Jednou stranou nepasuje.
Otočí sa.
Znovu nepasuje.
Otočí sa späť.
Pasuje.
Niekoľko ťuknutí do klávesnice. Rýchle dvojkliky myšou. Na obrazovke sa pomaly načítava program. Veľmi pomaly. Prsty nervózne bubnujú, až sa obrazovka konečne stmaví nočnou šeďou lesa.
Nahraných je 73 minút.
73 minút?
Vyberá sa zrýchlené prehrávanie. Treba nájsť aspoň približný čas. Možno tadiaľ chodil hore dole.
Ak je to 73 minútový film, tak je slávny. Tak je objaviteľ. Tak nie je vyšinutý. Ani čudný. Ani nie že sa s ním netreba rozprávať. Alebo strácať čas? Alebo že si točí páriace sa medvede. Veď to bolo len raz a vôbec, nemal to nikomu ukazovať, bola to somarina. Aj keď niekde by to ešte našiel.
Na obrazovke sa nič nehýbe. Les je tmavý, bez života. Pozrie na mobil. Aktivita bola zaznamenaná 10 krát. No tak. Je si istý, že tam niekde musí byť. Už ho videl a teraz potrebuje dôkaz. Sasquachoidná postava. Nie srnky a líšky.
Na obrazovke sa niečo mihlo. Zastavil sa mu dych a zreničky sa rozšírili. Pretočí video. Pozerá minútu, dve. Znovu sa to mihlo. Malý tchor. Zlatý. Ale nie to, čo hľadá. Prehráva ďalej. V duchu si nadáva, že si od toho toľko sľubuje. Na papier si dal jednu čiarku. Už len 9.
2. Líška.
3. Asi tá istá líška.
4. Tchor.
5. Myši sa naháňajú.
6. Myši súložia.
7. Líška s myšou v ústach.
8. …
Pozerá sa na postavu veľmi podobnú svojej.
Počuje nejaké zvuky, slabo artikulované, ale takmer ako reč. Ako jeho reč.
Občas sa otočí a dokonca vidí tvár. Žiariace oči, rovné ústa.
Chytí sa vlastnej tváre. Takmer rovnakej ako vidí pred sebou.
Čo ti jebe?
Ja som nafilmoval živého človeka!

nenasytnik

nenasytnik
Ak nepíšeš dobre budem tebou pohŕdať, ak píšeš dobre budem ti závidieť.

Diskusia

Monika Kandriková
Dávam tomuto sedem. Za spracovanie by si to zaslúžilo aj lepšie hodnotenie. Lenže na konci som zostala čučať, lebo mi nebolo jasné, že keď nafilmoval živého človeka, či je to dobré alebo zlé alebo čo, a prečo. :D Chcem vedieť. Niekto mi to, prosím, dovysvetlite. :D :D
25.11.2022
Arcey
Na odľahčenie ok, stále ale rozmýšlam či som dobre pochopil pointu. Je to postapo, kde hlavný hrdina ako jediný prežil a čuduje sa, že existuje ešte jeden človek? Možno som ale mimo. Ten nápad s myšami, čo súložia a potom ich dostane líška je ale fakt mega :)
25.11.2022
YaYa
Ak som dobre pochopila náznak, ale bol veľmi drobulinký, až neviem, či bol, tak je hrdina bigfoot, ktorý dokazoval, že ľudia jestvujú?
25.11.2022
Lucika
Zaujimavy napad, avsak tiez si nie som ista tym, ci aj hlavny hrdina bol clovek, ci ako to bolo myslene. Ale zasmiala som sa na tom s USB klucom, lebo mne sa to stava bezne :D
26.11.2022
Olex
Ahoj,
ja som pochopila tak, že je to jediný človek na svete a proste mu straší vo veži. Poviedka sa mi páčila:)
26.11.2022
Veles
Vsúvanie USB sa mi veľmi páčilo, presne tak ako to funguje v reálnom svete :D Ja som to pochopil že hlavná postava je bigfoot, ale možno sa mýlim. Celkom dobré :)
26.11.2022
Magda Medvecká
Myslím, že čo sa týka štýlu písania, táto sa mi z celého kola páčila najviac :) pekné využitie zvukov na opis činností. Len sa musím pripojiť k ostatným, že vlastne neviem, ako to skončilo. Chvíľu som rozmýšľala, že či nenatočil sám seba, lebo nad takým nápadom som rozmýšľala aj ja, ale teda asi nie :D
26.11.2022
Veronika Valent
Na jednej strane sa mi to veľmi páčilo. Na niekoľkých vetách, pohyboch, náznakoch vyjadrený nepriamo duševný stav hlavného hrdinu. Super bol aj koniec, neznášam nadávky a tu sadla ako "riť na šerbeľ" :-) plus ten prekvapivý záver. No krásne sa stupňovali aj obrazy prirody, pri láske myší mi na sekundu vypadli oči, potom tá nadávka a človek. Fakt tieto momenty poviedke mimoriadne pridali. No na druhej strane, občas pri tých opisoch činností som sa strácala. Urobil niečo batoh? Napríklad. Zotrel si pásmo postáv a opisov takmer dokonale. Ale zase aspoň to bolo umeleckejšie. Trošku si čitateľa potrápil, a tak mu treba, nemal sa dať do čítania.:-) Emócia ľútosti prišla. Neviem, či si ju chcel vyvolať, ale stalo sa. Ale dokelu, on tušil, čo nafilmoval, ako to tušil? Videl? Čo videl? Stopy? Tiene? Pre to bol nervózny? Kopec otázok na záver...:-)
26.11.2022
nenasytnik
Zaujimave ake rozne interpretacie sa tu nasli :)
Moja predstava mala byt ze je to bigfoot, ktory natocil cloveka. To slovko "ziveho" tam bolo matuce.
To ze je to posledny clovek na svete sa mi az tak nespajalo s tym, ze tam opisoval nejake interakcie s inymi (ze si myslia ze je cudny), to ze su vsetci zombie, tak to sedi trochu viac, kedze som tam nechal to nestastne "ziveho".
Dostal som od kamosky radu, ze na zaciatku by mohlo byt spomenute, ze je bosy, alebo cosi take a pribeh by bol zrejmejsi.
V takychto chvilach rozmyslam, ako podstatne je, ako nieco myslel autor a ako to pochopil citatel. Ak vam vase porozumenie dava zmysel, tak nic proti ;)
28.11.2022
Ak sa chcete zapojiť do diskusie, musíte najprv poviedku ohodnotiť.