Vozík

PnP
Filmová história scifi
Tóny klavíra sa pomaly, akoby ustráchane niesli opustenými ulicami niekdajšieho veľkomesta. Blúdili cez zavalené uličky, až po okraj plné sutín a odpadkov, no našli si cestu aj na bývalé široké námestia, po ktorých sa kedysi denne promenádovali tisícky ľudí. Teraz sa tam však ponevierala len hŕstka zúbožených bedárov, idúcich odnikiaľ nikam.
„Zase je sychravo? Mali sme radšej ostať vnútri a vybrať sa na prieskum inokedy,“ bedákal Jhale, ktorý bol uvelebený v hrdzavejúcom nákupnom vozíku, ktorý našiel kedysi dávno.
„A čo by sme jedli? Veď vieš že sa nám míňajú zásoby, nemali sme na výber,“ povedal Krri, a pohľadom skúmal každú jednu drobnosť na ktorú natrafil.
„Vydržali sme už aj pred tým o hlade, nerozprávaj,“ oponoval Jhale, a snažil sa nastaviť si pršiplášť tak, aby mu neprskalo do tváre.
„Hej, vydržali, ale len preto, lebo sme mali viacej síl. Ďalšie také obdobie si nemôžeme dovoliť, jedine že by si sa už zberal do hrobu, a to ešte nemáš v pláne, však?“
„No dobre, presvedčil si ma,“ neochotne uznal Jhale a zmĺkol. „Počuješ to?“ narovnal sa vo vozíku a zbystril sluch.
„Čo také?“ neochotne odpovedal Krri, rozčúlený že ho Jhale stále vyrušuje.
„Počúvaj! Znie to ako... no ako sa to volalo kedysi, mám to na jazyku, ale nemôžem si spomenúť!“ nahneval sa sám na seba Jhale, no to ho už posunkom ruky umlčal Krri, a taktiež sa započúval.
„To nie je možné... znie to ako hudba,“ zamrmlal si pre seba.
„Bodaj ťa, tak sa to volalo, hudba!“ natešene zvýskol Jhale.
„Ale odkiaľ už len môže ísť?“ spýtal sa potichu Krri a napravil si masku.
„No, niekde zblízka, inak by sme ju nepočuli, nie?“ tuho rozmýšľal Jhale.
„Vážne? To by mi vôbec nenapadlo,“ sarkasticky povedal Krri a prevrátil oči.
„Ešte že ma máš,“ potešene odpovedal Jhale, nevedomý si očividného sarkazmu. „Ideme sa na to pozrieť?“ spýtal sa ho.
„Myslíš že je to dobrý nápad?“
„Možno sú to ľudia, a budú mať jedlo?“ zasnene povedal Jhale.
„Neviem, čo ak je to pasca?“
„Krri, nebuď taký negatívny, podľa mňa to za risk stojí. Veď kedy by sa mali ľudia ku sebe navzájom správať milo a čestne, ak nie po apokalypse?“
„Tak dobre, poďme sa pozrieť, ale zbraň maj po ruke, dobre?“ povedal Krri a stal si za vozík, zatiaľ čo Jhale vytiahol opotrebovanú pištoľ.
„Môžeš sa na mňa spoľahnúť.“
---
„Plagát? Čo to má znamenať?“ spýtal sa neveriacky Krri, keď prišli na miesto z ktorého sa rinula hudba. Bola to neobyčajne vyprataná ulička, akoby ju niekto pravidelne čistil, a na jednej strane bol prilepený obrovský plagát, zobrazujúci posledný výdobytok ľudstva pred jeho pádom. Mala to byť prevratná a revolučná tabletka, schopná zasýtiť kohokoľvek na deň, týždeň, alebo aj mesiac. Nikdy sa však nedostala do obehu.
„Ja si to pamätám! Tesne pred koncom niekto vymyslel hudobné plagáty, vtedy to išlo ako na dračku, len netuším ako je možné, že tento funguje,“ povedal Jhale a skúmal plagát, keď v tom sa spoza ich chrbtov ozvalo nabíjanie poltucta zbraní.
„Čo to...“ povedal Krri, no viac nestihol, a už sa mu do tela zavŕtali strely.
„NIE!“ vykríkol Jhale a začal strieľať, no jeho pištoľ vypovedala službu, a vyšiel z nej len tenký prúžok dymu, načo sa aj do neho zaryli strely. Celé to netrvalo ani desať sekúnd.
„A že sa z toho plagátu nenajeme,“ zasmial sa vodca skupiny. „Zoberte ich, dnes bude hostina.“

Veles

Veles
Fear is ever-changing and evolving

Diskusia

Aleš Horváth
cipana. sprvu so. si myslel že si sa zmenil na xiusa našťastie priebeh a koniec typicky Velesovsky. pár chybičiek ušlo, pri pnp je to v pohode.
rozhodne pobavilo aj humor aj akcia, na parádu
20.02.2022
Veles
O tom že by som sa vyrovnal xiusovi môžem stále ešte len snívať :D Ale vďaka, vážim si to :)
20.02.2022
Aleš Horváth
myslel som skôr tematikou či výberom pomeru atmosféra/pocity/akcia.
20.02.2022
ama_rilla
Ale dobré to bolo :D škoda tých dvoch hladošov :)
20.02.2022
B.T. Niromwell
Ja si dovolím zafilozofovať, že nemyslím, že by ľudia niekedy zabudli na hudbu. Ale inak súhlasím, že to bolo podarené.
20.02.2022
xius
Pamatam si nejake scifi, kde hudba bola zabudnuta a ludia si pustali blikajuce farby namiesto toho, len nazov mi unika... Mas tam riadny rozpor medzi nadnesenym zaciatkom a krvavo krutym koncom, to sa pocita! :D Jednoduche a celkom slusne to funguje. Mena hrdinov sa mi velmi pacili. Dialogy by chceli viac prace. (sarkasticka odpoved je fajn, ale mala by zneistiet aj citatela, myslim)
23.02.2022
8HitBoy
Veľmi sa zlepšuješ, cítiť to, vidno to. Dobrý text, šikovne napísaný, zaujímavý námetom. Naozaj sa mi to celkom páčilo.
27.02.2022
Veronika Valent
Tá ulička mi bola hneď podozrivá. Veľmi dobrý nápad a aj prevedenie. No tiež si myslím, že hudba zanikne až v momente, keď samé ľudstvo. Lebo spev je prvé, lebo spev počúva dieťa už v kolíske a nesie si ďalej životom. No klavír je klavír. Vedela som si jeho zvuky v tej prázdnej uličke predstaviť, ako skáču po stenách, postupne sa presúvajú do priestoru, pretože im nič nebráni. Také poetické ticho pred búrkou. Aj preto sa mi tá poviedka páčila.
02.03.2022
Veles
Tak ja som sa ani nezamýšľal nad tým, či hudba zanikla alebo nie, prišlo mi to proste ako dobrý nápad na rozvíjanie deja :D Ale som rád keď si niekto prečíta niektorú z mojich poviedok a zamyslí sa nad ňou :)
02.03.2022
Ak sa chcete zapojiť do diskusie, musíte najprv poviedku ohodnotiť.