Prach

PnP
Podporte scifi.sk
„Myslíš si že to vyjde?“
„No, neviem to naisto, vždy je tu riziko nehody. Otázka je či sme ochotní to podstúpiť.“
„Nemyslíš si že by mali o tom vedieť aj ostatní?“ spýtal sa Trevor Beareugard, šéf výskumu novoobjaveného prvku, ktorý má kódové označenie ,Prach´, svojho zástupcu, Lemaana Gregora. Ten si najprv dôkladne pošúchal bradu, preleštil okuliare a popravil kravatu, čo bol jeho rituál keď stál pred ťažkým rozhodnutím, a až potom odpovedal: „Možno áno, možno nie. Takáto šanca sa nám len tak ľahko nenaskytne znova. Ak to vyjde, zvrátime osud celej planéty, dotkne sa to každého jedného človeka.“
„A ak to nevyjde? Už si pomyslel na to? Veď ani nepoznáme všetky jeho vlastnosti. Naozaj chceme takto riskovať?“
„Veľkí muži museli vždy prijať risk, aby sa stali veľkými. A nepreháňaj, vieme o ňom toho celkom dosť. Podľa mňa to za ten risk stojí,“ povedal Lemaan a odmlčal sa. Trevor vedel že rozhodnutie je už len na ňom. Premýšľal dlho, desať či dvadsať minút, Lemaan si medzitým stihol vyleštiť nechty a upraviť vlasy. Už sa chystal že niečo povie, no v tom sa ozval Trevor: „Dobre. Prines mi tie „hodiny“ do kancelárie. Ja sa postarám o urýchľovač.“
---
„Počuješ ma?“ spýtal sa cez vysielačku Trevor, ktorý takmer bláznivo behal okolo všetkých ovládacích panelov Veľkého hadrónového urýchľovača.
„Počujem, ale slabo, akoby ma niečo rušilo,“ s praskotom odpovedal Lemaan. Aj cez všetok šum bolo počuť ako hýbe mechanickými súčiastkami svojich „hodín“, ktoré poháňal Prach. „U teba je všetko v poriadku?“
„Áno, miestnosť je prázdna, zamkol som všetky dvere. Práve sa chystám vložiť vzorku do urýchľovača.“
„Dobre, máš čas. Ja ešte len nastavujem všetky parametre, dám ti vedieť kedy to spustiť, dobre?“ povedal Lemaan a odmlčal sa. Trevor bol s prácou rýchlo hotový, a o chvíľku sa pristihol ako premýšľa o prachu a jeho podstate.
Prach. Aký obyčajný názov. Vedecký názov látka ešte nemala, pretože pravdupovediac, vôbec netušili čo to je zač. Prvé vzorky našla Sovietska základňa v Mori dažďa na Mesiaci. Okamžite ich rozposlali do všetkých kútov sveta na skúmanie. Najlepší vedci sveta si nad touto tajomnou látkou lámali hlavy, zatiaľ čo verejnosť o nej nič netušila. Látka bola jasnožltej farby, prekvapivo odolná voči vysokým teplotám i mrazu, kyselinám i mechanickému ničeniu. Práve tu, v Zurichu sa po prvý krát podarilo látku extrahovať. Výsledkom bol jemný prach, jemnejší než akýkoľvek piesok na svete. Bol slabo toxický, smrteľný len pri veľmi vysokých dávkach. Čo bolo však najzaujímavejšie, dokázal povzbudiť skryté ľudské talenty, o ktorých väčšina testujúcich ani len netušila. Nadľudská sila, rýchlosť, dokonca i telepatia. Niektorí vedci mu žartovne začali prezývať „Čarodejníkov prášok“, a potajme robili testy, ktorý z nich čo zvládne.
Zo zamyslenia zrazu Trevora vytrhla vysielačka. Pred tým bolo spojenie mizerné, no teraz mu takmer nerozumel.
„Trevor... je čas... treba... pomaly... teraz...!“ len s ťažkosťami Trevor počul slová. Odrazu nevedel čo má robiť, schytil vysielačku a kričal do nej, mysliac si že porucha je možno na jeho strane.
„Čo? Mám to spustiť?“ reval do nej, no z druhej strany sa ozývalo len praskanie, a niečo, čo znelo ako prudké poryvy vetra. „Lemaan, čo sa deje?“ skúšal to znova.
„Ne...pusti... zlé... búrka... priestor...“ bolo posledné čo počul. Potom sa vysielačka náhle odmlčala, v momente stíchla, akoby ani neexistovala. Trevor na ňu len bezradne pozeral, nevediac čo si o tom myslieť. Spustiť aj druhú časť experimentu? „Nie, musím vedieť čo sa deje!“ povedal si sám pre seba, a prudko sa rozbehol do svojej kancelárie.
---
„Čo sme to len urobili,“ bedákal Trevor, keď videl čo sa to deje.
Jeho kancelária neexistovala. Vlastne neexistovalo nič z toho bloku. Všetko sa to stratilo v ohromnom víre, pripomínajúcom búrku. Sprvoti mala farbu betónu, no videl ako sa postupne chytá jasnožltú farbu, presne ako Prach. Po Lemaanovi nebolo ani stopy, určite sa musel nachádzať presne v strede, spolu aj s jeho prekliatymi „hodinami“. „Nesmrteľnosť! Čary! Akí sme len boli naivní!“ bedákal Trevor plačúc, zmierený s tým že ho vír čoskoro pohltí. No v tom ho niečo napadlo. Urýchľovač! Musí z neho Prach dostať von! Situácia je beztak zlá, no keby sa spustí aj urýchľovač s Prachom vnútri, ktovie ako zareaguje.
Ťažkopádne sa staval na nohy, pripravený bežať, keď v tom ho niečo zaujalo. Zdalo sa akoby sa niekto chystal vystúpiť z búrky von. V Trevorovi náhle vzplanula nádej, že to Lemaan predsa len zvládol, no tá pohasla tak rýchlo ako prišla. Postava totiž nebola ľudská. Bola obrovská, cez tri metre vysoká, odetá v akomsi starodávnom oblečení. To však nebolo najhoršie. Postave z hlavy vyrážali štyri rohy, zakrútené a ozdobené príveskami. A tá tvár... Ako miešanec býka a muža. Náhle pocítil prudkú bolesť v hrudi. Keď sa pozrel dole, videl že z neho trčí oštep, ktorý ako keby vpíjal jeho krv. Zostávalo mu len toľko času, aby videl ako ku nemu postava prichádza a vytrháva oštep. Posledné čo počul, patrilo tomu stvoreniu.
„Konečne doma.“

Veles

Veles
Fear is ever-changing and evolving

Diskusia

Aleš Horváth
Celkom fajn, trochu klišé, pripomenulo mi to pc hru Indiána Jones a tajomstvo Atlantídy. Ale bol by to dobrý úvod, zaujímalo by ma ako to pokračuje
22.01.2022

Goran
Na mňa to pôsobilo veľmi zmätočne a sám som z toho dosť zmätený, viac vecí mi nedávalo zmysel a neviem či som to dobre pochopil. Veľa logiky bolo obetovanej pre to, aby sa príbeh hýbal. A naozaj sa mi nechce veriť, že by boli vedci až takýto nezodpovední (netvrdím, že nezodpovední by aspoň trošku byť nemohli, aspoň táto dvojica - ale žeby sa stalo trendom vo vedeckých kruhoch hrať sa na superhrdinov?) A čo ten koniec?
Ale bolo to dobre napísané a základná premisa je zaujmavá.
Vety ako: "Ten si najprv dôkladne pošúchal bradu, preleštil okuliare a popravil kravatu, čo bol jeho rituál keď stál pred ťažkým rozhodnutím" predstavujú príklad pútavého písania a prezrádzajú aj veľa o charaktere postavy bez toho, že by sa musela priamo a zdĺhavo opisovať, na čo nie je v krátkych poviedkach priestor a pri pnp zas čas. To je veľmi umné :), to sa mi páči.
22.01.2022

Veles
Ono, v podstate to je úvod do "niečoho väčšieho", a dúfam že aspoň malú časť z toho sa mi podarí skompletizovať do budúceho kola FP.
23.01.2022

B.T. Niromwell
V zásade to bolo veľmi príjemné čítanie, kde tam chýbajú čiarku a je tam veľa to, ale inak dosť pekné formulácie budujúce atmosféru. Je to tak pomerne zrelo vystavané, že o to viac udrie do očí tá zvláštna bezprizórnosť konania vedcov, ako keď na začiatku po sebe kukajú, že kto rozhodne, alebo úplne najviac v tejto vete: Situácia je beztak zlá, no keby sa spustí aj urýchľovač s Prachom vnútri, ktovie ako zareaguje. Inak mám pocit, že ti to celkovo veľmi sadlo, tak som zvedavá, čo z toho spravíš do FP, keď budeš mať čas a priestor.
23.01.2022

xius
Ja mam naivne scifi ako poriadnu guilty pleasure a tu to hralo na vela spravnych not! PNP da ale scifi zabrat, hlavne takemu, kde musis rychlo dumat o nasledkoch a realnosti konania. Ale zaklad s tajomstvom okolo Prachu je super. Otvorenie portalu a tajomna bytost trochu menej super. :) Ak s tym ides dalej do FP, skus si napady okolo vyvrcholenia deja vypisat a kruto skrtat vsetko, co je bud prilis klise alebo z naivneho scifi robi fantasy. Lebo ta krasa je ukryta prave v kaslani na nasu realitu a drzania sa pravidiel vedy len ramcovo - vsetko sa da vysvetlit! A citatel by mal byt schopny takmer stihat to velke odhalenie rozoznat pred koncom! :) Twist tu proste nebyva pointou, ale cesta k odpovediam by mala byt zabava. Drzim palce.
24.01.2022

8HitBoy
Prach! Is that a His Dark Materials reference?!
Začiatok výrazne lepší ako koniec. Zaujímavú premisu, ktorá ROZHODNE môže byť základom pre rozsiahlejší príbeh si zakončil trošku patetickým a zbytočne prestreleným finále, ktoré trošku skoplo zaujímavý nápad nižšie.
Je to ale naozaj pekne napísané a príjemne sa to čítalo. Rezervu vidím v priamej reči, ktorá síce nebola zlá, ale dala by sa napísať aj šikovnejšie.
Celkovo to je pekná práca, na ktorej si si vyskúšal zas niečo nové a možno si aj dostal inšpiráciu na poviedku do súťaže!
24.01.2022

Veles
Neviem čo je His Dark Materials :D Skôr som čerpal inšpiráciu z hier umiestnených v Endless univerze, konkrétne Endless Legends. To finále bude dávať zmysel neskôr, keď toho viac napíšem :D Dá sa povedať, že táto PnPčka je začiatok prológu do môjho vlastného univerza, s ktorým som si veľmi dlho nevedel dať rady.
24.01.2022
Ak sa chcete zapojiť do diskusie, musíte najprv poviedku ohodnotiť.