Splnený sen

Em bola mladý pilot zo zabudnutej planéty na okraji obývanej sústavy. Em vždy snívala, že jedného dňa bude mať vlastnú loď. Em sa splnil sen.
Podporte scifi.sk
Utrela si krv z čela. Potom z rúk. A nakoniec aj z opierky na kresle, do ktorého unavene padla. Napriek nekonečnej únave, ktorá jej s pocitom žeravého olova stekala do nôh, sa zvládla usmiať. Svet sa točil a náhodne vypínal Em oči. Unavovalo ju aj myslieť, ale cítila sa ako v nirváne!
„Jéj, mám loďku!“ zašepkala a pohladila už nezakrvavené kreslo. „Celá moja, no toto!“ dodala a rozčarovane sa poobzerala okolo. Musela síce uznať, že to až taká výhra nebola. Loď pokope držala aj vďaka lepiacej páske a to nikdy nebol dobrý znak. Ale bola jej a aj napriek stavu „krok od vraku“, fungovala. Blikajúce červené svetlá síce varovali, že to nemusí byť nadlho, no tu a teraz bola pre ňu priam rajom.
Šlo o malý výsadkový bombardér z čias, ktoré si nepamätá ani prababička Em. Počas svojej kariéry bol zjavne veľakrát pretvorený na iný účel a podľa názoru novej majiteľky, to lodi dávalo iskru a jedinečnosť. Moderný terminál pridrôtovaný po jej ľavej ruke lákal na prieskum skutočných možností lode. Ktovie, možno sa v nej skrýva zopár subatomárnych torpéd? A naopak, okázalo priestranný nákladný priestor za jej chrbtom jej otvorene sľuboval bohatstvo.
„Ale bude to tu chcieť poriadne vyumývať!“ prikázala si a pritom smutne počítala telá ležiace všade naokolo. Jeden, dva, šesť, desať… Ale ak by Em mal niekto opísať jedným jediným slovom, bolo by to „odhodlaná“, takže nejaké organické škvrny a saponát ju nemohli odradiť.
Ostrá bolesť z boku ju prudko prebrala zo snívania. Bola na tom oveľa horšie než by sa zdalo. Opatrne si na ranu siahla a skontrolovala, že sťahovacia pena je stále na mieste, len skrátka nestíha. Zahmlilo sa jej pred očami a so zaťatými zubami hmatala oboma rukami za sebou. Sedela predsa na kapitánskom kresle a síce v historicky neistom, ale stále bojovom plavidle. Bola by celkom nechutná smola naraziť na také, ktoré nemá-
„Ha, životabudič!“ víťazoslávne zamávala dlhou, zanesenou tubou. Z jej konca viedla hadica kamsi pod dlážku. Tuba nevzbudzovala priveľkú dôveru ani na prvý pohľad. Na druhý ešte menšiu, lebo z jej opačného konca trčala ihla dlhšia ako Emina dlaň.
„Au.“
Tuba sa rozžiarila nezdravým zeleným svetlom a začala do jej stehna pumpovať životodárnu tekutinu. V hlave jej zahrali fanfáry a na tvári vykúzlili pološialený úsmev.
Za oknom Eminho ukoristeného plavidla sa vznášala ďalšia loď. Jej stav bol výrazne horší, a to nielen preto, že bola prelomená na lode dve. Vôbec nesvietila a neblikala na červeno ani nijako inak. O kúsok ďalej sa obraz opakoval a potom znova znova. Zdalo sa, že vesmír sa skladá z náhodných úlomkov mŕtvych lodí. Bolo celkom jasné, prečo si Em vybrala práve túto.
„Rebel M-1049 sa hlási. Vyhrali sme! Senzory nezachytávajú žiadne ďalšie známky života. Posielam svoje koordináty, čakám na extrakciu.“
Potvrdila správu a očistila tubu palcom. Malý displej na jej strane nejasne zobrazoval 0:59.
Blik.
0:58.
Em sa zviezla do operadla. Ešte hodinu to bola len a len jej loď. Splnil sa jej sen.

xius

xius
Milovnik dun, bullet-time a ery videohier, ked este neboli graficke karty.

Diskusia

8HitBoy
Keby aj sú tie poviedky zverejňované anonymne, presne viem, ktorá je tvoja :D wp, mám rád tvoj štýl.
24.10.2020

B.T. Niromwell
Páčila sa mi hlavná postava a všetko jej odhodlanie. Mala som pocit, že vidím malý kúsoček veľkého príbehu, len mi chýbal aj ten zvyšok:( Čo je v zásade dobrá vec, napíš aj ten zvyšok :D
24.10.2020

Aldeberan
Co je to "výsadkový bombardér"? Je to bombardér, ktorý bombaruje výsadky alebo bombarduje výsadkami? :)
24.10.2020

Monika Kandriková
Toto má v popredí akože jednoduché obsadenie vesmírneho plavidla, ale v pozadí vlastne celú revolúciu. Alebo vojnu? Páčilo sa mi.
25.10.2020

Magda Medvecká
Veľmi pekné, tiež sa mi páčilo to, že to vyzeralo na jednoduchý príbeh, ale pritom je za tým niečo oveľa väčšie, čo bolo veľmi jemne, ale efektne naznačené. Veľmi dobre. A "úlomky mŕtvych lodí" je moja najobľúbenejšia veta zo všetkých pnp :)
03.11.2020
Ak sa chcete zapojiť do diskusie, musíte najprv poviedku ohodnotiť.