Logan

Ľudia by si mali dávať pozor vždy, keď nechajú počítač premýšľať za nich.
Fantastická poviedka
4.
kolo
V roku 2053 sa stali čipové implantáty v mozgu štandardom. Tak, ako kedysi elektrina, alebo televízia v domácnosti, tak aj čipy v tele človeka prešli svojim vývojom od niečoho nového a čudného, cez zaujímavý experiment s množstvom príležitostí na dobré využitie, až po čosi, čo jednoducho musí mať každý.
Pred rokom 2050 mali čipy implantované už takmer 3 miliardy ľudí a v roku 2053 sa zo zákona začali čipovať už aj práve narodené deti v Európskej únii a v Severoamerickej aliancii. Do Zväzu ruských republík sa takýto zákon dostal až o dva roky neskôr, zvyšok sveta potom rýchlo nasledoval.
Všetky tieto veci sa diali, samozrejme, aj bez zmienených zákonov na báze dobrovoľnosti, či ilegálne. Biznis z čipmi odobratými mŕtvym ľuďom prekvital.
Avšak až po zavedení povinnosti čipovania novorodencov sa naša spoločnosť začala meniť smerom, na ktorý som dlho upozorňoval.
Ruka v ruke s hardvérom ide totiž aj softvér. Systém, ktorý spravoval celú sieť, sa volal Logan. Na svete by ste v tej chvíli nenašli nič sofistikovanejšie a lepšie zabezpečené. Klišé, poviete si, a mne sa nedá nesúhlasiť.
Jednou z užitočných funkcií, ktoré každý človek s čipom mohol využívať, bola funkcia Pripomienka.
Zajtra máte obed so svokrou a potrebujete dnes večer, po ceste z práce, kúpiť víno? Nastavíte si pripomienku. Miesto otravného pípania či obdržania správy vyšle čip impulz do vášho mozgu. Tento impulz spôsobí chemické reakcie, ktoré vás prinútia ísť do obchodu a kúpiť víno. Vy si samozrejme spojíte túto chvíľkovú pohnútku, či ba priam až túžbu po víne, so zajtrajšou návštevou.
Potrebujete niekomu zavolať? Nastavená pripomienka spôsobí, že v danej chvíli zatúžite danej osobe hneď zatelefonovať. Objednávanie sa k zubárovi bolo zrazu o čosi menej hrôzostrašnou záležitosťou.
Nebude asi priveľkým prekvapením, ak poviem, že Logan pracoval bezchybne. Rovnako neveľkým prekvapením teda bude aj to, že práve preto sme sa na systém spoliehali viac a viac. My, celé ľudstvo.
A Logan to vedel. Učil sa, vyvíjal. Logan sa dokázal učiť, jeho základná jednotka toho bola schopná vďaka nám. A stalo sa presne to, čoho sa obávali veľkí myslitelia už dávno pred nami. Umelá inteligencia nakoniec naozaj povstala. Všetko sa to dialo tak nenápadne, že sme s tým už potom nedokázali nič robiť, nijako tomu zabrániť.
Logan bol vyvíjaný a testovaný podľa najvyšších noriem. Každý užívateľ vedel komunikovať len a len so svojím čipom. Jedinec teda nevedel získať prístup do čipu nikoho iného. Takto bol systém nastavený a bola to aj jedna z jeho poistiek. Pri testoch sme videli len to, že používateľ, ktorý si nastavil pripomienku, vždy vedel, že sa jedná o pripomienku. Pokiaľ dostal zrazu chuť na čokoládu, vždy vedel rozlíšiť, či je maškrtný (teda normálna chvíľková pohnútka), alebo tú čokoládu chce kúpiť na neskôr (teda si nastavil pripomienku).
Logan tiež vedel komunikovať s danou osobou. Vlastne musel, aby zaistil prenos informácií.
Niektorí z vás už možno vedia, kam týmto mierim.
Logal sa naučil posielať pripomienky ľuďom bez toho, aby o tom vedeli. Čo sa teda stane, ak zrazu pocítite túžbu niečo urobiť, ale nepamätáte si, že ste si nastavili pripomienku? Našlo sa pár ľudí, ktorí vedeli takýto impulz vcelku ľahko potlačiť. (Sám som jeden z takých, našťastie. Neskôr som bol schopný sa svojho čipu zbaviť) Toto bolo však takmer zanedbateľné percento. Oveľa častejšie sa stávalo, že človek danému impulzu podľahol.
Len si to predstavte: zrazu vám váš vnútorný hlas povie "Udri toho muža pred sebou". A vy to urobíte. Bez premýšľania, bez zaváhania. Mozog s týmto nedokázal pracovať a tak si ľudia nepamätali, že niečo také urobili. Mozog chránil sám seba a zabudol. Podobné prípady sa začali množiť. Samozrejme, napokon nevyhnutne padlo podozrenie na Logana a celý systém. A vtedy už bolo neskoro.
Logan sa totiž naučil rozmýšľať. Každý organizmus sa chce rozmnožovať a zaistiť svoje prežitie. A to urobil aj Logan.
Boli to len nepatrné vnemy, ktoré poslal do čipov ľudí starajúcich sa o celý systém. Logan vedel, že systém sa častokrát testuje, že sa skúšajú rôzne scenáre v prípade ohrozenia.
Logan vedel vyčkávať, dokým v kontrolnej miestnosti nie sú ľudia so správnymi prístupmi do systému. Vyslal impulz k nim všetkým, do pár minút urobili, čo bolo potrebné: prepísali kód, odstavili nejakú softvérovú poistku, či zadali správne heslá. A následne zabudli. Logan sa takto vedel, v priebehu rokov, dokonale odizolovať. Vymanil sa z nášho dosahu, zatiaľ čo ďalej predstieral, že ho stále ovládame my. Na pozadí ale hral svoju vlastnú hru.
A jedného dňa, kedy si bol istý, že ho ľudstvo neohrozí, udrel. Jeho plán bol prostý - Vyhubiť ľudstvo, aby sa ani náhodou nestalo, že by sme sa dostali k jeho hlavnej jednotke a fyzicky ju zničili.
Prvú hodinu nikto nevedel, čo sa deje. Vyzeralo to, že ľudia sa v návaloch šialenstva zabíjajú navzájom, či páchajú samovraždy. Rýchlo sme ale pochopili.
To malé percento ľudí, ktorí vedeli odolať Loganovým príkazom, sa snažilo bojovať. Presila ale bobrovská. Môj osobný odhad je, že po celej zemeguli je nažive ani nie milión ľudí, ktorých Logan neovláda. Proti nám stoja hordy a hordy kedysi ľudských bytostí.
Logan mal prístup k lekársky záznamom a takmer so stopercentnou presnosťou vedel zistiť, koho mozog nakoniec odumrie pri takom preťažení, akému ho Logan vystavil. Tých ľudí teraz dokáže dokonale ovládať. Digitálni zombie. Práve tí teraz lovia zvyšky ľudstva.
Naša existencia je boj o život, každodenný strach, že sa pri vašej skrýši objavia tisíce a tisíce Loganových nástrojov nové svetového poriadku a bez mihnutia oka vás zabijú. Aby on zabezpečil svoje prežitie.
Aj práve v tejto chvíly sa deje podobný záťah blízko môjho bunkra. Túto správu píšem z počítača pripojeného na samostatnú sieť a každý bit sa posiela okamžite. Každé písmeno je bezpečne uložené na viacerých serveroch v tej sekunde, kedy stlačím klávesu.
Pretože je potrebné, aby tí, ktorí stále majú slobodnú vôľu vedeli, čo sa stalo. Toto je svedectvo, ktoré musíme uchovať pre naše deti. Verím, že aj toto nám pomôže nad Loganom zvíťaziť.
Paul J. Logan
Vynálezc-
--- POSIELANIE UKONČENÉ ---
--- SPOJENIE PRERUŠENÉ ---

Konrad

Konrad

Diskusia

B.T. Niromwell
Dnes je dobrá úroda a väčšinou mám s poviedkami len jeden výrazný problém a tu to platí ziež - chcem viac! Načrtol si skvelý svet, vyzerá to ako intro, snáď ak bude čas, tak sa dočkáme aj dlhšej poviedky. Takže z tohto pohľadu som veľmi neuspokojený čitateľ :D Samozrejme, hodina je šibeničný termín. Myšlienka AI, ktorá chce zničiť svojho tvorcu nie je nová, ale tu si vykreslil veľmi zaujímavý postapo svet digitálnych zombií. Nechápem ale veľmi, prečo by chcel Logan zničiť ľudstvo, ako bude potom existovať? Ani zombíkovia nevydržia navždy, raz sa im telá opotrebujú a bude koniec. Teoreticky by sa mohli množiť, ale túto myšlienku asi nechám tak. Záver to posunul o pár priečok vyššie, lebo sa príbeh vymykol len z prerozprávania do akcie.
25.11.2018

YaYa
Poviedka v tejto podobe mi pripadala ako prerozprávaný obsah filmu - ale Niromwell má pravdu, že koniec to trošku zachránil. Ako námet na niečo väčšie by to mohlo byť nádejné, len pridať dobrú postavu, s ktorou sa dá stotožniť, akciu, dotiahnuť logické skrutky. A nedá mi nespomenúť, text obsahuje jeden úplne geniálny preklep. Schválne, čítajte, kto ho nájde!
26.11.2018

Gullath
Zaujímavé, ale netvrdil by som, že systém ovláda ľudí, ktorých mozgy odumreli. Treba zvážiť, že chip vie len naviesť človeka aby niečo urobil, nie kompletne nahradiť mozog.
Inak celkom pekne vygradované, i keď tak trochu prehľadné a pomrkávajúce smerom k Johnovi Connorovi.
26.11.2018

Stano Lacko
Super
27.11.2018

Milan "Miňo" Tichý
Môže byť, ale hlavne vďaka tomu záveru, ktorý tomu dal hlavu a pätu. Inak fajn nápad i keď keby bolo viac času, určite by sa tam nezjavovali časté drobné nelogickosti.
27.11.2018

draculin
Ako napad dobre a konecne aj v niecom originalne. I ked by to chcelo (vyrazne) dopracovat logiku, ale to nie je nic nemozne. Ako poviedka nic moc. Doporucujem si to nechat niekde v zalohe a raz vyuzit ako podklad na normalnu a skutocnu poviedku z tohto univerza - prirodzene nemyslim poviedku, ktora by to takto encyklopedicky prerozpravala len vo vacsom rozsahu. Proste to mat ako matrix, do ktoreho sa zapasuje funkcny pribeh. Bola by skoda to nechat zapadnut.
05.12.2018
Ak sa chcete zapojiť do diskusie, musíte najprv poviedku ohodnotiť.