Diskusia 1/1: Gluovia

Filmová história scifi

Diskusia

Hieronymus
Nuž, na túto poviedku som buď málo inteligentný, alebo ma téma málo zaujíma. Pre mňa je to dejovo neuchopiteľné, plné slov, ktoré by som musel googliť a myšlienok, ktoré mi nič nehovoria.
Čiže neviem, či je poviedka dobrá, alebo zlá, nie som cieľovka, ale verím, že sa niekomu bude páčiť, lebo je vidno, že si na nej dal autor záležať.
07.05.2024
MartinB
Tu musim suhlasit s Hieronymusom. Tiez sa mi do toho tazsie dostavalo a ked som sa zacitaval, vzdy ma zabrzdil nejaky odsek plny vyrazov, ktore som si musel rozobrat, prelozit atd. Viem si to predstavit niekde vo vedeckom casopise, kde citatelia plynulo prejdu cely pribeh s tym, ze sa im staci sustredit len na ten cisty pribeh. Tam by to mohlo byt fajn, pretoze autor je uz ocividne vypisany, iba ta forma bola komplikovana. Pri takychto prirovnaniach som sa ozaj nechytal: Mala príliš málo očí, rúk a ešte menej prstov. Vyzerala plocho, ako projekcia do podpriestoru nižšej dimenzie.
11.05.2024
ama_rilla
Tak sa mi asi po týždni podarilo túto poviedku dočítať. Každopádne mi nie je veľmi jasne čo sa stalo. Mala som z nej dojem, že v autorovej predstave to pekne všetko zaklaplo, ale pre mňa ako čitateľa to bolo náročné čítanie. Bol to pre mňa taky filozofický zážitok, v niečom, čo mi nie je úplne jasné, sa mi to aj páčilo. Premýšľam nad tým, ze co sa vlastne na záver stalo. Vrátili sa teda do jedného zo svojich životov, kde boli spolu a potom nastalo nejaké zničenie sveta ,ktoré ich uvrhlo do formy, v ktorej boli v úvode príbehu?
13.05.2024
Martin Chabada
Super. Takéto veci milujem. A hoci som momentálne iba bytosť nachádzajúca sa v štvorozmernom časopriestore, kde je len jedna časová súradnica (také primitívne) a chiralita mi komplikuje priestorové transformácie, dostal som fyzikálny orgazmus.
17.05.2024
Veles
Čo sa stalo?
Netuším.
Kto je hlavná postava?
Nemám páru.
Znelo to až príliš múdro a zbytočne zložito?
Áno.
Suma sumárum: Nemám potuchy čo sa udialo, alebo vlastne o čom je poviedka.
18.05.2024
Ray Janonoff
Ako celok sa mi poviedka páčila, hoci mi niektoré pojmy unikali. Komplikovanosť komplikovaného sveta a zjednodušovanie pri návrate boli super, hlavne preto, že aj ten zmätok zo začiatku mal zmysel.
V prvej chvíli mi trochu vadil záver, podľa toho som hodnotil ... ale vlastne tam už nebolo čo rozvíjať, návrat sa podaril a zvyšok je ďalší príbeh.
Myslím, že jeden bod hore-dole, táto poviedka aj tak dostane od 1 do 10:)
29.05.2024
mayo
Ďakujem za komentáre! Som rád, že sa niektorým z vás páčila. Priznám sa že sám celkom dobre všetkému nerozumiem, lebo niektoré veci sú tam vložené skôr podvedome, než s konkrétnym zámerom, a možných interpretácií je viacero. Ide proste o pokus napísať niečo v štýle "hard sci-fi", takže slová ktoré tam sú naozaj nájdete skôr vo vedeckom časopise, alebo na wikipédii, tam je všetko dohľadateľné. Poviedku by autor vysvetľovať nemal, tak iba pozadie - tento text mi ležal v šuflíku od roku 2014, vznikol ako "bočná kapitola" k novelke, kam sa už nezmestil, takže ma zaujímalo či môže fungovať aj samostatne. Bol rozpracovaný po diskusii s Jurinkom o tom, že koľko technobabble znesie čitateľ, aby to ešte seriózne dávalo zmysel, hoci miestami silne pritiahnutý za vlasy. Ale nech to nie je ako v Star Treku že "hviezdna rýchlosť sedem" (pochopiteľné ale ničnehovoriace) alebo náhodná hatmatilka ako "the secondary gyrodyne relays in the propulsion field intermatrix have depolarized". Ale zasekol som sa na vete "Pozorovať znamená ovplyvňovať", a len nedávno som sa k nej vrátil a povedal si, že ju treba dokončiť.
@ama_rilla to zničenie sa týkalo len mikroskopického sveta, ale dalo by sa pokračovať smerom ako vravíš - a spraviť z toho aj časovú slučku, to mi nenapadlo a bol by to zaujímavé riešenie! Okolo CERNu sa točí hrozba že zničí celý svet, ako sa nedávno omieľalo v čase objavu Higgsovho bozónu (alebo proste že tam raz vytvoria čiernu dieru ktorá pohltí Zem). Ale šlo mi skôr o to ako sa tam pri experimentoch v urýchľovači rozbíjajú atómy a rôzne častice. Jedno z možných vysvetlení by bolo že títo dvaja zistili ako cestovať do mikrosveta, kde objavili život, a čas tam plynie tak rýchlo, že sa tam dá ľahko stratiť, a zabudnúť na ľudskú existenciu.
@Ray si bol príliš optimista, iba od 1 do 8 :D ono ten návrat sa "podaril" s tým, že postava ktorá pôvodne upadla do kómy pretože to prehnala s pobytom v "ríši škriatkov", ľstivo poslala nazad svoju kópiu, ale to si zrejme nikdy nevšimnú ani jej najbližší, lebo podozrivé zmeny správania budú pripisovať tej nehode.
05.06.2024
Vivid
Bola to zaujímavá poviedka, aj keď dej som chápala len tak okrajovo, skôr som si domýšľala o čo ide (a myslím že som sa aj trafila :) )
Ten začiatok znel akoby to písal Sheldon Cooper :) čo je dobré
06.06.2024

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.