Diskusia 1/1: Zlo bez tváre

Podpor scifi.sk 2 % z dane v roku 2024

Diskusia

Scarecrow
Za mňa, z väčšej časti, veľmi dobré. Pekne vybudovaná atmosféra napätia a záhady s postupne odhalenými informáciami formou denníka. Autorovi (alebo autorke) sa týmto podarilo vo mne vyvolať tomu príslušné pocity, čo je vždy veľké plus. Príbeh pekne gradoval a skončil nakoniec, chvalabohu, šťastne. Lenže ... skončil a veľa vecí ostalo nevysvetlených. Kto bol ten únosca? Bol to teda jej gynekológ ako napovedá písmenko z denníka? Ako sa tam dostal ten denník? Ako to, že ho únosca nenašiel ani po toľkých únosoch? Čo presne bolo únoscovi, čo bol vlastne zač (černokňažník alebo niečo iné) a ako vedel, že tie ženy sú víly? Vo svete, v ktorom sa príbeh odohráva boli víly bežným javom? Ako jej bola potlačená mágia? Únosca použil len placentu, podľa denníka sa tie ženy potom našli mŕtve, čo ale bolo s deťmi?
Horím zvedavosťou a chcem to vedieť :D
05.01.2024
ama_rilla
Táto poviedka mi príde nedopracovaná. Ostalo vo mne veľmi veľa otáznikov- ako je pre príbeh podstatné, že hlavná hrdinka a ostatné ženy boli vily? Ako sa Rick dozvedel, kde sa nachádza hlavná hrdinka? Na čo bola unoscovi placenta?
Odkiaľ sa tam nabrala ta tabuľka, ktorá je teda nejakou formou AI? Chcelo by to podľa mňa si ešte sadnúť nad poviedku a dopísať ju, lebo v súčasnej podobe je to len nejaký výsek scén, ktoré dokopy ledva-ledva držia.
05.01.2024
Veles
Začiatok bol sľubný... Ale potom sa to pomaličky rozpadávalo. Hneď na začiatku som mal problém s tým, že som si to nevedel zaradiť do doby ani miesta, s tým mi pomohla tá hračka, či čo to bolo, aj keď tak úplne nechápem tú umelú inteligenciu, osobne by som tam asi radšej dal klasický denník, možno by to fungovalo lepšie :)
Potom sú tu všetky nevypovedané otázky. Ako ju zajal? Prečo ju zajal? Prečo víly? Ako zistil, že sú to víly? Je to nejaká magická spoločbosť, albo žijú v utajení? Čo robil s ich deťmi? Prečo ich potom zabíjal? Prečo jej záchrancovia boli tiež v čiernom a mali masky? Ako ju vôbec našli?
Nápad dobrý, ale nie je to dobre spracované, trebalo by poviedku odležať :)
06.01.2024
BlackTom
Čítal som to so zatajeným dychom, až som takmer dýchať úplne prestal... A potom... Uch, prišiel taký nijaký záver... A s ním viac otázok ako odpovedí. Veľká škoda...
14.01.2024
Hieronymus
Mám taký pocit, že toto je Martin Chabada, lebo niekedy v minulosti bolo "Aj ty môžeš písať" témou MÚZY.
Mno... začalo to dobre a potom sa nič nevysvetlilo a koniec. Otázok mám tisíc, odpoveď žiadnu. Napríklad nechápem, čo tam robil ten tajný denník, alebo prečo ho neboli schopní chytiť sedem rokov. Možno by som to nejak vydedukoval, ale mám na to málo informácii.
Toto je veľká škoda, lebo nápad by aj bol OK, aj spracovanie, ale reálne neviem, prečo sa čo dialo a z toho som akurát otrávený,
19.01.2024
Lucika
Pekne budovaná atmosféra, páčila sa mi symbolika mien s tetovaním víl. Ja som to pochopila tak, že on bol chorý a placenta víl ho mohla vyliečiť. Len sme sa nedozvedeli, akým spôsobom si vedel vyhľadať tehotné víly. Taktiež mi prišlo zvláštne, že denník bol v tej izbe taký dlhý čas a nikdy ani jednu z nich neprichytil, ako si doňho píšu. Ale teoreticky, keď nevedel, že má niečo hľadať, tak proste nič nehľadal. Aj ja chcem vedieť čo sa dialo s deťmi! Zabíjal aj ich alebo ich dával do nejakého sirotinca?
21.01.2024
Martin Hlavňa
Začalo to pomerne dobre aj príbeh bol fajn až na pár nezrovnalostí - prečo musela byť na tom tablete, či čo to bolo umelá inteligencia? Stačilo proste skúsiť otvoriť históriu. Dynamika aj atmosféra bola dobrá, poviedka dosť udierala na city. Škoda toho záveru, jediný foreshadowing, že ju prídu zachrániť bol skrz lokalizáciu telefónu... a teraz neviem, či bol blbec on, že jej ho nezobral, alebo polícia, že keď zmizlo x žien pred ňou, tak ani raz neskúsili získať polohu. Rovnako ostalo viacero otvorených liniek čo sa týka motivácie černokňažníka. Chápem, že ženy likvidoval ako svedkov, ale čo s deťmi?
30.01.2024
Olex
Ahoj,
príbeh by bol aj zaujímavý, ak by ma autor pustil do sveta, v ktorom sa odohráva. Takto mám pocit, že som len tak v rýchlosti zahliadla krátku epizódu a chýba mi viac bodov, o ktoré by sa dalo oprieť.
31.01.2024
Marek Páperíčko Brenišin
Nuž, takto, začnem pozitívami:
1) Páčilo sa mi portrétovanie vzťahu Tilie a jej nenarodeného bábätka. Veril som jej obavám, túžbam, a aj snahe uniknúť, aby zachránila nenarodené dieťa.
2) Myšlienka s placentou ako oživenie, placenta má v mnohých vierach a kultúrach magickú moc (čo sa žiaľ do našej prenáša tzv. lotosovým pôrodom, kde sa čaká, kým dotepe pupočník, kto chce, nech googli).
A teraz negatíva:
1) Časté nadužívanie slov "bol" a "mal", budí to dojem slohu zo ZŠ.
2) Rituál s placentou ostal nedopovedaný, to, že je tam oltár s nejakou čiernou šatkou, je prehnane málo. Chcelo by to viac.
3) Viacerí to tu už podotkli - prečo zabíjal ženy, ak potreboval placentu? Existuje hafo spôsobov, ako sa pohrať s mysľou obete v realite, tu máš dokonca k dispozícii fantastiku, tak ju využi!
4) Pre príbeh bolo absolútne nepodstatné, že je víla. Rovnako zaniklo aj to, že musí byť černokňažník. Takže by som mohol polemizovať o funkčnosti fantastického prvku. Skrátka, dať tam kyborga a máš scifi.
5) Opis pôrodu - oh, boi. Odporúčam dopredu si naštudovať tieto veci, lebo prvorodička môže mať prvú dobu pôrodnú aj 20 - 30 hodín. Po druhé, pri spojení "mala pocit, že jej vybuchne vagína" som sa nahlas rozrehotal. Počul som ženy prirovnať ten pocit k rôznym veciam (najmä keď sa tkanivo napínalo tak, že sa musel robiť nástrih hrádze), ale toto bola novinka :-D
Napriek tomu, že som tu vypichol viac negatív ako pozitív je to príbeh, ktorý je u mňa nad priemerom. Takže, písať, faktcheckovať a vo worde je funkcia na vyhľadávanie slov "bol" a "mal".
Ďakujem za príbeh a držím palce.
06.02.2024

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.