Diskusia 1/2: Raz ťa nájdem

Filmová história scifi

Diskusia

Hieronymus
Páči sa mi to, je to dobre napísané a vytiahlo to aj nejakú emóciu.
Trošku ma mätie situácia okolo kapitánky. Jej trest je až absurdne sadistický, ale uniká mi jeho dôvod. Určite sa dá povedať, že dievča urobilo sériu pochybení a zakončilo sa to atómovkou, ale reálny dopad to má akurát na jej psychický stav. Prišla o jedného chlapa a zomrelo veľa nepriateľov. Nikoho iného to nepostihlo, lebo pokiaľ som správne pochopil, tak zvyšok tímu bol niekde v prdeli ďaleko, podriadeného dcéra bola aj tak mŕtva a inak bola okolo len pustatina. Pokiaľ je tak kvalitný vojak, ako sa poviedka snaží povedať, potom nedáva zmysel, že by ju niekto chcel trestať za niečo, čo sa dá propagandisticky dobre využiť. Čo sa vlastne aj stalo, urobil sa z toho chlieb a hry, ale prečo ju trestať? Pošlem ju za psychológom, absolvuje nejaké to školenie ako správne chápať smernicu o zákaze vzťahov na pracovisku a šup ju niekam, nech pracuje. Alebo jej dať polroka dovolenku.
Ale to je len také moje zamyslenie sa. Skrátka, príde mi to ako stratený potenciál ju trestať. Ale asi som nepochopil spoločnosť v akej sa príbeh nachádza a taký trest je vlastne úplne v poriadku.
No a potom tu je veta: Vedela, že pôjde aj bez nej, bez ohľadu na jej zvolenie. Ja by som napísal: na jej rozhodnutie. Zvolenie má v slovenčine iný význam ako svolení v češtine.
Inak je to úplne v pohode poviedka.
04.11.2023
MartinB
Hieronymus - dôvod sadistickeho trestu môže byť, že ich jednotka bola mierova a narusila mier tym, co urobili. Aspon tak mi to z toho vyšlo. A súhlasím, mohlo byť tej spoločnosti venovane viac času, aby sme to lepšie pochopili. Namiesto toho sa mohli v prvej tretine nejake veci skratit keby nezostavali znaky ( to, že milovala parkera sa dalo napisat udernejsie ako 5-7 riadkov sa k tomu dokopavat a pod.)
Inak zamýšlam sa, ked prišli ľudia na prestavenie a akoby sa jej napichli do hlavy a videli svet jej očami, nebolo by udernejšie pisat tu prvu čast z planety v prvej osobe? Lebo keby si to nevysvetlila polopatisticky v odstavci (Čo už je len na tomto divadle prospešné? Ľudia sem chodia nasávať emócie iných, pripoja si elektródu na spánok a zrazu sa ich fádny deň zmení na čosi vzrušujúce. Cítia napätie, ktoré inde nezažijú. Žijú z jej spomienky, z jej príbehu, na ktorý nemajú žiadne právo a nemôžu mu rozumieť. Pozerajú na vyfabrikovaný záver, ktorý ich poteší, uspokojí, no netušia, ako jej príbeh skončil. Záver patrí iba jej.), tak by som nepotreboval až takyto.. neviem ci to je infodump.. proste by sa to dalo napisat nie tak "nasilu", mohlo sa to len spomenut, aby ma to trhlo, ze ahaa. preto bola ta prva cast pisana takto. Ale to je len moja uvaha, lebo som nad tym dlho premyslal, ako by sa to dalo vylepsit.
Inak pribeh fajn, celkom akcny, zaujimavy napad, cize pokračuj v takomto písaní :)
05.11.2023
Veles
Ten trest je trochu prísnejší, ako by bolo možné, ale tak dá sa to nejako vysvetliť, napríklad možnože aj tým, že odpálila v podstate atómovú bombu. To mi prišlo zvláštnejšie, že v osobnom arzenále mala niečo také.
Nejaké chybičky drobné tam boli, ale nič hrozné :)
Od momentu, ako tam bolo napísané, že beží ako hrdina cez paľbu som tušil, že tam niečo nehrá, to sa mi páčilo. A ešte by ma zaujímalo, koľko času ubehlo od vojny, a kto alebo čo sú vlastne zač tí Morádi?
Inak veľmi dobré, tipujem že sa táto poviedka umiestni veľmi vysoko :)
05.11.2023
Martin Chabada
Pekne napísané, remeselne aj námetom.
Ten trest nie je úplne originálny, pripomína mi to jednu epizódu zo seriálu Black Mirror.
06.11.2023
Hieronymus
MartinB, Veles - jasne, jednotka je mierová a použila atómovku, ale kapitánka v jednej chvíli spomína ako s Parkerom bojovali tam a tam, tak neviem ako je to presne s tou orientáciou na mierovú riešenie, a vzhľadom na to, že kapitánka na konci prežila výbuch bomby vďaka štítu, tak si nie som istý silou atómovej bomby. Je tam síce opis zničených miest, ale spôsobila to jedna bomba, alebo viac? No proste chýbajú mi infomácie a potom som z toho akýsi zmätený. :)
06.11.2023
Lucika
Nápad sa mi veľmi páčil :) bolo to pekne napísané, vtiahlo ma to do deja. Pozastavila som sa nad pár vecami. Ako už spomínali vyššie, ten trest pre ňu mi prišiel trochu prehnaný. A ešte som si veľmi nevedela predstaviť, že by mali len tak k dispozícii atómovku. Chýbalo mi tam aj nejaké pozadie okolo morádov, predstavovala som si ich ako ľudí, ale teoreticky to mohli byť aj mimozemšťania, či?
12.11.2023
ama_rilla
Ďakujem za komentáre aj konštruktívnu kritiku. Bolo to myslené tak, že taký vysoký trest dostala preto, že porušila príkazy niekoľkokrát a ohrozila mier, ktorý bol dosiahnutý len veľmi ťažko, tým, že vyhladila nepriateľské obyvateľstvo. Asi je pravda, že som sa mohla ešte povenovať tomu pozadiu, takto som nedokázala všetko zo svojej hlavy dostať do slov :D Takže vďaka ešte raz.
13.11.2023
Martin Hlavňa
Podľa mňa to bolo výborné. Presne som si pri tom prvom "závere" hovoril, aká je strašná sprostosť, že má zhodou náhod také šťastie, že ho nič nezasiahlo a dcéru našiel v poriadku... a potom, keď prišiel ten skutočný záver tak ma to veľmi potešilo. Aj remeselné spracovanie bolo zručné. Za negatíva vidím rovnako ako ostatní dosť prehnaný trest a v tej súvislosti mi aj správanie vezniteľa prišlo až zbytočne hnusné.
24.11.2023
Tom Hotep
Veľmi pekná poviedka. Taký príbeh v príbehu, dobre podaný cez futuristické divadlo. Vytkol by som však, že oba boje s pašerákmi boli príliš jednoduché. Proste tam nabehne chlapík sólo a všetkých pozabíja. Mal možno moment prekvapenia a nepriateľov nebolo mnoho, ale aj to nepôsobilo veľmi dobre. To je ale tak všetko, čo ma z negatív napadá.
26.11.2023
Olex
Ahoj,
no...dobre ty, Amarilla:) Príbeh ma zaujal a užila som si ho. Pekná práca.
28.11.2023

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.