Diskusia 1/1: Šiška s čiarovým kódom

Podporte scifi.sk

Diskusia

Hieronymus
Ďalšia veľmi pekne napísaná poviedka, miestami mi to prišlo až lyrické, čo vie potešiť. Škoda len, že poviedka nevie, čím chce byť. Na jednej strane sa to chvíľami tvári ako rozprávka, na ktorú je tam ale málo čarov, potom že to má byť jednoduchá feel-good poviedka, ale s priveľa čarovnými prvkami. Pritom oboje by bolo v pohode, keby to bolo iba jedno z toho. Takto mi celý príbeh príde nemastný neslaný. Už na začiatku ma zaujalo, že sa Paľo rozhodol žiť v lese a dúfal som, že sa dozviem viac prečo tam išiel žiť. Lebo, keď sa nad tým človek zamyslí, niečo ho muselo pekne nasrať, že išiel do lesa, žil v ňom a prespával len v spacáku. Nič som sa však nedozvedel. Potom ho okolnosti donútia ísť späť do civilizácie a tam stretne starú lásku, ktorá sa šťastnou náhodou nedávno rozviedla. Nakoniec s ňou trávi veľa času a potencionálne sa dajú dokopy. Fajn, dobré preňho, ale príbeh začínal ako je spokojný a končí ním ako je spokojnejší. Keďže neviem, čo ho vyhnalo do lesa, tak necítim nič, keď sa z neho postupne vracia medzi ľudí.
No skrátka to zo mňa v ničom nedostalo emóciu. Celý príbeh zostal niekde medzi a nevyťažený.
08.09.2023
Veles
Štylisticky mi to pripomína Gorana (až na absenciu mačiek) ale obsahom neviem. Napísané je to super, ale príbeh pokrivkáva. Prečo, keď vie doslova zmeniť poveternostné poviedky, jeho mágia nefunguje pri ľudoch? A nemohol požiadať o pomoc zvieratä, musel potrebovať pomoc človeka? Inak dosť zaujímavé miesto na preklad knihy, keby býval v chate by mi to ale asi dávalo väčší zmysel.
A teraz keď sa na tým zamýšľam, bola tam tá srnka vôbec podstatná? Či len slúžila na vykreslenie toho, ako sa Paľo stráni ľudí?
09.09.2023
BocianSara
Ja som nadšená, milý príbeh kde vidíme ako sa môžu priority človeka zmeniť. Vôbec mi nevadili detaily, ktoré popisujú Veles a Hieronymus. Stačí štipka mágie a život je hneď príjemnejší :)
09.09.2023
ama_rilla
Dopriala som poviedke vcelku vysoké hodnotenie, pretože má prvá časť príbehu očarila. Postava trpaslíka je skvelá, roztomilá, dobre funguje. Srnka je tam trochu odveci, ale nevadilo mi to. Veľmi ma príbeh bavil a bola som zvedavá, kam povedie. No odkedy sa dostal hlavný hrdina do mesta, akoby to zrazu písal niekto iný, celé čaro bolo fuč. Záver je tiež taký nijaký. Ale poviedka má veľký potenciál, kebyže autor/ka popracuje na tejto druhej časti. Myslím, že si hrdinovia zaslúžili zažiť väčšie dobrodružstvo ako nákup šišky od dievčatka:)
10.09.2023
MartinB
Bolo to pekne napísané, ale akosi ma to neoslovilo. Ale suhlasim s ama rillou, poviedka ma potencial. na autora tipujem ama_rillu.
11.09.2023
Lucika
Ja mam strašne silný pocit, že som už nejakú poviedku s takýmto trpaslíkom čítala, ale ani za toho pána si nespomeniem, kto odtiaľto ju písal :D aj to meno Elulália mi je povedomé. No nič. Bolo to napísané pekne, ale ani mňa to až tak neoslovilo. Sranda, že len čo prišli do dediny, tak hneď natrafili na dievčatá so šiškou, aj keď trpaslík vravel, že jeho moc tam nefunguje. Navyše aj tento odsek nabáda na to, že ju budú hľadať dlho, a oni ju našli hneď:
„Priťahuje ma k nej magická moc,“ zaklamal trpaslík. Až prídu do dediny, poženie ho prehľadať každý kút, kým jeho žienku nenájdu.
11.09.2023
Martin Hlavňa
Nápad celkom fajn. Trošku ma zamrzeli dlhé odstavce a hneď ten na začiatku. Hneď na začiatku som si napísal poznámku, že dúfam, že Melánia bude nejak využitá v príbehu. Síce bola dôležitá ako katalyzátor spolupráce trpaslíka a Pavla, ale potom sa z príbehu vytratila. Čo je škoda. V tejto súvislosti boli potom aj mená Melánia a Eulália dosť podobné a radšej by som ich viac oddelil. Páčilo sa mi, keď ju trpaslík nazval Lála. Pozor na slová ako "nečujne" či "obďaleč". Mne nevadili, ale pridávajú do textu trošku viac pátosu. Niekto to nemá rád. Postava trpaslíka bola super. Jeho ukecanosť mi pripomínala Kaila z knihy "Cesty hrdinov". Tú časť, kedy sa trpaslíčka zmenila naspäť a začala nadávať manželovi - je veľmi veľká škoda, že práve tento dialóg je zhodený na opis. Mohlo to byť krásne.
No a teraz k najväčšiemu problému. Tá linka, že muž sa vráti do dediny a stretne svoju prvú lásku, ktorú strašne miluje a je zhodou okolností rozvedená - pre mňa je to strašné klišé a pokazilo mi to záver. Úplne by som túto linku škrtol a radšej viac zamotal to hľadanie šišky. Ak by sa podarilo nejakým spôsobom do celého rozuzlenia zapojiť srnku, o to lepšie.
22.09.2023
Tom Hotep
Teda toto bolo poriadne sklamanie. Tak krásny štart, ešte krajší priebeh a... a koniec. Bolo to ako užívať si v zime jazdu na sánkach a sánky zastavia uprostred kopca. Cítil som z toho dlhšiu poviedku osekanú kvôli znakovému limitu, čo je škoda. Prostredie a postavy boli skvelé (trpaslíci všetkých druhov, to je moje), ale ten uťatý koniec bol proste... no.
07.10.2023

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.