Diskusia 1/1: Dara

Filmová história scifi

Diskusia

Veles
Taká Karikovka, by som povedal, ale v dobrom tentoraz :D Na začiatku som sa trochu strácal, že kto hovorí. Dej mne osobne odsýpal trošku horšie ako pri predchádzajúcich poviedkach, ale nič strašné. Možno zopár chýb a nejaké čiarky tam chýbali, nie som si istý.
Čudujem sa, že im to neprišlo skôr podivné, veď kto už len dnes koho zdraví Češť práci? (Okrem Blahu). Celkom dosť skoro som odhadol, že tam bude nejaká verzia cestovania v čase. Príde mi to trošku zvláštne, že nikto si nič nevšimol, predsa len museli mať nejaké modernejšie oblečenie, nehovoriac o smartfónoch. Koniec nebol zlý, ale keďže bolo jasné o čo sa jedná, nemal taký ten wau efekt, ktorý by si to žiadalo. Inak celkom dobré :)
03.09.2023
ama_rilla
Mne táto poviedka až tak nesadla. Ako píše Veles, príbeh odsýpal pomalšie, mala som dojem, že sa tam toho akosi málo deje. Nejaké tie časopriestorové anomálie som očakávala už keď tam bola spomenutá pasáž, že niektorí citliví ľudia zažívajú na danom mieste nevoľnosti a pod. Poviedka nebola napísaná zle, dialógy boli fajn, uveriteľné. Akurát ten dej ma veľmi nezaujal. Záver mi potom prišiel taký ťažko uveriteľný - keďže sa vlastne rodine nič nestalo, tak som tomu zdeseniu dcéry veľmi nepochopila. Ak mala poviedka vyvolať v čitateľovi nejaké napätie alebo strach, tak u mňa sa to nepodarilo. Ak to teda mala byť taká hororová poviedka, tak by som popracovala na budovaní napätia. Skrátka pridať tam niečo, čo dokáže emocionálne vtiahnuť čitateľa.
03.09.2023
Lucika
Mne to prišlo, ako by to bol začínajúci autor. Čo je v pohode, atmosféra bola celkom fajn vykreslená, ale bolo tam viac vecí, ktoré by sa dali vylepšiť. Dosť často sa opakovali vety typu: usmiala sa, povedala...
Odseky boli zle delené. Každá postava má mať svoj odsek. Potom niekedy konanie či hovorenie dvoch postáv splývalo v jednom riadku. Napr.:
„Že Česť práci, občania,“ smiala sa Amelia. Pridal som sa. „A to meno. Ako sa len volal? Modrý?“
Inak rozprávanie kľudne mohlo byť v tretej osobe, lebo z jeho pohľadu sme aj tak nič podstatné nevnímali.
Zvláštne mi prišlo, že on odtiaľ pochádzal a nebolo mu čudné, že na mieste, kde mala byť priehrada, bolo ešte len stavenisko.
Novinár síce zareagoval na geokešing ale úplne prepočul vetu predtým, kde Lukáš spomenul fotky zdieľané na webe. Muselo mu aj to prísť zvláštne.
Keška bola vlastne úplne nepodstatná pre príbeh. Mohli ísť rovno pozrieť stádo zubrov :) a tak isto by som vyhodila aj tú pasáž, kde bola Amélia hladná a nakukla do ruksaku. Jednak neviem, čo tam našla a jednak to bolo úplne jedno :D
Inak, ale keď som to začala čítať, tak som si myslela, že tam pri priehrade budú strašiť duše mŕtvych. To by bolo tiež celkom zaujímavé, ako by sa to mohlo vyvinúť :)
A na konci mi Améliina reakcia prišla prehnaná, na teenagerku by som skôr tipovala, že bude z toho paf, ale nie vydesená na smrť. A aby matka zareagovala otrávene, keď je jej dieťa v takom rozpoložení mi tiež neprišlo úplne vhod :D
Inak potenciál to malo, len treba doladiť niektoré veci.
03.09.2023
Kasiopejka
Poviedka pekná, bavila ma, témou mi brnkla na strunu. Koniec bol predvídateľný a taký nejaký stručný. Autor sa mu mohol ešte trocha viac povenovať.
04.09.2023
Hieronymus
V tejto poviedke sa toho veľa rozpráva, ale málo povie. A vlastne sa tam nič nestane. Dúfal som v nejaký twist na konci, ale nič. Škoda, lebo aj keď nápad nemusí byť originálny, vždy sa z neho dá veľa vytrieskať, ak sa k nemu autor pokúsi pristúpiť neošúchane. Tu som veľmi skoro pochopil, kam sa to bude uberať a uberalo sa to tam hrozne pomaly, až som si hovoril, nech postavy už prejdú k veci. Ale ak to bola autorova prvá poviedka tu, alebo v živote, tak v pohode, treba skúšať a on sa to zlepší.
04.09.2023
BocianSara
Prechádzky po lese, ktoré vedú do iného času ja veľmi môžem :D Trochu sa mi zdá prehnaná reakcia dcéry na konci ale na druhú stranu je tínedžerka a netuším ako by som ja reagovala pri zistení, že som cestovala časom a takmer sa nevrátila späť.
Nesúhlasím úplne s predošlými komentármi - mňa to bavilo a tešila som sa na scénu kde sa nájdu na fotografii :) Úvodom to nabáda k duchárčine ale bola som príjemne prekvapená keď bolesti hlavy neznamenali, že je Zelený iba duchom. Ešte ako ostatní nechápu, že sa osoby v minulosti nezamýšľali nad modernými prvkami - naše postavy riešili ako boli ostatní divní len medzi sebou ale robotníkom ani novinárovi ani slovom nenaznačili, že by niečo nebolo v poriadku. Predpokladám, že to bolo rovnako z druhej strany - všimli si to len to nespomenuli primamo.
04.09.2023
Martin Hlavňa
Nápad bol fajn. Cestovanie časom vie vypáliť zaujímalo. Páčilo sa mi, že sa tam rodina dostala len tak náhodou. Začiatok začínal sľubne, ale takmer okamžite ma z toho vytrhla časť "pomáhať pri tvojom večnom ťukaní do tých sociálnych sietí". Slovné spojenie mi tu prišlo dosť neuveriteľné. Matka by asi povedala "do mobilu". Pri pubertálnom dievčati sa dá polemizovať, či je to uveriteľné, alebo nie, ale ani u nej mi to až tak nesedí. Linda na mňa celkovo pôsobila dialógmi menej uveriteľne ako ostatné postavy. Naopak, veľmi sa mi páčilo, že babka povedala "tašky" namiesto "kešky". Tam bolo krásne ukázané ako dané vyjadrovanie a neznalosť pojmov sedí k veku postavy. Po jazykovej stránke mi ešte vadilo časté opakovanie slov. Najmä spojenia "som", "sme", "tak." V rámci remeselnej časti by som zapracoval ešte aj na budovaní napätia a dynamiky. Pripájam sa k tomu, že príbeh mi ubiehal pomaly.
***
V rámci príbehu som sa viackrát pozastavil. Niektoré časti pôsobili ako balast - načo boli napríklad v príbehu ľudia, prechádzajúci závorou? Ak vedel otec o zubroch, mohol sa dopočuť aj o rozhľadni. Alebo by to mohla Amelia vygoogliť. Čo našla Amelia v batohu? Buď by som to chcel vedieť (ak mi to má viac vykresliť charakter postavy), alebo to tam nemusí byť vôbec. Tajomstvo poviedky bolo vyzradené, hneď ako ich novinár pozdravil a preto sa u mňa úplne rozsypalo odhalenie na konci. Mimochodom v tom závere našla Amelia pomerne rýchlo tie správne noviny. Ako ju to vôbec napadlo?
Ako čitateľ by som možno ešte rád vedel, čo bolo spúšťačom cestovania v čase. Prečo to malo citeľný vplyv iba na matku a nie na ostatné postavy, keď cestovali tiež? Inak v rámci celkového dojmu pôsobí poviedka ako veľmi dobrý základ.
16.09.2023
Martin Hlavňa
Mimochom teraz mi napadlo. Prečo sa poviedka volá Dara?
16.09.2023
Martin Hlavňa
Mimochodom teraz mi napadlo. Prečo sa poviedka volá Dara?
16.09.2023
Tom Hotep
Jediným problémom tejto poviedky bol ľahko predvídateľný koniec. V momente keď padla veta: "Česť práci, občania." mi bolo jasné, že rodinka si zacestovala v čase. Miestami mi to tiež prišlo až príliš rozťahané, ale inak šlo o veľmi pekný príbeh a dobre sa čítal.
07.10.2023

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.