Diskusia 1/1: Nejlepší přítel člověka

Filmová história scifi

Diskusia

Veles
Slušný začiatok nového kola, páčilo sa mi to :)
Možnože jedna alebo dve chyby tam boli, ale keďže je to po česky napísané tak len tipujem. Príbeh sa mi páčil, dobre to odsýpalo, opisy boli fajn. Zaujímalo by ma, či pridanie konkrétnej beštie má nejaký hlbší význam, alebo len autor/ka siahol po známom monštre? A na konci by som asi vynechal tú poslednú vetu, príde mi tam trochu rušivá. Inak super :) A som zvedavý, či máme nového súťažiaceho z Čiech, alebo či sa vrátila Lucia Pospíšilová :D
01.09.2023
BocianSara
Poviedka sa mi čítala veľmi príjemne. Páčili sa mi odkazy na Sherlocka a Poea, rozumiem zámeru nechať čitateľa tápať v tme ohľadom toho čo sa vlastne deje. Trochu som ale na pochybách s rozhodnutím všetkých postáv pokračovať v generačnej traume a nevysvetliť si vôbec nič :D Tiež čo sa stalo s Roryho mamou keď ho vychovávala babička? Prečo babička nepovedala Philipovi, ktorý jeho syn nespáva, či prečo si to nikto z rodiny nevšimol hneď po narodení? Babička vyčíta Rorymu, že nezastavil svojho otca ale odkiaľ mal vedieť čo sa stane a že sa o to mal aspoň pokúsiť? Text je len pár scén s veľmi málo obsahom a funguje to aj napriek tomu, no na môj vkus si odnášam asi priveľa nezodpovedaných otázok.
01.09.2023
Hieronymus
Napísané je to pekne, akurát mi vyskočila veta: "dívej se, měl bys vidět, cokoli dneska uvidíš", ktorá znie čudne a zmenil by som ju. Inak z technickej stránky asi dobre.
Dejovo je to horšie. Mám podobné otázky ako Veles a BocianSara, plus nechápem ako si mohol spomenúť na to, že sa chcel napiť vody potom, ako jeho otec komunikoval s vlkolakom. Potom teda jeho otec zomrel a on utekal nie za babičkou, ktorá mu suplovala mamu, ale do izby, kde bol sám. Ďalšia vec je, že smrť spôsobená šelmou nie je nešťastná náhoda, ale impulz k tomu, aby sa zozbierali chlapi z okolia a usporiadali na ňu hon. Príde mi čudné, aby bola smrť šľachtica takto uzavretá. A prečo sa chlapca nikto nič nepýtal, keď mal ten kus skla v päte? Vytiahol si ho sám a potom nekríval?
Je to škoda, lebo sa mi to naozaj dobre čítalo, ale nelogickostí a otázok je priveľa.
01.09.2023
ama_rilla
Z poviedky mám trochu rozporuplné pocity. Napísaná bola super, čítala sa sama, vtiahla ma do deja, vyvolala vo mne pocit akéhosi znepokojenia a zvedavosti. Len po obsahovej stránke som sa toho dozvedela menej ako som chcela. Pre mňa tam ostalo veľa otáznikov a celkom nerozumiem, čo sa tam stalo (nejaká kliatba, ktorá človeka postupne pripraví o rozum/vôľu žiť...? To bolo tiez pomerne skromne vykreslene.). Tomu psovi som veľmi neporozumela..odkazuje naň názov poviedky (asi?), ale čo mal spoločné s celým príbehom... mám dojem, že poviedka by potrebovala trochu viac dokresliť veci. Tiež mi nie je jasné, prečo babka zomrela? Čo sa jej stalo? Nejako súvisela s kliatbou?
01.09.2023
Lucika
Pekne napísané, ale tiež mám akosi priveľa otázok :) Súhlasím s komentármi vyššie, a aby som sa neopakovala, tak mňa ako prvé zarazilo, že 6-ročný vie počítať do 3000 :D inak aj táto veta mi nesedí, je to síce drobnosť, ale mňa to vyrušilo:
Rory si pamatoval na těch nespočet nocí, kdy mu babička vyprávěla fantastické příběhy ze svého mládí a pak pomalu usnula v houpacím křesle. Posledních pár let však chodila spát brzy a zdálo se, že příběhů už taky nemá tolik jako dřív.
Pochybujem, že by si pamätal napríklad príbehy, ktoré mu babka rozprávala, keď mal povedzme tri roky.
Z upútavky mi prišlo, ako by to tajomstvo, že nespí, bolo kľúčové pre príbeh. Ale v podstate sme sa o tom nič viac nedozvedeli. A to, že sa v noci stretol s otcom v kuchyni sa kľudne mohlo odohrať aj bez tejto jeho schopnosti.
Na konci, keď bol Rory dospelý, nevedel uhádnuť medzi dvomi synmi, ktorý to mohol zdediť. A keď to bol tretí, tak by sa tam hodila reakcia, že aha tak tohto som netipoval :D alebo také niečo.
Ale celkovo by ma zaujímalo, čo to je za kliatbu a prečo sa musel stretnúť s beštiou a prečo jeho otcovi sa to stalo, keď mal 6 a jeho synovi, keď mal 11.
Škoda tých nezodpovedaných otázok, lebo písané to bolo naozaj dobre, aj atmosféra celkom pekne vykreslená :)
03.09.2023
Marek Páperíčko Brenišin
Nie je to zlé, ako základ dokonca slušné. Príbeh má síce možno trošku "otrepaný" nápad, ale magickosť a symbolika v ňom sa mi páčia. Škoda, že si postavy nedokreslil viac, mnohé veci sa im totiž dejú, lebo si to ako autor povedal. Ale to je na kvalitný príbeh skrátka málo.
Logické prehmaty, ktoré tu spomenuli viacerí, tiež nepridávajú, mnohé veci tu máš totiž len ako "wau efekt". Napríklad nespavosť, veľmi pekná a tragická poviedka bola od jednej českej autorky (meno si teraz just nespomeniem), kde tá tragika, ako nedostatok spánku ničí ľudský mozog bola priam hmatateľná. Tu je to ale konštatovanie. Rory nespí, lebo nemusí. Je to kliatbou? Ako? Chcem vedieť!
Takisto by dojem umocnilo, ak by sa tie veci diali konštantne - narodí sa siedmy syn, keď má dieťa sedem rokov, prejde naňho kliatba, sedem nocí má nočné mory... Do toho vlož snahu vzoprieť sa osudu a máš naozaj emóciu, ktorá pohne aj kameňom. Lebo ty si to odbil štýlom - napadlo mu, či by sa kliatbe nemohol vzoprieť. Ale čo už, spomenul si na to na konci poviedky.
Ale záverečná metafora s tou červeným papierovým lietadielkom (vlaštovka, ale tuším sa to u nás prekladá takto), to musím zložiť poklonu.
06.09.2023
Martin Hlavňa
Príbeh má veľmi slušný základ na ktorom sa dá budovať. Problémom poviedky je za mňa hlavne to, že nastolila veľa otázok, ale minimum odpovedí. Chápem, že to mohol byť zámer autora, ale ako čitateľa ma to neuspokojilo. Pôsobí to na mňa nedotiahnuto. Chcel by som sa o postavách a o kliatbe dozvedieť viac. Na druhej strane mám veľmi rád a aj tu oceňujem isté prepojenie začiatku a konca.
V prípade postáv sa aj ja pripájam k tomu, že sú trošku plytšie a hlavne v prípade P. Kirka sa mu dej vyslovene deje. Rory naopak na šesťročného chlapca v istom momente pôsobí až príliš vyzreto.
12.09.2023
Tom Hotep
Zaujímavo napísaná poviedka s dobrou temnou atmosférou. Kazí mi to samotná kliatba, ktorá nedáva veľmi zmysel, hlavne preto, lebo sa jej dá ľahko vyhnúť. Proste v osudovú noc nech prekliaty nevyjde von alebo ešte lepšie, nech nemá toľko detí. Keby sa to aspoň končilo nejakým prelomením kliatby, ale ani toho sme sa nedočkali.
07.10.2023

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.