Diskusia 1/1: Slnko

Filmová história scifi

Diskusia

Veles
Jedna z tých lepších poviedok tohto kola zatiaľ. Ale nebolo to bez chýb :D
Kde tu mi nesedeli čiarky, ale nebolo ich až tak veľa. Ako v predvhádzajúcich, neviem či v prvej alebo druhej, nesedeli mi tam nejaké výrazy. Elektrika, aj kyslík sa mi zdá že tam niekde je. Potom som tak celkom nerozumel tej vete, s tým počtom schodov, či sa pomýlil alebo nie.
Ďalej by som chcel trochu viac vedieť o svete, v ktorom sa dej odohráva. Kam zmizlo slnko? Ako funguje to nové? Ako vôbec v ňom žijú ľudia a prečo na nich útočia? A kto sa ho vôbec pýta, ako si vie zapamätať tie kódy, keď neskôr spomína, že sa ho stránia ľudia?
Ten koniec mohol byť trochu dlhší. A ako mohol odniesť to slnko, keď si zlomil obe ruky?
Ale inak sa to dobre čítalo. Neviem prečo, ale dosť mi to pripomenulo ten film o Noemovi s Russelom Crowom.
04.05.2023
Hieronymus
Páči sa mi nápad, je to pekne napísané a aj atmosféra je vcelku fajn, ale mám pár vecí, ktoré mi nesedia.
Väčšina mojich otázok, ktoré mi napadali počas čítania (rovnaké ako u Velesa), vychádzala z toho, že sa o svete veľa nedozviem. Potom sa mi do textu nehodí napr. kyslíkový dlh, alebo reprezentatívny, alebo teleskopický obušok, hlavne teleskopický obušok mi spôsobil silný WTF moment. Keď sa v tom porýpem trošku viac, tak by som nenapísal, že som dal kyslíkový dlh do normálu, ale, že som napr. dýchaním splatil kyslíkový dlh, dáva mi to väčší zmysel. Slovo reprezentatívny mi príde ako špecifické slovo, po ktorom by som mal aj napísať, aký typ šiat je teda reprezentatívny, lebo sa nachádzam v inom svete a tam môže reprezentatívne niečo iné, ako v mojom svete. U mňa použitie tohto slova vyvolalo otázky. Stačilo by, keby tam bolo "uhladil si šaty" a pohoda, idem plynule ďalej. Sú to také blbosti, ale keby som vedel, čo je ten svet zač, tak mi tieto slová prídu v pohode a neriešim to.
Potom hlavná postava. Ak som správne pochopil, tak je to fakt silný bojovník, vyšľachtený iba na ochranu Nositeľa, Fajn. Ako to, že sa unavil? Kyslíkový dlh na začiatku mi prišiel v pohode, ale potom je hlavný hrdina opísaný ako dokonalý stroj. Pochopil by som, že ho to nebaví stále chodiť po schodoch, ktorých dĺžka sa neustále mení, že je z toho otrávený, ale nie unavený. O jeho schopnostiach mám tiež pochybnosti, lebo dva útoky, dve porážky. Vlastne keby to protivníci pri prvom útoku nepodcenili, tak Nositeľ ukáže svoju pravú podobu a poviedka skončí o jednu bitku skôr. A ako dlho je vlastne Ochrancom? To sa až teraz podarilo ľuďom nájsť naňho zbraň? A rovno dve? A čo im teda tak veľmi vadí na tom, že prenášajú slnko? Neviem nič o tomto svete, nechápem, čo sa deje.
A prečo mala hlavná postava dve mená? Jedno také a druhé pravé. Dobre a čo to pre príbeh znamená, ako to mám pochopiť? Viem o postave, že ju zbúchali, aby chránila slnko a má emócie, nič viac.
Ale musím oceniť gangsta moment, keď po prvom útoku akurát hlavný hrdina vyčistil okolie od mŕtvol a ani náznakom im nenapadlo, že by sa mali presunúť niekde inde, keď podľa všetkého neboli na bezpečnom mieste.
No a koniec. Dobre som pochopil, že vrátil slnko na jeho miesto, odkiaľ ho predtým Nositeľ zobral? Alebo majú všetky majáky rovnaký klopací kód na dvere? Skrátka uponáhľané.
Ale napriek všetkému, čo som hore napísal, sa mi to páčilo, malo to svoje chvíle, keď som sa fakt bavil.
04.05.2023
Martin Hlavňa
Výborný nápad a premisa. Upútavka na začiatku ma trochu poplietla, lebo som nevedel, či patrí k úvodu alebo nie. Až neskôr som sa našiel. Skutočný úvod bol fajn, ale upútavka zaujala viac. Svet, ktorý tu je naznačený je výborný, dozvedáme sa z neho však málo. Tým v konečnom dôsledku trpí celý príbeh, lebo ako čitateľ neviem vyhodnotiť, čo sa vlastne stalo. Čo dosiahli? Kto boli Ochranca a Nositeľ? Nositeľ bol teda tiež robot, alebo bol nejaký android? Prečo im chceli ukradnúť slnko? To, že bola minulosť iba naznačená bolo svojím spôsobom fajn, ale potom by som s tým pracoval ako už s dávno zabudnutou históriou. To tak, ale určite byť nemôže, lebo slnko nosia ešte len desiatky rokov. Samotná kostra príbehu a dejový oblúk tam je a sú dobré, len trpia nedostatkom kontextu. K postavám mám asi len tú výčitku, že Lucifer má nejakú super schopnosť sa dozvedáme až neskoro a jej naznačenie len prostredníctvom mena postavy mi príde slabé. Pôsobí to na mňa potom ako Deus ex machina. Poviedka mala byť inak asi skôr v post apo sci fi kategórií nie fantasy (aspoň podľa môjho subjektívneho názoru). Viem, že to je drobnosť. Aj úvod sa ale tvári ako fantasy. Pri poviedke, ktorú by som si chcel prečítať len schuti by ma mohlo takéto náhle "vytriezvenie", keď sa dozvedám, že tam je robot a je to vlastne sci-fi mohlo odradiť natoľko, že by som prestal čítať. Napriek tomu, že mám rád oba žánre. Zopár výrazov ako „vrátil kyslíkový dlh do normálu“ „Viditeľne ťa najprv zabijem“ bolo kostrbatých. Poviedka ako taká je ale vo viacerých ohľadoch dobrá.
15.05.2023
Lucika
Zaujímalo by ma, ako ľudia prežili, keď zaniklo Slnko. Jedna vec je tma, ale čo chlad napríklad? Napísané to bolo fajn, malo to dobrú atmosféru. Škoda, že sme sa o fungovaní v tomto novom svete nedozvedeli trochu viac. Pozastavila som sa aj nad tým, ako trafil do toho druhého majáka. Mal v sebe nejakú navigačku, keď nič nevidel? Inak bojové scény boli opísané dobre, vedela som si to predstaviť.
21.05.2023
8HitBoy
Toto kolo som nejaký mäkší než obvykle a aj tu hodnotím vysoko. Super nápad. Chcelo by to ešte dotiahnuť chybičky (u viet typu "Ako sa cítiš, Stvoriteľ" vždy dávaj pred to oslovenie čiarku!), ale prižmúrim oči a dám veľa bodov. Držím palce.
01.06.2023

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.