Diskusia 1/2: Vražda na planéte Kreos

Podpor scifi.sk 2 % z dane v roku 2024

Diskusia

Veles
Nové kolo, nové príbehy :D
Poviedka má zaujímavý nápad, ale zopár vecí mi tam škrípe. Tie reči okolo sexu ma najprv pobavili, no rýchlo to u mňa prešlo do rutiny a stratilo to čaro.
Príbeh, variácia na Minority report má celkom dobrý spád, ale trochu mi tam vadili tie... nadpisy? Neviem ako to pomenovať (ALULAH, DOBRE VYKONANÁ PRÁCA). A na konci by som vynechal tú poslednú vetu. Poznal sa aj predtým s ňou, alebo sa do nej zamiloval počas tej simulácie?
01.03.2023
ama_rilla
Na to, že sa poviedka odohrávala na inej planéte, sme sa o nej dozvedeli akurát to, že tam majú veľa prostitútok, ktoré nerobia nič iné, len sa snažia dostať každého pozemsťana, čo sa tam objaví. Pripadá mi to ako táky tinedžerský mokrý sen. V podstate aj samotné vyšetrovanie bolo pomerne priamočiare, detektív použil 0 dôvtipu a deduktívnych schopnosti, na všetko mu postačilo jeho telo (penis) :D Nápad a la Minority report v závere prijemne potešil. Mne by sa asi aj viac pozdávalo, keby to tam aj skončilo. Záver vyvoláva otázky o tom, kto si kúpil detektíva, prečo sa chceli zbaviť veľvyslanca a na tieto odpovede už nedostaneme.
01.03.2023
Hieronymus
Cítil som z toho Raymonda Chandlera (alebo Dashiella Hammeta), čo sa mi veľmi páčilo a preto je škoda toho ostatného. Nadpisy na tak malom rozsahu nemajú veľmi zmysel, pokojne tam nemuseli byť a text by tým neutrpel. O planéte sme zistili, že existuje a žijú na nej ženy s hentai proporciami a sú teplejšie ako ľudské ženy, čo je škoda, lebo by som rád o planéte vedel viac. Toto by ale bolo v pohode nebyť toho Minority report. Hneď ako som dočítal poviedku mi napadlo niekoľko otázok. Ako to teda funguje? On sa teda stane súčasťou budúcnosti a vyšetruje prípad. Pracujeme teda s tým, že je najlepší detektív na svete a prípad určite vyrieši, nech by bol akokoľvek komplikovaný. Lenže prečo teda neskočil v budúcnosti do fázy, keď človeka zabili? Lebo do budúcnosti už skočil, tak prečo neprejsť celú cestu, prečo zastať na začiatku? Prečo zabíjal čas s vyšetrovaním? Aj keby sme dali do kontextu, že jeho postup je sledovaný ďalšími ľuďmi pri stroji, tak stále nechápem, prečo všetko vyšetroval? Aby mali tí ľudia show? Aj tak vyliezol zo stroja a povedal im, čo videli.
Ďalšia vec. Hodia ho do stroja, aby vyriešil prípad, povedzme, že z nejakého dôvodu by to tak malo byť. Opäť, ľudia v kutici vidia, čo vidí on. Ale čo teda vidia? Jeho zmanipulovanú interpretáciu budúcnosti podľa všetkého. Lebo Jim Trivette sa odvoláva na to, čo chcela vidieť hlavná postava. Hlavná postava má nejakú špeciálnu schopnosť, že vidí budúcnosť? Asi nie, v texte to nie je, ale je tam napísané, že je taká doba, keď sa to dá. V tom prípade mi príde čudné, že sa firma, ktorá potrebuje naliať ešte veľa peňazí do tohto projektu, spolieha na jedného človeka. Nestálo by za to najať ďalších, ktorý to vedia a porovnať výsledky, aby vedeli, že sa hýbu správnym smerom? A keby to nebolo o ľuďoch, ale iba o stroji, ktorý vás vie preniesť kam len chcete do budúcnosti, tak opäť, prečo nenajať ďalších, aby to skontrolovali? Ťažké by to nebolo, vzhľadom na to, že hlavná postava (aspoň v tomto prípade) nemusela veľa rozmýšľať a väčšinu času súložila. Potom by bolo ale dobré vysvetliť ako vie manipulovať to, čo mu zobrazuje stroj.
Podľa mňa by bolo lepšie, keby bola poviedka postavená na tom, že netrafili správneho vraha a potrebujú si prejsť celý proces viac zoširoka a tým pádom by sa dostali aj k vyšetrovaniu, prípadne k tomu kam išiel vrah po vražde. Vtedy by mi to dávalo zmysel, že to všetko absolvujeme s hlavnou postavou. A tiež je vždy možné sa pohrať s tým, či budúcnosť, ktorú vidíme je aj tá, ktorá sa skutočne stane.
Skrátka začiatok bol veľmi dobrý, ale stred a koniec to pre mňa zabili. V každom prípade sa to čítalo dobre, fajne to odsýpalo.
Jo a meno Jim Trivette mi pripomenulo, že som dlho nevidel Walker texas ranger.
A to je dobre.
01.03.2023
Veles
Inak, oveľa lepšie by bolo, ak by sa to neodohrávalo na planéte, ale na vesmírnej stanici. Viem že je to scifi, no aj tak mám problém predstaviť si planétu veľkú ako priemerné mesto na Zemi. Neviem si predstaviťz ako by na niečom takom malom mohol existovať taký "vyvinutý" život.
01.03.2023
MartinB
@Veles - poznal sa s ňou aj predtým, preto ich láska môže povstať z popola. Allulah miluje ale ich láska kedysi nevyšla. Vtedy si na znak ich láska dala vytetovať na prsia vtaka zo zeme, ktory sa jej zapacil, ked jej kedysi rozpraval o Zemi.
-Je vyrobený stroj, ale stále vo vývoji, ktorý umožňuje nahliadnuť do budúcnosti. Stane sa vražda veľvyslanca, naši ľudia z firmy objavia mŕtvolu, aktivujú časový bod stroja NDB, ktorý vyšle impulz do stroja v minulosti. Prichádza najlepší detektív, pretože musí konať rýchlo, nevie sa ešte, kedy sa vražda stane. A od tohto časového bodu, kedy je objavená mŕtvola vyšetruje, aby sa vražde zabránilo.-
To, čo ste čítali je len tá verzia, ktorú si detektív vymyslel, resp. pozmenil, aby zadržali nesprávnych vrahov. on si v simulácii hlavne užíval sex, vyšetrovanie nejako riešiť nemusel, keďže vedel, že vrah bude on. Dal im oficiálnu verziu a utekal na planétu vykonať svoj čin, za ktorý zinkasuje tučnú odmenu a chce utiecť spolu s Allulah, pretože po nom pojdu, ked sa vrazda skutocne stane a bude sa realne vyšetrovať.
02.03.2023
Hieronymus
Ďakujem za vysvetlenie.
02.03.2023
MartinB
Ja ďakujem za spätnú väzbu
02.03.2023
MartinB
A máš bod za odhalenie Trivetta :D
02.03.2023
Veles
Škoda, že to nebolo aspoň naznačené, to že ju poznal a už s ňou niečo mal. Aj len krátka veta typu "Je krásna ako kedysi..." alebo "V posteli sa vie stále tak zvŕtať"
Potok by sa ho mohol spýtať ten Trivette a mali by pochybnosti. Aspoň tak by som to teda ja urobil :D A vďaka za vysvetlenie
02.03.2023
MartinB
Praveže som sa to tam snazil skrz to tetovanie naznacit, inak sa mi to nedalo, ale chapem tvoj point
02.03.2023

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.