Diskusia 1/2: Štyria muži, jeden príbeh

Filmová história scifi

Diskusia

Lucika
Celkom fajn citanie, stupnovalo sa to pekne, len tam mam par otaznikov. Zaujimalo by ma ako to, ze sa tam Metzger zjavil? Naozaj ho privolal svojimi myslienkami? Ale najviac ma zaujima co bolo v tom liste? :D
06.11.2022
Veles
Presne tak, "vyvolal" ho svojím rozprávaním. A čo bolo v liste? Nuž povedzme že Pravda, o Metzgerovi samotnom, aj o tom, ako fungujú isté veci. Ale tak každý si tam môže domyslieť to, čo by tak otriaslo človekom.
06.11.2022
Arcey
Poviedka dobre písaná, ale som pod dojmom poslednej rady, ktorú som dostal od B.T. Dialógy prešpikované uvádzacími vetami dej naozaj spomaľujú. Tu to vidieť dobre, lebo máš veľa dialógov a každý je zbrzdený. Inak, ako postavy rozprávajú fajn, ja mám z dialógov stále strach, takže klobúk dolu. Celjove som ani nepostrehol väčšie chybičky, ale text je dlhý, možno mi ušli. Na reakcii šerifa, ktorý hneď vedel, kto sa ryje dnu som sa trochu zasmial, konal príliš autorsky a nie ako živá postava. Žiadne ďalšie logické chyby som ale neobjavil. Aj ten záver je fajn.
07.11.2022
Veles
Ďakujem :) Ten koniec som musel trochu zostručniť, aby som sa zmestil do limitu, inak by som ho presiahol, a aj tak som musel dosť škrtať. Tá jeho reakcia je trochu umelá, ale ani som si to v podstate neuvedomil ako to bude znieť.
07.11.2022
Ray Janonoff
Páčilo sa mi to, hlavne ku koncu. Úvod bol trochu dlhý, napríklad rozliata whisky by tam vôbec nechýbala.
Potom som chvíľu dúfal, že Jack bude jedna z podôb, ktoré si Metzger ukradol, ale aj privolanie je fajn, hoci to je asi trochu klišé, či? (pýtam sa, vôbec nie som znalec hororu)
Šerifova reakcia mi príde v poriadku, ak niekto rúbe dvere, asi nie je kamoš, nepovedal, že je to práve Metzger. Pobavili ma skôr reakcie po výstrele z brokovnice, šerif by mal byť prvý, čo nerieši, aké je to hlučné v takej situácii, pokiaľ predtým reaguje okamžite (aj potom, hoci whisky), ale skontroluje výsledok.
Dialógy celkovo by možno chceli trochu prepísať. Okrem som si všimol ešte pár čiarok, dosť často sú pred "a", v poslednej vete napr to zabilo. Doslova:)
14.11.2022
Veles
Vďaka za komentár Ray :) Vieš čo neviem ti povedať či to je klišé, podľa mňa ani nie, ale to je vec názoru povedal by som. S čiarkami mám večný problém :D Ale myslím si že sa pomaly zlepšujem, aj keď to stále nie je dokonalé. Nemal som nikoho na betareading, tak mi to asi ušlo, skôr som sa sústredil opraviť všetky gramatické chyby, a na čiarky som pozabudol.
14.11.2022
Hieronymus
Nebolo to zlé. Vystavať to na dialógoch je fajn, celé to prebiehalo plynulo. Jediné čo mi trochu vadilo bolo, že postavy zneli rovnako, hovorili rovnakým, alebo veľmi podobným hlasom. Keby si nenapísal, kto hovorí, tak by som bol v tom, že rozpráva jedna osoba. Možno by pomohlo, keby niektoré postavy používali opakujúce sa parazitické slová, žargón a svojské označenia pre bežné veci (napríklad krígeľ volať kýbeľ a pod.).
Potom koniec. Pre mňa rozpačitý. Ťažko sa mi verí tomu, že Waupee zdržal supervraha na tak dlhú dobu, že Jack zmizol až niekam do lesa, hlavne, keď supervrah predtým vybavil väčšinu osadenstva baru za pár sekúnd. A to, že narazil v lese práve na chatku, kde sa nachádzal supervrah je fakt trošku klišé. Na druhej strane, keby v tom liste nemecký kanibal napísal, že sa vráti a zabije chlapov, ktorí po ňom išli, a ich rodiny a potomkov, tak by to aj dávalo zmysel.
A možno je Wendigo a može si robiť, čo chce :D
V každom prípade a napriek všetkému, čo som napísal, sa mi poviedka páčila.
14.11.2022
Veles
Trochu som sa snažil odlíšiť tie dialógy, ale asi to je vidieť len pri Waupeeho (ak vôbec). To že narazil na tú chatku je trochu ošemetné, ale je to ohýbanie reality, ktorú Metzger už v tej dobe dokáže. V prvotnej verzii poviedky bolo presne to napísané v liste, ale tu som musel škrtať a sekať, aby som sa vôbec zmestil do limitu (25 000 znakov). A som rád že aj napriek tomu sa ti to páčilo :)
14.11.2022
Olex
Ahoj,
pred samohláskou a sa čiarka nepíše. Píše sa len vo veľmi špecifických prípadoch. Takže by som poradila vymazať všetky čiarky pred a. Nie som si odstránením čiarky pred a istá len v týchto dvoch prípadoch: /spýtal sa za barom sediaci šerif John Fitzburn, štyridsiatnik z ktorého razila whisky, a poklopal s prázdnym pohárom po pulte./ Túto vetu by som radšej napísala takto: spýtal sa za barom sediaci šerif John Fitzburn, štyridsiatnik, z ktorého razila whisky. Nedočkavo poklopal prázdnym pohárom po pulte. /povedal barman Henry Walker, objemnejší päťdesiatnik, a vyšiel z dverí na druhej strane./ Príbeh pekne plynie, je napínavý. Viac by ma vystrašilo, keby bol ten démonický vrah prevtelený do jednej z postáv v bare, lebo premiestnením jednej z postáv na iné miesto stráca zlovestný príbeh na kontinuite. Mňa inak dostala veta: Tak, o čom sa ideme dnes rozprávať? To som už dlho nepočula a spomenula som si vďaka tomu na lenivé letá, keď nevieš čo so sebou, a tak sa rozhodneš pre organizovaný rozhovor:D Čo sa týka uvádzacích viet, tak tie mi boli skôr po chuti, pretože slúžili na rozlíšenie postáv, takže sa dalo dobre orientovať v tom, ktorá postava práve hovorí. Ak by sa uvažovalo o odstránení uvádzacích viet, museli by sa napr. z indiána a barmana urobiť mlčiaci spoločníci. V dialógoch dvoch ľudí by sa dalo orientovať lepšie, potom by sa mohli niektoré z uvádzacích viet odstrániť.
16.11.2022
Veles
Vďaka Olex :) Presne o tom som sa snažil, vyvolať tie spomienky keď niekto hovoril príbeh a ostatní náčúvali alebo sa pýtali. Tie čiarky nie sú nič moc, ale do budúcna si budem dávať väčší pozor na ne.
17.11.2022

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.