Diskusia 1/1: Česť a sláva cisárovi!

Podporte scifi.sk

Diskusia

Veles
Cisárom sme začínali, Cisárom aj končíme :)
Ako prvé si dovolím citovať z Jména Větru (slovenskú verziu nemám doma) : Věci nazývej pravými jmény. Rýč nazývej rýčem, sochor sochorem, ale děvce vždy říkej dámo. Beztak mají těžkej život, a trochu slušnosti tě nezabije. (Nie je to dokonalá citácia, ale snáď to pochopí každý). Nevadia mi nadávky, sám ich používam či už pri písaní alebo aj v živote (a keď zrevem dokážem človeku spôsobiť nočné mory), ale tu mi väčšina nadávok prišla že slúžila len ako WOW efekt, a to sa mi nepáči. Inak po gramatickej stránke asi nemám čo vytknúť.
Zasadenie toho príbehu mi dosť pripomínalo Arcane (Piltover/Zaun vs Nebovzdor/Húštiny, obidve mestá rozdelené riekou...). Koniec bol celkom dobrý, ale tých zvratov tam bolo na mňa veľa, pokojne by som to nechal pri konšpirátoroch.
Na autora tipujem buď Grimbura alebo Smrtialava Pierka (ale skôr Grimbura)
10.09.2022
Martin Chabada
Zaujímavé, aj keď fantasy veľmi nemusím. Štylisticky by som asi zopár viet skrátil. Na môj vkus je tam veľa postáv, občas som sa strácal.
10.09.2022
Arcey
Parádna fantasy. A zase tá zrada cisára. Je to síce klíšé námet, ale v tejto poviedke je zápletka veľmi umne posplietaná. Autor poviedky očividne má rád budovanie sveta - tak ako ja, a hoci to spočiatku človeka mätie s množstvom názvov a mien, myslím si, že je to napísané dobre a jednotlivé kúsky skladačky nám odkrýva postupne. Čakal som, že sa na konci niečo zvrtne, ale prekvapilo ma kam sa to zvrtlo. Určite by som z toho sveta čítal aj niečo dlhšie, možno keby sa to natiahlo a prehĺbil sa konflikt, román by z toho vyšiel v pohode. Hlavne by bol priestor na prezentáciu postáv, pretože mnohé z nich ma zaujali. A hlavne toho nabijáka a veliteľa mestskej gardy by som rád spoznal o niečo viac. Ja som aj čakal, že prežije a objaví sa na konci, ale asi nezvládol šesť žien :)))
Čo sa týka chýb, pár ich bolo, ale najviac ma dostalo to, ako prostitútky začali po veliteľovi skákať namiesto jazdiť. Neviem si predstaviť sexuálnu poloho pri ktorej žena skáče po mužovi s obdareným nástrojom. :))
29.09.2022
Ray Janonoff
Veľa postáv by som zvládol, ak majú v príbehu miesto, vadili mi skôr iné detaily vlastné svetu - načo mi je vedieť, že tá kobyla je najrýchlejšia na svete, ak tú rýchlosť nikde nepotrebuje, prípadne, že v Húštinách mu bol najrýchlejší kôň sveta aj tak nanič? Podobne Eamon, hrdina bojov o Bielu zem - wtf je Biela zem? - legenda Zúrivých hôr - wtf sú Zúrivé hory? (áno, neskôr príde slovná hračka, ktorá sa mi nezdá vtipná). Tituly beriem, to k hierarchii patrí a významy sú jasné.
Predpokladám, že ako autor vieš o svojom svete veľa a tie uvedenia dávajú zmysel, sám to poznám, takto v individuálnej poviedke však pre mňa pôsobia navyše.
Trochu mi chýba originalita v nadávkach - ak si už dávaš prácu so svetotvorbou, prečo sa aj vysokopostavený a vzdelaný (ako je uvedené) človek uchýli k "No do pi..." - áno, chápem, nemá slov, ale to by vyjadrilo aj niečo iné, miestne a zároveň pochopiteľné - zvádza ma použiť časti tela Bjornenovho koňa, nakoľko kráľ, ktorému postavíme sochu, by si zaslúžil nejaké to úslovie, samozrejme, bez urážky majestátu.
Rozuzlenie beriem, peniaze sú dobrý argument, hlavne ak to súvisí s inšpiráciou v Ríme/Byzancii.
29.09.2022
ama_rilla
Pekne vybudovaný svet, dobré opísané časti, pútavo napísané. Tiež som mala trochu problém a množstvom postáv, nedostali sme sa potom k vykresleniu ich charakteru a vlastne tam boli niektorí len tak do počtu, aby bolo koho na konci zabiť. Zvratov bolo aj na môj vkus trochu priveľa, záver je asi najslabším článkom poviedky. Ale inak som si to čítanie užila, aj keď scéna s besným medveďom bola pomerne vtipná a tažko uveriteľná.
02.10.2022

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.