Diskusia 1/1: Prečo?

Filmová história scifi

Diskusia

Lucika
S touto myslienkou sa tiez pohravam uz dlhsie. Toto spracovanie bolo celkom fajn, dobre sa to citalo :)
10.10.2022
YaYa
Pripomenulo mi to poviedku Kruhy, ktorá bola pred pár rokmi vo finále MCF. Tento formát je trochu zradný. Namiesto toho, aby si nahodil háčik na začiatku a potom čitateľa len priťahoval na udičke, púšťaš ho a chytáš znova a znova. A čitateľská rybička sa chytá čoraz váhavejšie. A nepomáha ani, že rybička už vie, ako jednotlivé príbehy skončia - vždy smrťou. Po chvíli už len netrpezlivo čaká, kedy už ďalšia postava zomrie, aby sa mohla dostať aspoň o krok ďalej.
Ak je cieľom všetkých mikropríbehov, aby nás len nasmerovali k záverečnej úvahe, sú pridlhé. Ak nám majú pomôcť sa do postavy vžiť, sú zase prikrátke. A často príliš zamerané na historické detaily, faktografiu, príliš málo na samotného človeka. Viac vyrozprávaš než ukážeš, dozvieme sa viac o stíhačkových strelách ako o ľuďoch, a preto to za mňa tak trochu skĺzlo po povrchu.
Čo sa týka technickejších vecí, pozor na privlastňovacie zámená - kde dávať môj, kde svoj a kde vôbec nič. Najlepšie je nedať vôbec nijaké a dávať ich do textu, len keď naozaj musíš. A pozor na vety ako: Som centurion, vedúci mojich vojakov do útoku. Pri minimálnej úprave by som dala aspoň preč čiarku a upravila privlastňovacie zámeno: Som centurion vedúci svojich vojakov do útoku. Prirodzenejšie by mi to ale znelo bez príčastia. Som centurion a vediem svojich vojakov do útoku.
Najviac sa mi páčila druhá sekvencia so starým cisárom. A dúfam, že pri vedomostiach, ktoré tu ukazuješ, sa čoskoro dočkáme historickej fantasy ;)
A inak, pozor na upútavku. V tomto prípade čitateľa spoileruje a neostáva mu ani posledná vec - aby si sám mohol v hlave poskladať, čo majú príbehy spoločné. Takto som naozaj od polovice čakala, kedy už všetci umrú a dostanem sa k pointe.
11.10.2022
Martin Chabada
Áno, inšpiráciou k formátu bola poviedka Kruhy, ktorá sa mi veľmi páčila. Evidentne to z toho "kričí", lebo podobnú myšlienku vyslovil aj Ash, ako porotca minuloročného MaCeFa.
Jej štylistické (a iné) nedostatky si dnes už uvedomujem. Je to len druhá poviedka, ktorú som v živote napísal. Moje skromné ego tu musí zdôrazniť fakt, že tá tretia je dnes vo finálovom výbere sci-fi kategórie MaCeFa :-) (ale aj pri nej si už uvedomujem niektoré nedokonalosti).
S tou fantasy neviem. Toto dokonca ani za fantasy nepovažujem, snáď by som to zaradil skôr do fantastického realizmu. Som na sci-fi, mám rád tie, kde je veľa faktov a fantastický príbeh sa vytvára v medzierkach medzi nimi, čo mu pridáva na uveriteľnosti. Aj tu som si robil rešerš a dokonca som musel editovať aj slovenskú Wikipédiu, niekto si tam pomýlil Tiberia s Trajánom. Podobná bude aj v najbližšom kole Fantastickej poviedky, ňou som ale vyčerpal šuplíkové zásoby a budem si musieť dať pauzu.
Fun fact: Nápad na túto poviedku sa mi v hlave objavil vtedy, keď som uvidel, v jeden letný deň, mladú babu v minisukni. :-) Preto je tam aj ten záver.
11.10.2022
Ray Janonoff
Napriek všetkému pozitívnemu som sa nechytil. Postavy začali zaujímavo, ale vzápätí bol koniec. Citáty splynuli s ďalším príbehom, úvaha na konci bola fajn.
Historické a zbraňové detaily boli skvelé ale bolo ich priveľa v porovnaní s ostatným textom - hovorí človek, ktorý podobné maličkosti v príbehu zbožňuje.
Určite tiež odporúčam pouvažovať nad niečím aj historickým, mohlo by to byť zaujímavé.
14.10.2022
Arcey
Príjemne sa to čítalo. Ak je to tvoja, ako hovoríš druhá poviedka v živote, tak klobúk dolu. Pri takomto tempe napíš ešte päť a Červenák bude mať konkurenciu. Asi to tak nebude, ale talent máš. Keď si predstavím akú trapošinu som napísal ja ako svoju druhú poviedku, tak vážne to je neskutočne dobré Niekto musí napísať tony textu, kým to k dačomu je, inému stačí málo. Držím palce. A teraz k poviedke. To poprepájanie histórie bolo úžasné a je vidieť, že si si s tým dal kusisko práce. Plus body odo mňa máš za moje rodné mesto BB. Ale, aby som iba nechválil, ten koniec každého úseku života hlavnej postavy bol príliš očakávaný, časom ma to začalo nudiť. Čo ale najviac strhlo body, bol záver. Nepochopil som ho, bolo to trochu nedomyslené. Na 7 z 10 ale poviedka v mojom hodnotení skončila skvelo.
28.10.2022

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.