Diskusia 1/1: Drevo

Filmová história scifi

Diskusia

YaYa
Na poviedke sa mi veľmi páči ten "civilný" ľudský rozmer. Pekne nám sprostredkúvaš postavu mladého alkoholika, páči sa mi, že nežije vo vákuu - má rodinu, vybudované isté vzťahy. Na rozdiel od podobných postáv, o ktorých som v poslednom čase čítala, nie je výlučne hajzel, má aj istú citlivú stránku, len proste nevie odolať závislosti. Výborná postava. Zaujímal by ma aj pohľad do minulosti, prečo takto dopadol, ale k pochopeniu textu nechýba.
Nedostatky by som videla hlavne kompozičné, úvod je veľmi dlhý (samotné budenie), záverečná hororová scéna zase prikrátka. Na nej bolo fajn hlavne to, ako postupne strácal prehľad o realite, ale zaslúžilo by si to viac miesta a trošku viac pritlačiť na atmosféru. Zišlo by sa lepšie previazať nefantastickú a fantastickú časť, napríklad intenzívnejším foreshadowingom/úvodom, ktorý by sa vracal k štedrému dňu retrospektívne, je mnoho spôsobov. Hlavne, aby to začínalo nejako zaujímavejšie, možno hneď pri pavúkovi, proste niečím nezvyčajným, aby si navodil atmosféru a od začiatku sme vedeli, že čítame fantastiku a horor. (Zobudenie je veľmi ošúchaný úvod a v podstate nám ním len podávaš informáciu, že postava je alkoholik, čo by sme pochopili neskôr z textu aj bez toho.)
Ale čítalo sa mi to veľmi dobre, po úvode ma to vtiahlo a prelúskala som aj popri práci ;)
19.05.2022

Veles
Súhlasím s YaYou, ten koniec je trochu prikrátky, ale je atmosférický, to sa mi páči. Jediný vážnejší mínus vidím asi len v dĺžke, tiež by ma zaujímalo čo sa mu stalo, prečo skončil ako alkoholik. A možno trošku viacej opisov, ale to je asi tak všetko :)
20.05.2022

Smrtislav Pierko
Podľa mňa to má dĺžku tak akurát. Problém by som videl skôr v tom, že sa to skladá z dvoch odlišných častí. Prvá časť je slovenský realizmus a druhá časť atmosférický horor. Obidve sú dobre podané, ale tým, že majú medzi sebou jasnú hranicu(vstup do lesa), tak sa od seba odcudzujú. Keby sa v prvej časti sem tam mihol nejaký tieň, alebo ozval nejaký ťažšie identifikovateľný zvuk, tak by to mohlo byť lepšie.
21.05.2022

xius
S piplavym koncom a prirychlym zaverom bojujeme mnohi! :) Pridat textu dalsiu vrstvu ako pise Yaya, ci uz cez foreshadowing, nejake flashbacky, alebo prelinanie dvoch linii (minulost a pritomnost? Miro vs Jaro?) by pomohlo. Seria kratkych viet nekonci a ono to trochu unavuje, stava sa monotonnym. Udrzala to prave postava Jara, ktoreho napriek strucnosti nebolo vobec tazke pochopit a vidiet svet jeho ocami. Pacilo sa mi, ze sme sa o vystupe hore vlastne vela nedozvedeli, pretoze vsetkym postavam to bolo uplne jasne. Takych sikovnych skratiek cim viac! Vztah medzi pavukom a hrdinom by sa dal rozpracovat viac. Postupne zjavovanie sa pavukov vsade? Dotyk je pre arachnofobiu nieco, co sa uplne ponuka. V nasich hororoch tu sa casto len tak plachti po povrchu so strasenim, ale preco vlastne? Pavukov sa nebojim, pekne ich vynasam von, zodpovedne. Ale som si isty, ze sa to da vysperkovat tak, ze zneistiem! :) Pavuk na nose hned po zobudeni by ma asi chladnym nenechal...
26.05.2022

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.
Neregistrovaný užívateľ
Meno:
Email:
(nebude zverejnený)
Podmienky:
čítal som a súhlasím s podmienkami