Diskusia 1/2: Bosorečka

Filmová história scifi

Diskusia

Veles
Ak má byť toto tvoja slabšia poviedka, takbsom zvedavý na tú druhú :D Mne osobne sa to páči, je to dobrá poviedka. Pár chybyčiek tam bolo, ale na tie asi lepšie Terry ukáže ako ja. Príbeh bol dobrý, zo začiatku trošku stručnejší, ale nevadí. Páčila sa mi tá zmienka o okuliaroch a ako to potom do seba zapadlo. Koniec bol tiež dobrý. V podstate ani nemám moc čo vytknúť. A dúfam že to ako psychohygiena pomohlo :)
11.03.2022
Goran
Téééda, Grimbur, už mi to malo byť jasné minule pri "Slávke", (zaujímavé je, ako si to otočil, tam bol sviniar muž, tu zas žena :)) takto však jednoznačne potvrdzuješ, že si sa neuveriteľne literárne posunul a za pomerne krátky čas. Medzi tými dvoma poviedkami a Tvojimi začiatočnými (či tými, ktorými si začínal tu), je priepastný rozdiel. Vyzerá to tak, že sa budem ako čitateľ tešiť na každú Tvoju ďalšiu poviedku. Niekde si písal, že si ohľadom tejto si nie istý, že je to skôr taký výstrel naslepo, ale vedz, že je to dobrá poviedka. Ešte nie je napísaná "čisto", sú tam chyby, dá sa vylepšiť štylistika a podobne, ale je to pútavé čítanie a niečo chce čitateľovi aj povedať a nie je to iba tak "niečo". Tiež obrovský posun od jednotvárnych zábavových próz. Ja síce nie som na poviedky, kde je dominantou vzťahové pnutie, ale oslovilo ma to. Nie je chyba, že poviedka je priamočiara a vlastne jednoduchá (v zmysle dejovosti), občas takéto priame rozprávanie poteší viac ako epické, "rozmáchle" deje, ktoré sú skrz naskrz domotané a okázalo narafičené, ale myslím, že v tomto kole sú aj ťažšie prozaické kalibre, pri ktorých tak príbeh o (ne)pravej láske nevynikne až tak, ako by mohol. Vyplýva to však z charakteru poviedky, nie je to nedostatok. Mňa poviedka zaujala a už teraz som zvedavý na Tvoju ďalšiu, ktorou si prispel.
11.03.2022
ama_rilla
Vcelku milá poviedka :) Sú tam niektoré veci príliš polopatisticky vysvetlené, ale mňa to tiež bavilo čítať, nemusela som nútiť do toho. Možno by som trochu viac ešte venovala pozornosti tomu, čo všetko mohla Slávia "vytĺcť" z nášho hrdinu a tiež sa mi jeho šľachetnosť Kubko či zdala trochu neuveriteľná, no bolo to príjemné čítanie. Je poviedka z rovnakého sveta ako Slávka či sa ti len páči takéto prostredie a situuješ tam všetko, čo napíšeš?
11.03.2022
Grimbur
Všetkým vám pekne ďakujem. Nečakal som zďaleka tak milé slová. Áno, viem, že nemám dotiahnutú gramatiku. Pomaly sa učím, ale predsa. Ama - moje poviedky majú zvyčajne každá vlastný svet. Len v jednej som experimentoval s pokračovaním. To boli Meče, v nadväznosti na Dar. Táto poviedka vznikla keď som nevedel písať, jesť, spať... asi sa z nej dá vyvodiť, čo sa udialo. Ďalšia bude už tradičnejší vtipný, hack and slash. Aj keď asi vidím, že môj talent je skôr inde. No ďakujem vám, ako komunite za pomoc pri mojom vývoji čo sa písania týka.
11.03.2022
Terry Chrapúňzel
No... sú tam dosť dlhé bloky textu, keď len rozprávaš čo, kto, kedy, kde, miesto toho aby si nám hrdinu ukázal v nejakej situácii, v ktorej môžeme precítiť jeho emócie.
Napríklad miesto opisu vzťahu s otcom si nám mohol ukázať nejakú hádku s otcom, kde by mu otec vyhadzoval na oči, že jeho dievča je škaredé a tlsté a že ak sa s ňou nerozíde, tak ho odstrihne od financií.
Alebo namiesto výpočtu toho, čo Erin robil pre svoje dievča, si mohol dať nejakú posteľovú scénu, kde po treťom čísle jeho mužnosť už nie je schopná akcie, ale keďže má dievčinu rád, tak ju ešte z posledných síl líže jazykom, pokiaľ možno svojím (trolololol, tento vtip ma asi tak skoro neomrzí) a popri tom si letmo spomenie na všetko, čo pre ňu za ten deň urobil - od raňajok do postele, cez nákupy kadejakých čačiek-mačiek až po masáž chodidiel.
Chápeme sa - proste tie dlhé pasáže tellingu rozbiť nejakým showingom :)
11.03.2022
Terry Chrapúňzel
Chýb tam nebolo veľa, ak opomenieme často chýbajúce čiarky. Ale občas sa tam opakovali niektoré slová, napríklad:
"Ich deň pokračoval AŽ do neskorého večera. Skončili AŽ na najvyššom mieste nad mestom"
"Erinov tato nemal na jeho milú veľmi dobrý NÁZOR. Podľa jeho NÁZORU bola škaredá"
"Okamžite sa SPRIATELILA S jeho PRIATEĽMI"
"Na zemi našiel AKÝSI papier. Bol to AKÝSI zoznam adries" (celkovo slovo "akýsi" možno väčšinou bez akejkoľvek ujmy škrtnúť - väčšinou je to len zbytočná slovná vata).
11.03.2022
Grimbur
Terry, to sú veľmi dobré postrehy. Dik chlape. Jj uvedomujem si niektoré veci čo sa týka show dont tell. Proste to tu nevyšlo. A ostatné chyby sú už moja sprostosť a nepozornosť.
12.03.2022
Aleš Horváth
Terry, otázka je aké by tu boli reakcie keby som tu ja tak spomínal lízanie. letel by jak diva sviňa.
Grimbur, začiatok mi pripadal taký dretnothovský ale potom si sa rozbehol. dejovo je to super, len ty si obratil "show not tell" naruby a napísal si, ako Terry píše, "tell not show"
Vzhľadom na to, že to mala byť psychohygiena, tak si viem predstaviť čo sa ti prihodilo. Nie si ani prvý ani posledný
12.03.2022
Aleš Horváth
Ešte faktografická, dostojnici bývali buď vo vlastnej domácností alebo v domácnostiach obce/mesta kde sídlila posádka pri presune. Takisto nebol stanovený pracovný čas a nepriateľ mohol vojsko napadnúť kedykoľvek, takže dochádzanie ako ty máš v pribehu(viac ako polhodinu, hodinu) by nebolo reálne. Takže ak cestoval kočom, povedzme že išiel niekoho navštíviť, a kon šiel priviazany ku koču.
12.03.2022
Grimbur
Aleš, dik za faktografické okienko. Možno by som to dal lepšie ako scifi. Z môjho pohľadu je toto fakt slabšie. Aj som váhal to poslať. Nečakám dobré umiestnenie v bodovom rebríčku, ale stálo to aspoň za tú kritiku a vychytávanie nedostatkov.
12.03.2022

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.