Diskusia 4/4: Zpověď

Podporte scifi.sk

Diskusia

Aleš Horváth
aha, čiže človek nenesie zodpovednosť za svoje činy a rozhodnutia? rád si to nechám vysvetliť
10.03.2022
Goran
Práveže človek - jedinec - (ak je oslabená príčetnosť, je to všeobecne, aj pred súdom, aj v rámci spoločenskej morálky vnímané ako poľahčujúca okolnosť, a to platí presne pre prípad schizofrénie) nesie zodpovednosť za svoje konanie, lenže to sa ozaj vzťahuje na znásilňujúceho, nie na kočku, ktorá sa "previnila" tak, že má minisukňu a dovolila si vyzliecť burku ;). Ale viem, čo chce Aleš povedať, síce s ním nesúhlasím, niektoré vyjadrenia kategoricky odmietam, ale poukázal na niektoré zaujímavosti, ktoré sa oplatí rozobrať bližšie. V prvom rade sa ale ospravedlňujem, že pokračujem v debate, ktorá zrejme nikam nepovedie, lebo to by bolo lepšie si vyargumentovať naživo a v reálnom čase a tiež preto, že hoci sa držíme témy, už sme sa vzdialili od literatúry a netýka sa to priamo poviedky, no nedá mi nevyjadriť sa.
Aleš hovoril o niečom, nad čím sa naozaj oplatí zamyslieť. Opakujem, nesúhlasím s tými myšlienkovými vývodmi, uvažovať takto môže byť naozaj nebezpečné a jednoznačne škodlivé pre spoločnosť, navyše to nielen dehonestuje, ale - trochu nadsadím - až dehumanizuje ženy, s čím sa nemôžem nijako stotožniť - ja ženy milujem a vážim si ich a tak trochu si ich, uznávam, že to neodzrkadľuje realitu, staviam na piedestál (pozostatok zakorenených predstáv v západnej spoločnosti o dámach a gavalieroch). Jasné, že je medzi nežným pohlavím kopec otrasností :D ale to všeobecne medzi ľuďmi je!!! To nehovorí nič zlého o ženstve ako takom. Naozaj mi ani nepríde, že by sa ženy - žeby bol taký trend - snažili zbavovať zodpovednosti a hádzali by ju na iného, meetoo kampaň dokáže byť iste prehnaná, ale vypovedá skôr o stádovitom efekte, než o čomkoľvek inom, v zmysle: prídem s novým streleným účesom a do mesiaca ho má každý desiaty v meste... ale to nijako neznižuje fakt, že aj tento trend spustilo pandemicky rozšírené nevhodné sexistické správanie istej skupiny mužov... skôr to dlhé-predlhé obdobie bolo tak, že znásilnenej žene povedali - no tak si sa nemala vyzývavo obliekať -ale to je absurdné, nehovoriac o tom, že je to cynické, kruté, neľudské. Páchateľ, ktorý vykonáva skutok je vinný a vždy len on! Nie iba pred zákonom, ale aj pred ľudskou morálkou. Áno, niekedy môže mať zníženú schopnosť rozhodovania, áno, niekedy je tam i spoluvina (vinný je napríklad nielen nájomný vrah, ale i objednávateľ vraždy) a áno, niekedy sa môže stať, že obeť svojím nerozumným konaním, svojou naivitou či vulnerabilitou si podľa verejnej mienky doslova koleduje o problém, ale ani to z nej nerobí zodpovednú za to, čo sa jej stane (myslím, že môžeme vylúčiť taký krajne nepravdepodobný a vykonštruovaný prípad, keď sa žena pred budúcim znásilňovačom vyzlečie, začne masturbovať a vykrikovať - nemáš na to, aby si ma pretiahol... musím do dotiahnuť do absurdnosti, aby bolo jasné, že je skutočne len mizivé promile prípadov, kedy môžeme povedať, že obeť znásilnenia si za to "môže aj sama").
Správne Aleš poznamenal, že dospelý človek s istou mierou reflexie a inteligencie by mal zvážiť dopad svojho počínania. Ak napríklad vojdem do nepriateľsky naladeného baru, kde sa stretávajú fanúšikovia istému futbalového klubu a nepokryte budem fandiť ich oponentom, tak môžem počítať s tým, že dostanem po papuli. Takisto, keď si mladá kráska skráti po nočnej šichte cestu domov zle presláveným getom, je tu istý predpoklad, že... je to tak trošku aj o viktomológii, naozaj sa zdá, že isté typy ľudí s istým typom konania priťahujú problémy, ale ani toto ich nerobí (spolu)zodpovednými za to, čo sa im stane. Predpokladajme, že ja nejdem do baru s jednoznačným prianím dostať nakladačku, a dievčina s explicitným prianím byť znásilnená, oveľa pravdepodobnejšie je to, že sme pre nevedomosti, naivitu, podcenili nebezpečie.
Pozri sa na náš spor, Aleš, inteligentní ľudia, keď naozaj začnú rozmýšľať hlavou, dôjdu nakoniec konsenzu, alebo aspoň stavu neutrality, ale obeť znásilnenia sotva bude mať čas násilníkovi objasniť následky jeho konania. Je napokon tak či tak vinný on, lebo človek nie je pudové zviera a ak je niekto až tak ovládaný svojou sexualitou, že je potenciálne nebezpečný, mal by vyhľadať lekársku pomoc.
11.03.2022
B.T. Niromwell
Už si ani nevzpomínám, kdy mi muži zákona poprvé zatlačili obličej do bahna a zkroutili ruce až k lopatkám. Tu bolest si dobře pamatuji. – tak pamätá si to alebo nie? Tento problem by vyriešilo vsunuté ALE medzi tieto dve vety.
Uhořela spousta lidí. Všichni byli ale myšlenkama jinde, tak to nikdo neřešil. – čože?
Veľmi sa mi páči spôsob tvojho písania. Aj obyčajné scény, kde sa hlavná postava len premáva kade tade majú čaro, vďaka ktorému si text užívam. Ale prébehovo by som čakala o čosi viac. A ja viem, že autori to majú radi tajomné, ale čo túto poviedku potom vymaní z radu takých, kde niečo tajomné zabilo hlavnú postavu?
25.04.2022

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.