Diskusia 2/4: Zpověď

Filmová história scifi

Diskusia

Veles
Dobre, beriem to, občas mám dosť, dosť divné poviedky😄 Ale ty to dokážeš lepšie napísať, moje sú dosť povrchné😀 Už lepšie chápem poviedke, ale stále mi tam niečo chýba, aj keď to nedokážem asi pomenovať🙂
09.03.2022

Goran
Nejde o to, že by bol nesympatický (je... a predsa nie je, dokázala si ho vykresliť zaujímavo a charizmaticky, napriek tomu, čo urobil a ja nie som útlocitný, toto mi vôbec nevadilo), nejde ani o to, že tam bol len letmý záchvev nadprirodzena, ak vôbec, ja osobne mám práve takúto jemnú fantastiku na hrane veľmi rád, iba to rozuzlenie, to strašenie, vôbec tá zápletka... prišlo mi to slabé, hoci napísané to bolo veľmi dobre.
09.03.2022

Terry Chrapúňzel
Pri tej zmienke o kanibalizme mi napadá jedna poviedka tuším od Teba, Veles. Bola písaná z pohľadu dievčatka, ktoré sa tešilo na zabíjačku detí. Tá postava u mňa vzbudila odpor. Lenže vzbudiť u čitateľa odpor niečím, čo u ľudí prirodzene vzbudzuje odpor, veľa spisovateľského kumštu nevyžaduje (sorry, Veles).
Poviedka o Jimovi bola ale úplne iný level - text ma vytrhol z mojej čiernobielej zóny komfortu a prinútil ma dívať sa na vec z iného pohľadu. Za normálnych okolností, keby mi niekto povedal, že aha, tu vyskočil z okna nejaký chlapík, čo sedel za znásilnenie, tak si poviem, že tak mu treba.
Ale Jimov osud u mňa naozaj vzbudil súcit - ten chalan asi potreboval dobrého psychiatra, miesto toho sa mu dostávalo akurát tak výprasku od otca. A aj to ako si racionalizoval, že to dievča to predsa chcelo - človek si uvedomí, aký zhubný vplyv môže mať kultúra znásilnenia na chlapca, ktorý z podstaty svojho ochorenia možno nedokáže správne čítať v emóciách ostatných ľudí. Možno keby mal milujúcich rodičov, keby mal dobrého terapeuta, keby mal na škole pohlavnú výchovu, kde by mu vtĺkli do hlavy, že nie znamená nie... Celý jeho život sa mohol uberať iným smerom.
Chápem, ak to nesadlo každému, ale pre mňa bol tento príbeh naozaj silný čitateľský zážitok a nemyslím, že ho v tomto kole ešte niečo prekoná.
09.03.2022

Pospíšilová.luca
Terry, je to přesně tak, jak píšeš. A děkuji za krásný komentář. Moje spisovatelská duše se tetelí blahem 😊.
09.03.2022

Pospíšilová.luca
Veles, to nebylo mířené přímo na tebe, ale když už ses přihlásil 😄. Gorane, stále se mi nedaří vnést do povídek ty silné emoce, ale věř mi, že se snažím 🙂 a experimentuji. Ne každému to sedne, to chápu, ale tomu se nevyhne žádný autor 🙂
09.03.2022

Pospíšilová.luca
Veles, to nebylo mířené přímo na tebe, ale když už ses přihlásil 😄. Gorane, stále se mi nedaří vnést do povídek ty silné emoce, ale věř mi, že se snažím 🙂 a experimentuji. Ne každému to sedne, to chápu, ale tomu se nevyhne žádný autor 🙂
09.03.2022

Olex
Ahoj,
čo sa týka písania, dovolila by som si tvrdiť, že je to výborne odvedená remeselná práca. Asi čokoľvek, čo by si napísala, by bolo pútavé :) Príbeh je zaujímavý, páčili sa mi jemné náznaky nadprirodzena, prekvapil ma záver. Problém by som videla v tom, že je poviedka podaná v 1.os., očami trestanca, a preto pôsobí veľmi neautenticky. Všetky tie krásne podané popisy okolia, minulosti, myšlienok, to je proste opísané spisovateľom a nie zločincom. Myslím, že by bolo lepšie podať príbeh prostredníctvom rozprávača.
09.03.2022

Veles
Nie je začo sa ospravedlňovať Terry :D Ja som si vedomý že drvivá väčšina mojich poviedok je plytká a nejde do hĺbky, ale raz sa to hádam zmení :D
09.03.2022

Goran
Áno, je to výborné remeslo, ale aj niečo viac - nemôžem nijako tvrdiť, že by to bola zlá poviedka, vôbec nie - určite to ani nie je v tom, že by si do poviedok (vrátane tejto) nedokázala dať silné emócie; sú tam! Ako vidíš, niekto s hrdinom súcití, iný zas na konci pocíti zadosťučinenie. Mne len skrátka (mne osobne) nepríde tá zápletka dostatočná, čosi mi tam chýba, akoby ten dejový oblúk nedosiahol až na druhý breh, nedokázal preklenúť začiatok a koniec, správne to premostiť, ja osobne mám taký pocit, že obsah nedokáže zdatne doplniť skvelú formu (nesúhlasím s tým, že by sa tam nehodilo rozprávanie v 1. osobe, podľa mňa je to práveže autentické, a keď sme už pri tom, aj zločinec môže mať rozprávačský talent ;), hoci to nie je najpravdepodobnejšie, nie je to ani vylúčené a textu to nevadí). Jeho zločin a trest v spojení so strašidelným(?) domom netvorí podľa mňa dosť silnú zápletku pre dej.
09.03.2022

Aleš Horváth
Lucka, to čo píše Veles(predpokladám, že jeho myslíš) je aj spolu s tvojím znásilnenim dokooy nič, oproti tomu, čo som sa ja snažil o sado-mado poviedku. Myslím si že by som doživotie dostal ban na scifi.sk, keby som to tu postol.
A veľmi oceňujem že nie si ako Dostojevskij v Zločin a trest a nerobila psychorozbor alebo si sa nepitvala v myšlienkach a emóciách. Podľa mňa by si toho ducha mohla pomenovať a niekto by riešil tú záhadu toho domu. a tento tvoj ujo by tam bol spomenutý ako jeden z pripadov. Alebo niečo na spôsob Strach od Kariku. Píšeš fakt super, skus aspoň novelu a bud ponukni vydavateľstvu alebo predávaj na nejakom portáli ako e-knihu.
09.03.2022

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.