Diskusia 3/4: Zpověď

Podporte scifi.sk

Diskusia

Aleš Horváth
Tery, budem ti oponovať, ale nechcem to tu moc rozvádzať. Jedna vec je to, čo si ty napísal(výchova, prostredie, škola). Lenže druhá strana mince je, neviem to napísať ako Lucia v poviedke, že ženy narobia chúťky mužovi a následne chcú prestať. Lenže chlapi ako bol Jim už sa neovládnu a bum, chcú aj nasilu potom. Takže nebola to len Jimova zodpovednosť - proste vysielala signály, ktoré nemyslela vážne, a presne ako píšeš, Jim ich neodhadol. Čiže je to obojstranný meč. a preto viem Jima pochopit, lebo subjektívne zlyhal ale objektívne mali byť potrestaní obaja a teda ho vnímam skôr ako obeť aj čo sa týka toho znásilnenia. Podobne ako keď žena rýpe a provokuje muža , nedá si normálnym hlasom povedať, až jej muž jednu utne, čož je trestný čin a zodpovedať sa bude len muž.
Ako hovorím, dalo by sa polemizovať o veľa aspektoch v Luciinej poviedke ale to teraz nie je až tak veľmi dôležité. Len na margo toho čo si uviedol ohľadom súcitu s Jimom.
09.03.2022

ama_rilla
No Aleš tak tu ťa rovno zastavím, za násilie je vždy jednoznačne zodpovedný páchateľ. A vôbec by som nepolemizovala o nejakej obojstrannej vine, pretože tu nie je priestor na debatu. Samozrejme, tá druhá strana sa môže hnevať, že niekto jej narobil chúťky a potom nič z toho, ale to nijako neospravedlňuje násilie. Má milión iných možností, čo spraviť, ale vyberie si násilný čin, takže je za to zodpovedný. Pre veľmi jednoduché vysvetlenie odporúčam krátke video: https://youtu.be/2Im5KQM_xLM
10.03.2022

Aleš Horváth
Trestnoprávne áno súhlasím, vinný je páchateľ.
Ale z pohľadu zodpovednosti musí žena rátať, že akcia vyvoláva reakciu a tým pádom ak nechcem sex tak nerobím nič takého aby som to hranil k tomu.
druhá vec by bola, že by išiel okolo a z ničoho nič ju schmatne, lebo je nadržaný. tam by bola zodpovednosť na mužovi.
Vysvetlim to na kolegyni: upozorním dva tri krát normálnym hlasom, potom jeden dva razy zvýšením a keďže pokračuje tak zrúknem. jej reakcia "prečo na mňa kričiš?" keby netobila blbosti, tak by som to neurobil(upozornil som ju najprv normálne). Ale zrazu som ja ten zlý, že som skríkol. a "ublížil" jej. Ale pritom jej konanie smerovalo k tomu, aby som na ňu nakričal. Čiže v prvom rade ona je si zodpovedná za to, že bolo na ňu nakričané, lebo vedela, že to k tomu bude viesť. Samozrejme, z pohľadu zamestnávateľa(trestnoprávn y činiteľ) som spáchal zlý skutok ja.
10.03.2022

Aleš Horváth
Ešte iný príklad mi napadol. Budeš v ZOO pôjdeš okolo klietky s levom a budes mu strkať ruku do klietky až ti ju odcvakne. Trestnoprávne bude vinný lev a žiaľ ho asi odstrelia(lebo nebezpečná šelma napadla človeka). Ale kto bude v skutočnosti zodpovedný? ty, lebo si dopredu vedela, že sa to môže stať. Síce násilnik bude potrestaný, ale tebe to ruku neprinavráti. Ale akokoľvek naštvaná na leva za to ublíženie si môžeš ty, lebo ty si pchala tu ruku dobrovoľne pod levove zuby.
10.03.2022

Olex
Ahoj,
žiadne „z pohľadu zodpovednosti“ neexistuje. Násilník je vinný z trestnoprávneho hľadiska, z morálneho hľadiska, z pohľadu zhora a zdola, z pohľadu zľava i sprava, z pohľadu všetkých pohľadov.
10.03.2022

Terry Chrapúňzel
Tak to nie. Súhlas s jednou sexuálnou aktivitou predsa neznamená automatickú výzvu k ďalším sexuálnym aktivitám. Ak dievča zvádza chalana k bozkávaniu, znamená to, že sa s ním chce bozkávať, nie že ho nabáda k znásilneniu na prvom rande. Keby sme to takto brali, bol by to koniec dvorenia, flirtovania a randenia - ženy by sa preventívne zahaľovali od hlavy po päty a preventívne sa s nikým nerozprávali.
Skús si to predstaviť na sebe - zbalíš v bare nejakú ženskú, ona ti do ucha zašeptá "Nechceš ísť ku mne na byt?" a ty dobrovoľne ideš. Ak ti ona u seba doma namieša do drinku drogy a ty sa ráno zobudíš priviazaný k posteli, s rubíkom v ústach a s butt plugom v natrhnutom konečníku, zaslúžiš si za to potrestať?
10.03.2022

Terry Chrapúňzel
Amarilla, díky za to video. Je to koncept, ktorý sa mi vždy ťažko vysvetľoval, ale s tým čajom to bude od teraz brnkačka :)
10.03.2022

Aleš Horváth
terry, ale za ten butt plug si budem niesť zodpovednosť ja. tiež musím rátať, že napriek ženinej ochote, môže dôjsť aj k nepríjemnostiam. myslím si že ten butt plug je ešte menšie zlo čo všetko by sa mohlo stať. a viem že okrádačky, či vraždy sa diali a dejú aj takýmto spôsobom
Normálny chlap ovláda to, čo píšeš. A aj keď sa snaží posunúť hranice čo najďalej, v najhoršom sa nahnevá, ak to nepôjde ďalej, presne tak ako to píše Amarilla.
Ale vedela tá žena že Jim je nadržanec a agresor? myslím si že nie. malo by platiť nechcem sex, tak sa vášnivo nebozkavam. Alebo si toho človeka oťukam(čo podľa poviedky neurobila)a až potom posuniem hranice tam, kde to ešte ide zvrátiť(čo je v Jimovom prípade maximálne pusa na líce alebo letma pusa na pery). Respektíve keď už viac, tak niekde kde ma budú počuť volať o pomoc.
Tiež si určite dávaš pozor s kým si zacneš a čo komu dovoliš. Napríklad keby som silno liezol na nervy Goranovi, tak mi jednu natiahne. Tak ho nebudem jedovať na plné pecky, lebo by som si sám za to mohol. Pred zákonom by bol vinník on, ale môj žalúdok a čeľusť by si to odniesli, lebo v mojom veku a mojich kilách by som sa nedokázal ubrániť. Ale nemohol by som Goranovi nadávať za to že mi ublížil, lebo by to bola moja nezodpovednosť.
10.03.2022

Aleš Horváth
Olex, nemáš úplne pravdu.
Ženy, netvrdím ze všetky, sa rady zbavujú zodpovednosti za svoje konanie Ale žiaľ, život ťa naučí že každá akcia má svoju reakciu a že treba pamätať aj na následky svojich činov. Niekedy sa neprehavia, niekedy sa ti to prepečie a niekedy si to zlizneš trojnásobne aj za tie ostatné prípady.
Mi prídeš ako 13cka na Tiktoku, ktorá veselo kýva na to, že ona to má rada bez ochrany ale keď otehotnie tak to nebude na stopro jej vina, lebo medveď. o tom je zodpovednosť, nechcem otehotnieť tak nesexujem alebo použijem ochranu.
Zodpovednosť je proste to, že nerobím nič, čo by mi mohlo ublížiť alebo potom musím rátať s čímkoľvek čo ma za to postihne. Napríklad, bud nebudem kradnúť alebo musím rátať, že ma chytí polícia. Ale je to tvoje rozhodnutie, ak ťa chytia a strčia do basy.
10.03.2022

Olex
Ahoj Aleš,
prosím, nezahrňuj moju osobu do svojho máličko pokriveného sveta. Všetky tvoje argumenty sú ad absurdum. Trochu si pletieš pojmy.
10.03.2022

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.