Diskusia 2/2: Na krídlach búrky

Podporte scifi.sk

Diskusia

B.T. Niromwell
Dosť ma zaujal opakujúci sa nápad prepísať ten istý text dvoma osobami. Príde mi to neuveriteľne prácne, ak to nemá byť len prepis zámen a slovies, lebo ak by mal byť, tak je to zbytočná škoda. Oboje spôsoby písania dávajú autorovi do rúk iné zbrane, ktoré by mal použiť. Napríklad som nedávno čítala knihu z prvej osoby, človek bol v hlave hlavného hrdinu a na tých 300 stranách sa o ňom a jeho živote nedozvedel zhola nič. Rozprávač opisoval veci, čo sa okolo neho dialo ako keby okom kamery, ale v prvej osobe, čiže to vyplynulo nie len zbytočne, aj neprirodzene. To si akože nikdy nespomenie na nič zo svojej minulosti a nezamyslí na nad zmylom života? Proste, otázka je, koľko z prežívania postavy chceš odhaliť a koľko toho chceš skryť, lebo ak ideš z prvej osoby napríklad, tak si rozprávač môže tak nanajvýš domýšľať, akýpohľad na veci majú ostatné postavy, ale nikdy to nebude vedieť na sto percent. Čiže aspoň ak na malý moment potrebuješ byť v hlave inej postavy, tak bud krutý sek, zmeň na tne úsek rozprávača, alebo rovno chod na tretiu osobu. A tretia osoba tiež má viacero variant. Už spomínané oko kamery, keď nie si v hlave hlavnej postavy, všemohúci rozprávač, keď si v hlavách všetkých a vidíš aj to, čo žiadna z postáv. Alebo niečo, čo je najbližšie prvej osobe, keď hľadíš na svet z pohľadu jednej postavy, hoci to opisuješ v tretej osobe. Odporúča sa vybrať si jeden zo spôsobov rozprávania a netrepať-nemiešať. Experimenty sú, isto, vítané, ale v tom prípade sa treba zmieriť s tým, že experiment môže nevyjsť.
23.01.2022

Goran
Uf, oko kamery - opisný realizmus :D - číre zlo! :D:D:D takto: výnimky potvrdzujú pravidlo a verím, že niekde to i môže zaujímavo zafungovať, ale podľa mňa sa takémuto štýlu treba vyhýbať ako čert krížu.
Ja osobne som nikdy neprepisoval takto poviedku. Vybral som si príbeh a vybral som si aj spôsob rozprávania, ktorý som k nemu tak akosi spontánne priradil. Vyskúšal som si asi všetko - lebo ma lákalo vyskúšať si všetko, ale spätne som už príbehy nemenil. Občas je zaujímavé hrať sa i s rozprávačom a tým, akými veľkými vedomosťami on sám disponuje. Dá sa to rôzne kombinovať. FP mám už na tento rok napísané tak, aby som pokryl všetky kolá - dve poviedky vznikli prerobením komiksového scenára, tam sa menil uhol pohľadu. Tak som zvedavý na výsledok - ako to (ne)zapasuje čitateľovi.
23.01.2022

Aleš Horváth
veď nech writerka skúsi. príbeh cca na jednu A4 , pripadne iba nejaku prihodu a vyskuša. sama uvidí. väčšinou ľudia píšu takou osobou, akou radi čítajú.
Niromwell to dobre vystihla, že každý spôsob má svoje výhody, ide len o to využiť ten potenciál
23.01.2022

ama_rilla
Podľa mňa je praktickejšie písať v tretej osobe, pretože, ako písala B.T. Niromwell, je možné predostrieť pohľad na dej všetkých zúčastnených. Príde mi to jednoduchšie. Ale ak je pre poviedku dôležitý práve ten vnútorný svet jednej osoby, tak je prvá osoba fajn. Dodáva to príbehu sugestívnosť a sú momenty, kedy sa to fakt hodí - hlavne na silné emócie, tam sa s prvou osobou dá vyhrať. Ale niekedy je to trochu nuda čítať všetko očami jednej postavy, niekedy práve nejaké bočné deje, udalosti, lepšie dokreslia príbeh. A tiež je rozdiel, v akom formáte je to použité - v poviedke prvá osoba môže byť fajn, ale nejaký celý román by sa mi asi nechcelo čítať o niekoho pocitoch :D Je to podľa mňa problém utiahnuť na dlhšom rozsahu.
23.01.2022

WriterInTheDark
Presne som mala na mysli celý román. Viem, že viac ponúka rozprávač, ale aj taká Veronika Roth napísala svoje dielo v prvej osobe a je jedno z mojich najpblľúbenejších (Divergenicia). Asi máš ama_rilla pravdu, i keď si rada prečítam aj z pohľadu rozprávača... asi to naozaj závisí od príbehu.
24.01.2022

8HitBoy
Rovnaký prípad ako u Magdy Medveckej, preto vaše poviedky hodnotím úplne rovnakým počtom bodov. Po formálnej stránke vynikajúce, v podstate bezchybné a výborne sa to čítalo, avšak mne ako čitateľovi až tak nesadlo zasadenie príbehu. Motív akejsi reinkarnácie entity je pekný a v texte funguje, ale podľa môjho názoru by lepšie vynikol v dlhšom texte a nepríde mi že v takejto mikropoviedke mal možnosť v čitateľovi dokonale doznieť a vyvolať zamýšľanú emóciu. Každopádne ale bodov dávam dosť, pretože píšeš ako kráľ, v podstate si od teba ani nepamätám zlý text, aj tie, ktoré mi osobne až tak neulahodili boli minimálne nadpriemerné. Navyše som samozrejme rád, že sme sa konečne stretli aj v Poviedkach na počkanie.
27.01.2022

Goran
Ďakujem! Jos, toto je matroš, ktorý si pýta rozšírenie, možno v jednej z budúcich FP?
27.01.2022

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.
Neregistrovaný užívateľ
Meno:
Email:
(nebude zverejnený)
Podmienky:
čítal som a súhlasím s podmienkami