Diskusia 1/1: Záhrada modrého muža

Filmová história scifi

Diskusia

Zlodejisnov
Tak toto bude Lukáš Polak a niečo ako trailer ku knihe Kriaky. Celkovo hodnotím vysoko. Zatiaľ pre mňa to najlepšie, čo bolo v tomto kole. Trochu mi ale vadí, že tvoje posledné poviedky sú dosť na jedno kopyto. Záhada, ktorú niekto ide preskúmať a stane sa obeťou príšery. No toto sa mi páčilo najviac z tvojich poviedok, ak to teda je Lukáš a nie nejaký hajzlik, čo kamufluje poviedku aby vyzerala ako Lukášova :D
07.01.2022
WriterInTheDark
Tiež mi napadol Lukáš, keď som v texte čítala Kriaky, ale úprimne, dúfam, že sa mýlim, pretože tam bolo veľa chýb, čechyzmov, chýbajúcich čiarok a celý nadnesený dojem, ktorý sa autor snažil vytvoriť, mi každú chvíľu prekazil ešte nehodiaci sa výraz a opakujúce sa slová. Zopár preklepov, "ku tomu", zvláštne mi prišlo aj slovné spojenie "prudká zelená, prudká červená", zle napísaný rok 1960 mal byť: "Tisícdeväťsto šesťdesiat."
A koľko bolo vlastne hlavnému hrdinovi? Miestami sa správal ako dieťa, i keď vieme, že je zamestnaný.
Musím však pochváliť zopár výrazov, napríklad: "otrok vône, fúzatá opona." To sa mi páčilo.
Dej však pekne plynie, napätie graduje, záver celkom dobrý, i keď neprekvapil.
Dúfam, že sa autor na mňa za úprimnosť nenahnevá.
07.01.2022
Veles
Podľa mňa je to jednoznačne Lukáš. K poviedke, celkom sa mi páčila, zopár gramatických chýb som si všimol aj ja. Príbeh bol celkom okej, lepší ako v jeho predchádzajúcej poviedke (ak to je teda Lukáš). Mne to trošku pripomenulo Color Out Of Space, ale to myslím ako pochvalu. Vždy mám rád keď si autori budujú svoje vlastné autorské vesmíry, najlepšie nenápadne a len s odkazmi, dúfam že do sveta Kriakov ešte zavítame.
07.01.2022
Goran
Ahoj, Lukáš! :D prišiel si do tohto kola v dobrej forme, a aj keď musím súhlasiť s pripomienkami vyššie - technické nedostatky, ktoré zbytočne zrážajú dojem z čítania, tak to bolo naozaj dobre napísané, niektoré metafory boli veľmi pekné a malo to skvelú atmosféru. Kontrast medzi nádherou prírody a jej diabolskou podstatou je skvelý. Páči sa mi aj to, čo si často romantici môjho typu neuvedomujú, keď sa nadchýnajú nad vznešenou krásou prírody - príroda je aj veľmi drsná a krutá a nemá len božskú povahu, ale aj démonickú.
Napriek tomu pár vecí vytknem: Modrý muž mohol byť trošku osvetlený, aspoň mohlo byť čosi naznačené v tej legende: bolo to nejaké pohanské božstvo, alebo prípadne zosobnenie pohlcujúcej a zároveň plodivej sily prírody? Potom, aj keď často používaš nadsádzku či vyložene humor vo svojich poviedkach, tu bol prítomný iba na začiatku a potom už vôbec, pôsobilo to nekonzistentne, buďto si ho mal udržať po celý čas alebo nedávať ho do príbehu vôbec. Okrem toho, ak spadnete do vody, nejdete hneď ako kameň až na úplné dno... pre správcu to nebol rozumný ťah, lebo novinára by určite išli hľadať a narušilo by mu to nerušený pokoj záhrady... Tiež musím podotknúť, že hoci máš svoj štýl a rozvíjaš ho správnym smerom, čitateľovi naozaj môže prísť voľba tvojich námetov veľmi monotematická. Ale to je dvojsečné, niekto by si chcel určite prečítať od Teba aj už dačo iné, odlišné, no na druhej strane ten, kto to má rád, dostane presne to, čo chce.
07.01.2022
ama_rilla
Táto poviedka sa mi páčila, no mrzí ma, že bola taká krátka. Prakticky hneď sme sa dostali na záver, kde Herold skončil ako hnojivo :D Nuž, podľa môjho názoru by poviedke prospelo, keby sa trošku dlhšie budovala atmosféra. O záhrade sme v úvode počuli, aká je nádherná, hlavný aktér ju považoval za božie dielo, no v príbehu je pomerne málo vykreslená. Takisto by som rada vedela, kto alebo čo bol modrý muž. Má nejaký špeciálny význam jeho farba? :D Dialóg medzi Heraldom a Kristiánom mi pripadal trochu neuveriteľný... Respektíve reakcie Heralda mi prídu ťažko uveriteľné... Napríklad ja som to pochopila tak (ale možno nesprávne), že Herold sa ho po tej pasáži o vzniku záhrady pýtal, či tu už žije dvetisíc rokov (čo je teda tiež celkom úsmevné, ale predpokladám, že to korešponduje s jeho náboženským presvedčením) a Kristián odpovedá, že nie, bolo to len pred pár rokmi. Čiže akoby mu hovoril, že len pred pár rokmi sa udialo "stvorenie" záhrady, pričom na začiatku tej pasáže hovorí o dávnej minulosti... To mu neprišlo rozporuplné? Ale musím úplne škodoradostne priznať, že som Heroldovi priala jeho koniec :D Táto postava mi evokuje človeka, ktorý má svoje náboženské presvedčenie, považuje ho za lepšie než náboženské presvedčenie niekoho iného a príde si potvrdzovať svoju pravdu na úplne cudzie miesto, pričom ani neberie do úvahy to, že by to "domáci" mohli mať inak a mohli mať nejaký vlastný mýtus, ktorí je pre nich dôležitý. Nuž, tak na to potom aj doplatil :D
07.01.2022
Terry Chrapúňzel
Sú tam nejaké chybné slová, konkrétne:
„voda je kryštálovo čistá“ - Slovo „kryštál“ znamená fyzikálne a chemicky rovnorodé pevné teleso s pravidelnou štruktúrou atómov, molekúl a iónov. „Krištáľ“ je bezfarebné sklo s vysokým indexom lomu. Voda teda nie je kryštálovo ale krištáľovo čistá.
„predlžený víkend“ – to znie ako odvodené od slova dlh. Víkend je predĺžený.
„kolami vytvorená brána“ – „kolami“ je inštrumentál od slov kola (Coca cola), alebo kolo. Inštrumentál od slova kôl je „kolmi“.
„ktoré okolitý svet nikdy nevzhliadol“ – slovo „vzhliadnuť“ znamená pozrieť hore, zdvihnúť zrak. Pasuje sem skôr slovo „zahliadnuť“ alebo zastarané slovo „zhliadnuť“, obe znamenajú zazrieť, zbadať.
Tiež mi trochu prekážalo, že v texte sa často opakuje slovo bol, a občas aj iné slová - napríklad:
"PRED NÍM sa objavila ozrutná drevená stavba. BOL to vlastne nekonečný rad drevených kolov zapichnutých tesne vedľa seba a dosahujúci výšku dobré štyri metre. Priamo PRED NÍM, oproti ceste, BOLA široká, rovnako kolami vytvorená brána, cez KTORÚ by prešli aj dva tanky vedľa seba. Na jej vrchu BOLI bezpečnostné kamery, KTORÉ sa neustále hýbali sprava-doľava. Pred drevenou bránou NEBOL žiadny nápis ako čakal, iba oznámenie - „Súkromný pozemok, cudzím osobám vstup zakázaný!“"
To sa dá prepísať na:
"Pred ním sa objavila ozrutná drevená stavba pozostávajúca z nekonečného radu drevených kolov zapichnutých tesne vedľa seba a dosahujúcich výšku dobré štyri metre. Cesta BOLA prehradená širokou kolovou bránou, cez KTORÚ by prešli aj dva tanky vedľa seba. Na jej vrchu striehli bezpečnostné kamery, neustále kmitajúce sprava-doľava. Pred drevenou bránou viselo miesto nápisu oznámenie: „Súkromný pozemok, cudzím osobám vstup zakázaný!“"
08.01.2022
Aleš Horváth
pointa celkom predvídateľná. Človek sa tým ani nevystraší, keď sa idylická atmosféra zvrhne na tú hororovu.
Autor sice napodobňuje Špagetiaka ale verím, že Lukáš by to zvládol lepšie urobiť.
10.01.2022
Anitram
Nie že by som poviedku hodnotila nejak zle, ale nepáčilo sa mi to. Bolo to akési krátke, boli tam chyby, ktoré mi vadili, spôsob akým bol príbeh napísaný...
18.01.2022

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.