Diskusia 1/2: Piaty jazdec apokalypsy

Filmová história scifi

Diskusia

HB
Bože, toto bolo naozaj dosť mňam! Výborný nápad a skvelý setting, sledujeme naozaj zaujímavý príbeh s hrdinom, u ktorého ma naozaj zaujímalo, čo s ním bude. Výborne hodnotím najmä úplný koniec a to, ako poviedka doznieva v čitateľovej mysli podobným spôsobom ako legendárny "bang" moment z Cowboya Bebop. Poslal si nám príbeh, nad ktorým čitateľ ostane premýšľať aj nejakú tú chvíľku po dočítaní, čo je výborné a chce to kusisko spisovateľského kumštu.
Po formálnej stránke sa s tebou naozaj už nemá veľmi zmysel baviť o ničom. Si vypísaný autor, ktorý vie čo a ako chce písať a má svoj štýl. Osobne sa mi zdalo, že si si vzal k srdcu to, o čom sme sa bavili minule, a snažil si sa nemotkať toľko vo svojich obľúbených kvetnatých vetách. Práca s jazykom je u teba možno na najlepšej úrovni zo všetkých pravidelných účastníkov tejto súťaže - máš charakteristický štýl, rád sa s čitateľom pohrávaš a používaš rôzne zaujímavé vetné konštrukcie. V tejto poviedke sa ti zväčša darilo urobiť z tohto svojho autorského špecifika prednosť, dobrého sluhu. Aj napriek tomu si sa nevyhol niektorým miestam, kde forma prevýšila obsah a kvôli tvojim nádherným slovným zvratom sa dej motkal na mieste. Nie každému čitateľovi to musí nutne sedieť. Aj tak v tomto ohľade u teba pozorujem veľký posun vpred, čo si zaslúži veľký palec hore.
Trošku miestami pokrivkala priama reč, najmä čo sa týka uveriteľnosti. Priama reč nemá suplovať rozprávača, ako často a rád spomínam a mala by znieť ako niečo, čo by skutočne mohlo vyjsť z úst postavy.
Príklad za všetky, nech netliacham:
„A čo ja viem? Pravdepodobne nasáva niekde v rodnej Oklahome. Keď som ho videl naposledy, bol veľký Tom, nepremožiteľný Grizzly Tom, najsilnejší chlap Západu, už len obyčajnou troskou. Sedával po baroch, rozprával tú historku stále dokola, poviem ti, za tie roky už všetky opisy vybrúsil do dokonalosti a každého s ňou otravoval. Už to nebola sekera, ba ani nôž, už mu na medveďa stačili holé ruky. A ľudia mu z ľútosti, a aby sa ho zbavili, kupovali chľast.
Poviem ti, chlapče, vyhýbaj sa na tomto svete dvom veciam, manželstvu a whisky. To sú, hádam, ešte horšie veci, než keby si spomínal, mimo modlitby, meno nášho Pána.“
Parádny jazyk, ale ak sa bavíme o priamej reči, znie to straaašne strojene, čo je škoda. Presne tieto informácie si mohol podať oveľa hovorovejším a prirodzenejším štýlom a takéto hranie sa s jazykom si nechať práve na pasáže s rozprávačom a opisy, kde to prirodzene sedí.
Aj napriek tomuto drobnému frfľaniu však tento text veľmi chválim a hodnotím z troch doposiaľ zverejnených poviedok najvyššou známkou. Drž sa!
03.09.2021

BocianSara
Pre mňa je toto zatiaľ tvoja najlepšia poviedka, ktorú si do FP zaslal. Hoci to stále nie je moja šálka čaju, veľmi vidno, že na sebe tvrdo pracuješ a zlepšuješ sa :)
05.09.2021

WriterInTheDark
Dúfam, že nikoho neurazím, keď poviem svoj osobný názor, že sa mi poviedla až tak nepáčila. Áno, nápad dobrý, ale nie až tak, že by sa mi pri čítaní tajil dych. Niektoré pasáže sa mi čítali dokonca ťažko, pretože mi nesedel slovosled, ale musím pochváliť dobrú slovnú zásobu autora. Vadili mi opakujúce sa slová a miestami nezáživny dej. Z poviedky nemám žiadne doznievajúce emócie, čo je škoda, pretože potenciál tam je. Hlavná postava však bola skvelo vykreslená, mojej predstavivosti nič nechýbalo k tomu, aby som si ju zvizualizovala. Koniec trochu predvídateľný.
Autor má svoj štýl, ktorý mne osobne neimponuje, ale určite to nie je zlé čítanie. Rozhodne držím palce a som zvedavá na ďalšie poviedky. :)
05.09.2021

Goran
HB: ďakujem veľmi pekne, potešil si ma, a áno, snažím sa zvýrazňovať svoje silné stránky pri písaní a tie slabé... skôr ich potláčam, aby sa nerozvinuli, a čitateľa som nezahltil síce peknou, no možno samoúčelnou hrou so slovami, s jazykom. Moje vzory v literatúre, a texty, ktoré čítavam, a z ktorých vychádzam, ktorými sa inšpirujem pri vlastnom tvorivom úsilí, sú staršieho dáta, v tých časoch sa dialógy písali viac štylizovane, neboli simuláciou reality. Jasné, takto by sa nikto nerozprával, iba ak by bol ten lovec ľudí zároveň nejaký akademik a literát :D, často keď píšem, tak sa v tomto pozabudnem a potom to môže pôsobiť strojene.
BocianSara: Hmm, čo je Tvoja šálka čaju? (Ja čaj nemusím, praví kovboji pijú pivo :D) Mnohé kritériá sú objektívne, ale zas dačo z nich sa nedá uchopiť inak ako cez prizmu osobného vkusu a preferencií. Poviedku som mal napísanú už dávnejšie, ale pred zaslaním do súťaže som ju poriadne "prekopal", snažil sa na nej zapracovať, spraviť ju príťažlivejšou, ale aby pritom nestratila posolstvo. Som zvedavý, či aj Ty pošleš niekedy text do FP, tá Tvoja minulá nesúťažná próza bola krásna - takéto očakávania mám ja od literatúry.
WriterInTheDar k: To je v poriadku, na niekoho môže príbeh a to, ako je podaný, zapôsobiť, iný má rád úplne odlišný štýl. Na svoje ďalšie poviedky som zvedavý aj ja :D Ak Ťa zaujíma niečo zo starších, spokojne si ich "nalistuj", ale nemienim s tým rozhodne otravovať, skvelého čítania je veľa; čakajú nás knihy na policiach od majstrovských autorov, určite máš aj Ty celú pyramídu knižných titulov, ktoré máš v pláne prelúskať. S jedným si ale dovolím nesúhlasiť - píšeš, že sa mi opakujú slová. Na to sa snažím dávať zvlášť pozor a používať čo najviac synoným. Mohla by si uviesť príklad? Nech vychytám muchy. Je však naozaj dosť možné, že ani po x-tom prečítaní textu si niečo nevšimnem... Možno pomenovania muž a chlapec som nadužíval... hej, beriem, je to tak, tiež nemám rád, keď trebárs každý odstavec obsahuje meno hlavného hrdinu vyskloňované vo všetkých pádoch...
06.09.2021

BocianSara
Nechcela som to spomínať lebo to s kvalitou poviedky naozaj nesúvisí :) Mne nesedí veľmi tvoj kvetnatý štýl. Tu konkrétne toho až tak veľa nebolo ale aj tak som sa pristavila pri vete "No z černoty umelej noci, ktorá sa navzdory páľave slnka rodila z neforemného klobúka a siahala mu až na prsia, sa aj tak nikdy nevylúpol ovál tváre.", kde mi nejak veľmi skočil do oka vylúpnutý ovál tváre :D Tiež veľmi nemusím westerny a rozprávania o pištoľníkoch (tu si mi jednou scénou dokonca veľmi pripomenul sériu Temná veža od Kinga, ktorá je jednou z mojich najobľúbenejších a je v tomto naozaj jedinou výnimkou). Možno ešte aj to ako rýchlo chcel chlapca zatiahnuť do takéhoto života?
Čo sa týka mojej FP tak naozaj neviem, či sa k tomu niekedy dostanem. Ďakujem veľmi pekne sa kompliment ale tá poviedka vo mne zrela roky a prešla si dvoma rokmi písania so štyrmi verziami :D Teraz som rada, že sadnem každý mesiac k poviedkam na počkanie :D
06.09.2021

Lukáš Polák
Na tebe oceňujem, nie len kvetnatý štýl písania, ale aj schopnosť vytvoriť autentickú atmosféru. Z textu som doslova cítil suchosť okolitého prostredia, piesok na klobúku, či drevenú podlahu v dome. Taktiež oceňujem, že ti idú aj iné veci ako feelgood poviedky, táto ma tiež bavila i napriek tomu, že western veci vôbec nečítam (okrem spomínanej temnej veže).
07.09.2021

WriterInTheDark
Ahoj Goran. Tak som si ešte preletela zbežne tvoju poviedku a našla som zopár vecí, ktoré ti môžem napísať. Neviem, či to vadí len mne, ale vety začínajúce spojkou A mi proste nepasujú. OK raz za čas. Ale v tvojej poviedke je ich na môj vkus priveľa. Tak napríklad dva riadky po sebe to už bilo do očí: "A tu...A tu..." "A z celej sily zvolala...A potom sa zjavil kôň ... ( i keď to znie aj trochu biblicky, čo do príbehu patrí ). "A vo vrecku inej košele... A tentokrát zvíťazili."
Potom ako si už vyššie spomínal, slovo chlapec a muž odzneli viackrát. Možno by pomohlo občas vetu skrátiť a miesto čiarky dať bodku. Všetko je to len môj pocit, možno sa mýlim, možno ti pomôžem, ale s úprimnosťou sa v kritike šetriť nemá. Ja som rada, že som sa sem konečne pridala, aby som na svoje diela "počula" odozvu aj od iných ľudí, ako mojich známych. Človek potrebuje počuť názor iných, aby sa zlepšil. Ale je len na tebe, na každom autorovi, či si tieto rady vezme k srdcu, alebo usúdi, že sú nepotrebné.
Apropo, mne sa tvoj kvetnatý štýl celkom páči, sú poviedky, kde sa to hodí. :)
07.09.2021

Goran
Lukáš - díkes! Atmosféra je jednou z najdôležitejších vecí, preto som veľmi rád, keď sa mi ju dobre podarí namiešať.
Dancer, pardon, Writer :) in the dark - ďakujem za konštruktívnu kritiku. Áno, viacerí mi vyčítajú vety začínajúce na "A". Je to už taký môj "trademark" :D robím to naschvál, páči sa mi to a evokuje to archaickú spisbu. Plne však akceptujem skutočnosť, že to môže aj čitateľa iritovať. Len chcem podotknúť, že úvodné pasáže, ktoré sú v úvodzovkách, sú naozaj biblické citáty - je to z Apokalypsy, teda zo Zjavenia podľa Jána.
Určite mi neuškodí ubrať v súvetiach a namiesto čiarky niekedy použiť bodku.
Ďakujem za pripomienky.
08.09.2021

Pospíšilová.luca
Tvůj styl psaní je výborný. Líbí se mi hlavní hrdina, drsný lovec lidí, který má ale své zasady a pevně si stojí za svou vírou. Špatný člověk, který i tak působí sympaticky. Navíc jsem fanoušek westernu 😀. Stejně jako u minulé povídky hodnotím vysoko a těším se na tvůj další počin 🙂.
09.09.2021

Zlodejisnov
Zatiaľ najlepšia poviedka, ktorú som od teba čítal. Hlavne teda spracovaním. Dialógy aj keď pôsobili zvláštne, oživili text. Čiže celkovo chválim, no napíšem, čo ma veľmi sklamalo. Hlavne to je chýbajúci fantasy prvok. Puma, ktorá sa tam objavila, mohla byť pokojne len halucinácia. Taktiež, začal si nápad s piatimi jazdcami apokalypsy obohatený o zaujímavý úvod. Popravde, myslel som si, že sa bude jednať o jedného z jazdcov apokalypsy alebo o niekoho, kto ich loví, aby udržal svet pokope. Zmenilo sa to ale na obyčajný western, a tie ja veľmi nemusím. No zápletka a dej boli zaujímavé, a preto to hodnotím kladne.
12.09.2021

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.
Neregistrovaný užívateľ
Meno:
Email:
(nebude zverejnený)
Podmienky:
čítal som a súhlasím s podmienkami