Diskusia 1/1: Adam 732110

Filmová história scifi

Diskusia

Lukáš Polák
Fajná jednohubka z futuristického úradu práce. Parádne sa to čítalo, aj párkrát sa mi zakrivili pery do úsmevu, akurát si tak vysoko nastavil latku, že som od teba čakal niečo viac, ako len taký jeden bonbónik z celého dezertu, čo vieš ponúknuť.
08.07.2021
Zlodejisnov
Od Gorana čakám dlhé komentáre s pravdivým kritickým hodnotením, z ktorého sa dá poučiť. Lukáš Polák má tie svoje hororovky, krváky a občas hnusné pasáže. Smrtislav Pierko má zas v hlave veľké svety. Pri tebe som si zvykol na prepracované a zaujímavé veci, akými boli Hadonos (aj keď som to prvotne nepochopil, bolo to super) alebo Space Side Story, ktoré ma dostalo. Toto ma ale sklamalo. Ak by to bola poviedka na počkanie, tak super práca, ale trochu mi to príde, že si nestíhal alebo sa ti nechcelo. Popravde aj tvoj štýl, ktorý je cítiť zo všetkých poviedok, sa tu tak trochu stratil. Nevidel som tam proste tvoj charakter.
08.07.2021
Goran
Súhlasím i nesúhlasím s komentármi vyššie. Áno, čakal som niečo epickejšie, ale to, čo som dostal ma nesklamalo, aj takáto komorná "jednoaktovka" môže byť skvelá. A aj je! Čerešničky na tortách mám rád :) Je to naozaj dobrá poviedka a udržuješ si svoju kvalitu, čo si skutočne nastavil dosť vysoko. Je mi jedno či má poviedka 3 strany alebo tridsať strán. Na rozsahu nie až tak záleží (ak vôbec). Je mi jedno či je poviedka postavená na dialógu (rozhovoroch) alebo akcii, je mi tiež jedno či má viac rozmerov a vrstiev alebo iba jednu líniu a jednu rovinu. Všetko je dobré, keď... je to dobré. A toto je dobré, a basta!
Na malom priestore a len cez prehovor jednej postavy sa Ti podarilo vykresliť neutešený (a nie až tak nepravdepodobný) stav jednej antiutopickej spoločnosti. Ani nie komunistickú diktatúru, ani nie kapitalistický režim, ale absurdnú "kafkovskú" byrokraciu. Za to veľké plus. Ďalšie je za mimoriadne milého hrdinu, v ktorom som sa zhliadol :D A ešte ďalšie za veľmi dobre zvládnutú a veľmi dobre a správne odmeranú gradáciu.
Odo mňa si dostal vysoké hodnotenie. Bolo by ešte vyššie, keby prišlo zaujímavejšie rozuzlenie a menej priamočiare vyvrcholenie. Niečo v štýle Ellisonovho "Kaj se, Harlekýne, řekl Tykitak". Áno, brutálna mizéria a absurdná bezútešnosť bola týmto koncom podčiarknutá, ale azda by to chcelo niečo menej predvídateľné a nejaký zvrat... Takto to bola "iba" veľmi dobre vypracovaná ilustrácia jednej vízie budúcnosti.
Každopádne, pre mňa zlatý klinec tohto kola súťaže.
09.07.2021
BocianSara
Úžasne si vystihol tieto sedenia na úrade práce! :D Veľmi si ma bavil a dalo sa tu nájsť všetko z mojich skúseností alebo čo som počúvala z okolia :D Mám rada takéto komornejšie prostredia a vôbec mi nevadia priamočiarosť a očakávané vyvrcholenie pretože si nás tam viedol veľmi skúsenou rukou a držal to na úrovni, nezašiel si priďaleko :)
09.07.2021
Smrtislav Pierko
V tomto kole je to jednoznačne najmenšia poviedka. Zmestila sa do jedného dialógu :D A to úplne stačí. Ten jeden dialóg definoval svet a vystupňoval dianie do vyvrcholenia. Pre moju osobnú skúsenosť ma pobavila už prvá veta :D Každý rok totiž v robote vyplňujeme "dobrovoľný" prieskum spokojnosti zamestnancov. Každý rok sú tam tie isté otázky, len občas prehodia poradie. Jeden rok dali ako prvú otázku: "Moja práca ma baví." Najhorší výsledok za desať rokov :D
09.07.2021
xius
Byrokracia je vzdy zabava. Budem sa hadat do krvi, ze to bola jedina dobra scena v Jupiter Ascending! Paradne si davkoval stupajuce zufalstvo a hnev hrdinu. Pisanie nadavok si si urcite uzil. :)
Mne tam ale chybalo viac toho ozajstneho byrokratickeho boja. Masineria problemov bola spomenuta v rozhovore. Opakovana fraza je velmi sikovna skratka! Ale staci si spomenut na nase kolky a hned mas materialu a materialu na nejaku komplexnejsiu akciu! :) Mne ten rozhovor proste nestacil. Styl a tema slubovalo viac diania. Takto to bola len velmi mala jednohubka. Solidna, ale ten hlavny chod to nenahradi.
16.07.2021
Tomáš Staviteľ
Diky všetkým za váš čas a komentáre :). Určite mám na čom pracovať ;)
18.07.2021
draculin
Moze byt, slusny vytvor. Primerane absurdny aj aktualny. Akurat to je skor len crta, taka mikropoviedocka, nie poviedka. Ako pisal Xius vyssie, kludne to mohlo byt natiahnute na vacsi rozsah a rozsirenim boja trucovanim proti byrokracii.
22.07.2021

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.