Diskusia 2/2: Dar

Podporte scifi.sk

Diskusia

Goran
Všetky poviedky pekne krásne spadajú pod fantastiku. Je jedno či majú jedinký fantastický prvok alebo sú tým prešpikované od začiatku do konca. Áno, môže sa stať, že sa tu objaví poviedka, ktorá je síce zaujímavá, ale sama sa diskvalifikuje tým, že vôbec nie je žánrová (napríklad niektoré nesúťažné Cestovateľove poviedky), vtedy sa, samozrejme, ozvem. Ale toto kolo FP určite nie je ten prípad.
Mňa si práveže veľmi sklamal svojím úsudkom a vkusom, Zlodej snov. Najmä, keď Tvoje vlastné poviedky sú schopné! Ba niektoré až prekvapivo schopné! Ako môžeš nevidieť pubescentnú amatérskosť a antiliterárnosť tejto poviedky??? To nahnevá o to viac, že minulú poviedku zvládol Grimbur nekonečne lepšie. Hoci ju nedotiahol do konca... a, popravde, práve v nej bolo totálne minimum fantastiky, to Ti vtedy nevadilo? Uf, ja žasnem, práca s jazykom, výstavba deja, charakteristika postáv, a v neposlednom rade samotný príbeh a jeho podanie... to robí dobrú poviedku dobrou poviedkou. Ale celé toto doťahovanie je trápne, nechcem Grimbura nijako odradiť, lebo vidím, že vie - len sa musí príbehu oddať a nie ho odfláknuť.
Ináč som si spomenul na jednu Heinleinovu poviedku, kde bolo jediným fantazijným prvkom to, že sa hl. hrdina skamarátil s vetrom. A ani to nebolo celkom jednoznačné. A bolo to prekrásne, až geniálne podané. Dám prednosť vycibrenej literatúre s jediným magickým prvkom či len jeho náznakom pred niečím, čo sa hemží mágiou a netvormi, ale vyzerá to, ako keď som sa hral v 15 rokoch hru Baldur´s Gate či práve to Diablo.
K logike a nelogike - áno, je nelogické opustiť skupinu, ktorej máš veliť a máš ju chrániť. Lebo jej nemôžeš nijako pomôcť, keď ju napadnú (čo sa aj stalo) a nik nemôže pomôcť tebe, keď ťa napadnä (čo sa aj stalo) - je to tak vykonštruované len preto, aby mal autor ďalšiu rúbačku na podnose. Zatiaľ čo Lukášov hrdina bol skutočne samoľúby retard, v tom bola pointa jeho poviedky. Navyše sa jeho poviedka netvárila vážne, bola to hororová čiernohumorná nadsádzka, ktorá sa na nič nehrala.
11.07.2021
BocianSara
@Grimbur Za seba môžem povedať len to, že nikoho z vás súťažiacich nepoznám a vždy hodnotím najlepšie ako viem. Dokonca keď čítam poviedky kamarátom tak som často ešte oveľa kritickejšia ako tu. Je to tu malá komunita, z čoho vzniká aj málo komentujúcich ale to by som skôr povedala, že bude prínosom. Veď aj Goran už vie pekne porovnať tvoju tvorbu a kam sa posúvaš a čo sú tvoje silné a slabé stránky.
11.07.2021
Zlodejisnov
Ja nevravím, že táto poviedka je vydarená, čo som aj povedal v prvom komentári. Len ma zaráža to, že tu sa hľadajú logické chyby, ktoré sú podľa mňa minimálne a v poviedka, kde sú tieto chyby obrovské, tak tam sa nič nehľadá. Čo sa týka hodnotenia, toto dostalo odo mňa len slabšie hodnotenie, na rozdiel od Výkriku v Močiarnom, ktoré je pre mňa favorit. Aj keď tam boli tie nelogické veci, tak tam bolo fantasy a úderná pointa (teda údernejšia ako v ostatných). Len, ako si sa vyjadril: „Ako môžeš nevidieť pubescentnú amatérskosť a antiliterárnosť tejto poviedky???“ Tak ja sa pýtam: Ako ti môže stačiť to, že je niečo napísane v podstate bez pointy. Len bežný život napísaný so scifi alebo fantasy prvkom? To Vám všetkým stačí tak málo? Len príhody zo života? Keď som sem poslal Tri dni v raji, dostalo sa mi kritiky, že je to síce pekne napísane, ale nemá to hlbokú pointu. V čom sú niektoré tieto poviedky iné? Navyše, nik si neuvedomil pravú pointu mojej poviedky, ktorou bolo zamyslenie sa nad sebou samým. Respektíve nad tým, ako sa zmenil Váš postoj k Omiročankam, keď ste zistili, že je to „len“ ovocie?!
Grimbur – vystihol si to skvelo: „Niekedy mi to tu skôr pripadá ako tľapkanie sa po ramenách medzi kamošmi, než seriózne hodnotenie.“ Komentáre nedali takmer žiadnu spätnú väzbu, čo je jediný dôvod, prečo sa zúčastňujem súťaží. Na čo sú pochvalné komentáre, ktoré sú častokrát lepšie napísané ako samotné poviedky, ktoré ich dostali.
11.07.2021
Goran
Ech, ďalšia dráma... Nezáleží mi na ľuďoch, záleží mi na literatúre ;) na kráse slova a sile príbehu, a je mi jedno či to píše Anička, či Jožko a aký mám k nim vzťah, ak vôbec nejaký. Niekto je ku kamarátom zhovievavejší, iný zas ešte prísnejší, o to tu nejde, o literatúru ide... o "maľovanie slovami".
Tri dni v raji jednoducho mala veľa slabostí - literárnych. Alebo nedostatkov v spisovateľskom remesle, ak to chceš takto. Tvoje terajšie poviedky sú kvalitatívne niekde úplne inde - oveľa vyššie.
K Tvojej otázke: keď je niečo bez pointy (taká tu nebola ani jedna jediná poviedka ale), je to mínus. Áno, boli tu poviedky, ktoré nemali VÝRAZNÚ pointu. Ale žiadna bez pointy ako takej. Ináč, táto poviedka mala výraznú pointu? ;) Grimburovi: otvorené konce vedia byť super, ale takto nevyzerá otvorený koniec, toto bolo jednoducho nedokončené.
Okrem toho všetkého, čo som vyššie menoval, by mala literatúra spĺňať, ak naozaj uvažujeme o literatúre, nie iba o texte, aj isté estetické kritériá. Je to istý umelecký vkus. Pre porovnanie so sci-fi filmom, kde to je krásne vidieť hneď na prvý pohľad: máš tu taký Avatar (gýč), Star Trek (zábava pre masy), Votrelec vs Predátor (brak), Planéta opíc (kvalitný stredný prúd), 2001: vesmírna odysea (úchvatná vízia), Solaris (umenie). Vieš, záleží čo od diela chceš dostať a čo od neho očakávaš, ja mám rád aj niektoré gýče, aj braky, ale poviem to otvorene... Ľúbim Conana a Howard skĺzava k braku. Lenže je v tom neskutočne dobré rozprávačstvo, atmosféra a zvláštna poetika. Tu je len ultranahajpovaný týpek, ktorý ide z bodu A do bodu B a kosí príšery... vieš, ja už nemám 13 rokov, ako čitateľ vyžadujem od diela čosi viac. Áno, bola tu svojská a temná atmosféra, a na tom sa dá stavať, ale to ako jediné nestačí.
11.07.2021
Zlodejisnov
Poviem už len poslednú vec. Tri dni v raji boli rovnako napísané ako všetko ostatné, čo mám v poslednej dobe. Nepíšem deň ani dva. Svoj štýl som si už našiel a mám ho rád. Čiže v tomto to nebolo. A keďže mojím cieľom nie je a nikdy nebude angažovať sa v literárnom svete, čiže vydať knihu, tak si môžem vyjadrovať to, čo myslím, bez ohľadu o koľko to zrazí hodnotenie mojej poviedky. Navyše, neriešim Grimburovu poviedku, neviem, či si čítal vôbec to, čo píšem alebo nie. A keď si pri bodoch A a B, tak niektoré tu zverejnené poviedky mali len bod A alebo len bod B. Taktiež, keď si spomenul filmy, tak už hore spomínané poviedky mi pripomínajú filmy, v ktorých sa spoliehajú len na špeciálne efekty a nie na dej a príbeh. Čiže, ako si napísal, že v literatúre ide o "maľovanie slovami", takže stačí použiť len pekné farby, ktoré by k sebe ladili a nezáleží na tom, aký obraz vôbec vytvárajú. Vo filmoch len efekty a bez deja. V literatúre zase dlhé a poetické opisy bez deja. V architektúre najpodivnejšie tvary bez účelu. V maľovaní len pekné farby bez kontextu. V hudbe len noty, ktoré nedráždia uši, ničím neprekvapia a jednoducho sa hmkajú. V živote ísť s davom, nevyčnievať, hovoriť len o tom, čo je akurát v móde, a takto dožiť dokonca.
11.07.2021
Tomáš Staviteľ
Ono... mohlo to byť fakt dobré béčko. Ale nebolo. Sotva céčko. Goran ma aj tu opäť predbehol a preto sa nebudem rozpisovať a zbytočne opakovať. Prvoplánový dej v ktorom funguje pramálo vecí, hrdina, ktorý mi je ukradnutý, akcia, na ktorej všetko stavia a pritom je tak nešťastne nedotiahnutá. Celé to bolo strašne divné. Kvalitu naviac neskutočne zráža aj gramatika a štylistika, ku ktorej sa ti už chalani taktiež vyjadrili.
Toto je jedna z tých poviedok, kedy mám pocit, že viem čo mal autor v hlave, viem čo zamýšľal, mohlo to byť super, ma to nejaký potenciál minimálne ako zábavné béčko, ale bohužiaľ, spracovanie nevydalo. Možno nabudúce :/
11.07.2021
Tomáš Staviteľ
Zlodejisnov - nemám chuť sa tu púšťať do výmeny názorov, alebo tu robiť nejakú osvetu. Tvoje komentáre ma ale donútili k tejto krátkej reakcii na vzniknutú diskusiu. Na scifi.sk sa cítim stále ako nováčik, keďže som sa tu prvý krát objavil pred necelým rokom. Nemal som tu kamarátov a dodnes som tu pár ľudí spoznal, ale pivní parťáci stále nie sme. Moja prvá poviedka vo FP mala hodnotenie 6 niečo. Makal som, stále makám a neskutočne ma potešilo, keď sa mi časom zadarilo napísať aj niečo kvalitnejšie. Myslieť si, že sa tu ľudia cielene medzi sebou podporujú a tľapkajú si po ramene je neskutočne nemiestne. Títo ľudia nám tu venujú svoj čas, čítajú naše veci, komentujú ich a dávajú publikačný priestor. Za to klobúk dole. Čo viac si môžu autori ako my želať?
Nejaké tie slovenské súťaže som už absolvoval, dostal som hodnotenia aj od poroty, vidím aké veci sú v zborníkoch, čítam práce poviedkárov, čítam si stále aj komentáre poroty a kritikov k rôznym prácam. A tebe by som možno odporučil to isté. Pretože ja mám pocit, že výsledné hodnotenia v tejto súťaží sa držia na vysokom štandarde, a to aj napriek tomu, že tie hodnotenia udeľujú aj ľudia ako ty, Grimbur, Goran, alebo ja. A to je nečakane úžasné! Ak by som bol v súťaži, kde tuto Grimburova poviedka mala lepšie, alebo podobné hodnotenie, ako Nešťastná shoda náhod, asi by som veľmi takúto súťaž nebral vážne. Luca svoj text zvládla neporovnateľne lepšie.
To, že si sklamaný, vypovedá jedine o tvojich očakávaniach. To, že nesúhlasíš s komentármi či hodnoteniami, vypovedá jedine o tvojich kritériách. O ničom inom. A možno by som práve tie očakávania a kritéria prehodnotil.
Niektoré poviedky sú komornejšie, niektoré epickejšie. Niektoré rozsahovo dlhšie, niektoré zas kratšie. Niektoré sú poctivým scifi, niektoré len zábavnou space-operou. Všetky ale dokážu zaujať a byť kvalitné. Túto rôznorodosť hádam dokážeš akceptovať.
Je veľa poviedok, ktoré dokonca nestoja na SFFH prvkoch, ale používajú ich len ako kulisu - príbeh by fungoval aj bez nich (táto vec sa napríklad často rieši, ale zatiaľ sa poviedky kvôli nej nediskvalifikujú, a to nie len v tejto súťaži).
Podmienka účasti v súťaži je, že poviedka musí obsahovať SFFH prvok. To všetky poviedky v tomto kole spĺňajú. Nikde sa ale nepíše, žeby mala vyhrať poviedka, ktorá ich bude mať najviac a najprepracovanejšie. Postaviť svoje nároky a hodnotenie len a na tom, že poviedka musí byť čo najepickejšia, najkomplexnejšia, obsahovo najprepracovanejšia s čo najviac SFFH fundamentálnymi prvkami... je také... nijaké.
Keď raz píšeš ako buran, predstavivosť to nezachráni.
Každý, kto má načítané, nie je zvedavý na to, kto vymyslí ďalšieho ružového draka čo chrlí slnečnice, alebo vesmírnu loď z perníku, ktorú riadi bosorka, alebo ďalšie stredoveké či galaktické impérium, ale je zvedavý na to, ako autor pracuje s textom a ako si dokáže získať čitateľa. Možno je to pre teba novinka, ale Forma a Obsah sú rovnako dôležité. Forma = Obsah.
Čiže odporučil by som ti otvorenejšiu myseľ, viac prijímať kritiku, otvoriť si výkladový slovník a vyhľadať pojem "pokora". A možno ti to pomôže aj s písaním.
Stále sa cítim byť len ako amatér, úplný začiatočník, ktorý by len veľmi opatrne mal rozdávať rady o tom, čo a ako robiť. A to z jednoduchého dôvodu. Zatiaľ som nič nedokázal.
Asi by to len fakt chcelo viac tej pokory, menej spochybňovania, menej vlastného ega, chápať aj iné pohľady, zaujímať sa viac o to ako písať a tvoriť poviedky a čo na nich čitatelia skutočne oceňujú, a až potom písať komentáre o nespravodlivých súťažiach :)
Veľa úspechov a tvorivosti, milý môj kolega.
11.07.2021
8HitBoy
Na jednej strane človeka teší živá diskusia ohľadom poviedok, ale prosím, zachovajme konštruktívnu, nápomocnú a priateľskú atmosféru, ktorou sa náš web vyznačuje už dlhé roky a naučme sa prijať aj iné názory, než sú len tie naše. Držte sa a veľa šťastia, držím palce všetkým zúčastneným.
11.07.2021
xius
Bojujes s formou, aku si si zvolil, je to velmi priamociare rozpravanie. Budujes postavy skrz vyhlasenia "tento je taky a taky" a to ti nikto neuveri. Malo by to vyplynut z jeho/jej akcii alebo ak uz, aspon by to malo nieco nenapadne potvrdzovat. A kym ti neverime postavy, je nam tak trochu jedno, co sa s nimi stane.
Skus si to zjednodusit. Maj jednu kratku akciu, pracuj s jej nasledkami, nech je pointa, v porovnani s eposmi, banalna. A uvidis, mozno ta prijemne prekvapi, ako to vnimaju ostatni. (ako vyzera trening paladinov?)
16.07.2021

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.