Diskusia 1/2: Dar

Podporte scifi.sk

Diskusia

Smrtislav Pierko
Temná fantasy sekačka... Také veci ja mám veľmi rád, ale aj napriek tomu som mal pocit, že tomu čosi chýbalo. Začalo to všeobecným úvodom, aký človek nájde na začiatku filmu ako skratku predchádzajúcich udalostí(In a galaxy far, far away...). Malo by to lepšiu energiu, keby sme rovno skočili do vyšetrovania inkvizície, ktoré ale pôsobilo ako výsluch v modernej krimoške. Nie som si tak celkom istý, ale práva väzňov sú výdobytkom modernej doby. Myslím, že velebnému biskupovi by určite nevadilo, keby Deren použil pri vypočúvaní žeravé železá a kované palice. Čím sa dostávam k ďalšiemu, ale asi skôr veľmi osobnému postrehu, že možno by bolo lepšie keby náš paladin nebol neskúsený holobriadok, ale skôr skúsenosťami ošľahaný bojovník. Skrátilo by to síce bojové sekvencie, ale mohlo by im to dodať drsnosť a váhu. Hlavne úvodný boj by z toho ťažil, pretože, je to len úvodný boj a svojou rozsiahlosťou zatieňuje ostatné dianie. Zároveň by sa uvoľnilo viac priestoru pre prehováranie bojovníka svetla démonmi temnoty, čo som odhadol ako hlavnú tému tejto poviedky, ale prišla mi dosť zahádzaná práve spomínanými bojmi.
Nakoniec mi ešte nedá nevyjadriť sa trocha aj k úprave, hoc o tú mi osobne až toľko nejde. Bolo tam značné množstvo preklepov a prepisov, ktoré človeka občas zarazili. Ono to zvykne človeku ujsť pri opravovaní, ale treba na to upozorniť, lebo je to viditeľný problém aj v tvojich predošlých dielach(hlavne keď si to všimne taký lajdák ako ja :D ).
A ešte som ťa chcel upozorniť na používanie troch bodiek. Tri bodky vyjadrujú odmlku v rozprávaní, takže sa za nimi nepíše čiarka, ktorá tiež vyjadruje prestávku. No a na niektorých miestach ti rozhodne chýbali. Napríklad v prvom odseku, kde máš nedokončenú vetu a potom by ešte boli celkom namieste vo vete: "Vlastne sa cítil... cítil sa dobre."
Každopádne to bol zaujímavý počin a teším sa na tvoje poviedky aj do budúcna.
06.07.2021

Zlodejisnov
Stotožňujem sa so Smrtislavom Pierokom. To čo by som ale pochválil, respektíve dodal, je, že takýto štýl s paladínom a cca vymetanie diabla mám rád. No čo fakt nemám rád, je nedopovedaná poviedka. Zostalo po nej viac otázok ako odpovedí. Prečo? Prečo nevypovedaný koniec? Prečo to vyzerá ako prvá kapitola nejakej väčšej knihy? Minulé kolo si mal poviedku, ktorej záver mi nesadol, no aj tak bol záver uzavretý a celá poviedka bola pre mňa super. Škoda, pretože táto poviedka vyzerala sľubnejšie a aspoň čo sa pointy týka zaujímavejšie ako predošlá.
06.07.2021

Grimbur
Táto poviedka je zo sveta, ktorý chystám pre knihu. Má to byť niečo na spôsob Diabla. Je o mladom paladinovi, ktorý si neverí a spolieha sa len na svoju schopnosť bojovať a vieru. Čiže čo mu drillovali najviac. Čo ale, ak ho tieto veci sklamú? Ako keď Lannister príde o ruku. Biskup mu naznačoval, že sa má naučiť využívať aj rozum. To ale pre chalana vyrastajúceho v cirkvi neni to pravé orechové. Bolo to aj o pokušení a sile charakteru. Tým, že bol hrdina taký mladý, nevedel si ešte sám poradiť v zložitých situáciách. Ono by to iste znieslo ešte pár prepisov. Ja to považujem za demoverziu, alebo predjedlo k niečomu sýtejšiemu. Čo sa s ním potom stalo? Hypoteticky povedzme, že stratí schopnosť cítiť vieru. Pravdepodobne podnikne cestu, aby sa očistil a viera ho prijala späť. A možno spozná kamaráta, ktorý vymenil dušu za schopnosť byť v boji s čepeľou neporaziteľný. Po ktorom pôjde každý démon, čo ho zacíti. Hej, chce to veľa práce. Ale táto poviedka je pre mňa odpich a test ako publikum osloví. Realisticky to nevidím na vydanie knihy. Ale ak bude záujem. Mohol by som tu pridávať kapitoly postupne.
06.07.2021

Zlodejisnov
Hm, takže zatiaľ 3 zo 6 poviedok sa dajú považovať za úvodnú kapitolu niečoho väčšieho, čiže to ani nie je poviedka :D No ak by si to urobil ako knihu, rád by som si ju prečítal. Pokojne mi to pošli na email :D
06.07.2021

BocianSara
Prikláňam sa k predošlým komentárom. Ako samostatná poviedka to veľmi nefunguje lebo si to ako samostatný text ani nezamýšľal. Je to niekoľko fajn bitiek ale mne tam rozhodne ešte niečo chýbalo. Možno politiky alebo pokušenia v závere, kedy by hrdina naozaj zaváhal? Ako písal Smrtislav Pierko, viac ako úvodu sa venovať tomu záverečnému boju s Luciferom? Okrem spomínaných preklepov by som ešte vypichla, že je to chrlič a nie chŕlič :)
09.07.2021

Goran
Joj, slabá práca. V porovnaní s ostatnými poviedkami vyznieva amatérsky, a je to škoda, lebo Tvoja minulá bola oveľa lepšia (vadilo mi, že bola ku koncu odfláknutá, no bola i tak jednoznačne lepšie podaná).
11.07.2021

Goran
Aby som doplnil svoj vágny komentár - atmosféru to malo, lenže iba to nestačí. Tu sú chyby, ktoré by som rád zdôraznil:
Jednoduchý, prvoplánový, skoro až brakový začiatok - výsluch, týpek sa zmení na príšeru a nasleduje mäsiareň.
Koniec, ktorý nie je koncom. Toto nie je poviedka! To je len úvod do niečo väčšieho. Čitateľ nevie, čitateľ sa už ani zrejme nič nedozvie.
Prakticky celý dej vypĺňa iba boj. Samotný boj nie je napísaný dobre. Je to pridlhé, nudné, miestami dokonca úsmevné. Nevyvoláva to napätie, nedajbože strach o hrdinu.
Postava koná nelogicky - prečo v takej situácii opustil skupinu?
Áno, je to fantasy, ale vieš ako vyzeralo bojové kladivo? Toto nie je len Tvoj problém, má ho veľa autorov. Keby si skúsili poťažkať meč, vyzeral by opis boja azda i realistickejšie.
Svet naozaj pôsobil videoherne... To, čo funguje v rpg hre sa nemusí dať dobre previesť do literatúry.
Pravopis je jedna vec, ale preklepy druhá. Keď je niečo nie posilnené, ale "poslinené", tak to je gól do vlastnej bránky.
Ak by si to písal a uverejňoval ako seriál a odstránil tie neduhy, čo som vyššie spomenul, mohla by to byť zaujímavá akčná fantasy, žiaľ, takto sa to míňa účinkom.
11.07.2021

Zlodejisnov
Tak toto kolo ma dosť sklamalo. Nie ani poviedkami ako komentármi. Poviedky, ktoré takmer nemajú ani scifi, fantasy či horor prvok, a tak by nemali byť ani v tejto súťaži, sú hodnotené kladne. Keď sa nad tým zamyslíte, Neštastná shoda náhod má jedinú pointu to, že je dievčina čarodejnica, a tá bola vyzradená už v úvodnom popise, no aj tak to ma skvelé komentáre. Syn hordy, klasický príbeh Turkov, Mongolov, Hunov bol obohatený len o to, že postavy mali rohy. To stačí na to, aby to bolo fantasy? Podľa ich rečí to boli kravy, čo sa naučili opakovať ako papagáje. A nakoniec Adam 732110. Bežný deň na úrade práce, do ktorého bol zakomponovaný robot namiesto úradníka. Pričom tento robot alebo počítač bol taký zastaraný, že by sa to mohlo odohrávať už tak 20 rokov v minulosti. Pretože už vtedy dokázali počítače bez problémov klásť otázky a zaznamenávať odpovede. Čiže čo je na tom scifi, fantasy alebo horor? To už rovno môžem písať o tom, ako seriem na záchode a na konci dodám, že som mal rohy alebo že hovno bolo čarovné a spojilo sa s ostatnými hovnami do superhovna. No a dostávame sa k tejto poviedke. Áno, nebola ukončená a dej ubíjali boje. No aj tak to bolo zaujímavejšie fantasy, ako všetky tie tri spomenuté poviedky dokopy. Čo sa týka nelogického chovania. Hlavný hrdina sa oddelil od skupiny, aby sa ukryl a aby sa zlo ukázalo. Čo je dosť logické, pretože jednu osobu si nevšimne tak ľahko ako hromadu ozbrojencov. Je to rozhodne logickejšie, ako to že hlavný hrdina vo Výkriku v močiarnom utekal za starostom a nevolal políciu. No to nikomu nevadilo, naopak mnoho z Vás sa s tým stotožňovalo. To vážne všetci žijete v retardovaných mestách a dedinách? Lebo ja nepoznám nikoho takého imbecilného...
11.07.2021

BocianSara
@Zlodejisnov ale množstvo SFFH prvkov je len jedno z kritérií, podľa ktorých môžeme poviedky hodnotiť. Pre mňa osobne je dôležitejší štýl autora a to, ako nám svoj príbeh podá než to, či má v poviedke jedného robota alebo vytvoril celý vlastný svet pretože obe tieto postupy majú svoje nástrahy a môžu zlyhať na veľa veciach. Veď samotné SFFH má toľko podžánrov, že sa mi zdá trochu zvláštne hodnotiť práve to, ktorý žáner je autorovi najbližší.
11.07.2021

Grimbur
Páči sa mi Zlodejov komentár a nie len preto, že sa ma zastal. K mojej poviedke - fakt nebola silná. Skúšal som si niečo nové a z kritiky aspoň viem čo nefungovalo. Poviedka je samostatná, len má otvorený koniec. Aj Zaklínač má poviedky s otvoreným koncom, hoc na vyššej kvalite ako bola tá moja. Jedna vec sa mi nepáči. Je tu malá komunita ľudí, poviedky chodia od tých istých súťažiacich. Tipujem, že sa väčšina medzi sebou pozná aj IRL, alebo sú dokonca zapojení do fungovania stránky. Preto ma vyhodnotenie až tak nezaujíma. Niekedy mi to tu skôr pripadá ako tľapkanie sa po ramenách medzi kamošmi, než seriózne hodnotenie.
11.07.2021

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.
Neregistrovaný užívateľ
Meno:
Email:
(nebude zverejnený)
Podmienky:
čítal som a súhlasím s podmienkami