Diskusia 1/1: Skladačka života - druhá časť

Diskusia

Marek Papcun
Ahojte :) poprosil by som zanechat aj komentar, ktory by mi pomohol do buducna vychytat nedostatky a hlavne v pripade ked je hodnotenie velmi nizke :) vdaka :)
08.01.2019

draculin
Takze aj k prvej casti, ktoru som nehodnotil... Boze to je chaos :-))) Zaciatok casti 1. je neskuskutocny a unavny balast slov, pocitov, myslienok...bleh. Privela a vsetko o tom istom. Potom sa tam objavia nejake divne postavy, ktore nieco divne robia. Potom pride druha cast, kde su zrazu uplne ine postavy, ktore robia nieco uplne ine a nieco chaoticke sa deje, co vsak nedava zmysel. Za oznacovanie dospelej zenskej postavy zdrobnelinou by si autor zasluzil odrezat prst. Alebo aspon zlomit :) ...Teda problem bude asi v tomto vsetkom. Je to bordel, ktory nedrzi pohromade, nevieme poriadne co sa deje, kdo sa v pribehu pohybuje a o com ten pribeh vlastne je. Neda sa urobit zoznam konkretnych chyb (prirodzene, spusta gramatickych, stylistickych a pod. tu je) - celkovy rytmus a skladba poviedky nefunguje.
09.01.2019

draculin
K dialogom...to je inac dost problem. V literature treba pisat dialog uplne inac nez ludia hovoria v skutocnosti, dokonca aj uplne inac nez to vidiet vo filmoch. Bezne sa hovori, ze dialogy pribeh urychluju, ale v pripadoch ako tento to skonci pri vymene prazdnych a zbytocnych slov. OK, preto pisem, ze to je problem, pretoze to vazne je problem (aj pre skusenejsich) napisat ako-tak slusne ;-)
09.01.2019

Marek Papcun
Dakujem za upozornenie :) neviem teda ci toto do buducna zlepsim pretoze bohuzial mi to nema kto ukazat a naucit ma ( kedze si myslim ze su to veci co nejdh naucit len tak, mozno je zalotrebi kus prirodzeneho talentu.)
Kazdopadne uzitocne vidiet kde clovek vidi chyby ktore ja nepostrehnem.
09.01.2019

Elethien
Láska medzi Martinom a Adelkou ma trochu chytila za srdce. Taký bonbón, ktorý dobre chutil. Bolo to napísané úprimne. V niektorých miestach boli dialógy fakt milé, ale to bude asi všetko. Za vulgarizmus dávam ďalšie plus - trochu temperamentu snáď nikomu neuškodí :)
18.01.2019

B.T. Niromwell
Začnem jayzkovou stránkou. Pohľadný – čechizmus, ako päsť na oko. Občas máš nešťastný výber slov, napr. „zmätene metal hlavou“, „keď ho vložil do auta“ a fráz: „Obaja ignorovali bontón, ktorý sa v nóbl reštaurácii dal krájať.“ „Kravatu si opätovne osviežil v polievke.“ - kravata nie je časť jeho tela, tak SI ju neosviežil, možno ju osviežil, ale aj to je trochu zvláštne.
Každoročne oslavovali svoje výročie svadby v reštaurácii, kde sa zoznámili. Je to jediný deň v roku, keď sem zavítali na prvotriedne jedlo a najdrahšiu fľašu červeného vína. = zasa bezúčelovo striedaš časy v rámci jednej vety. Ako to je bezúčelovo? Aký je účel toho, že si zmenil čas na prítomný? V čom je tá veta iná, ako tá predchádzajúca? A potom zasa, keď príde hlavný chod a dezert.
08.02.2019

B.T. Niromwell
Priama reč s uvádzacou vetou za priamou rečou sa píše takto: „Priamu reč ukončíš čiarkou, a pokračuješ malým písmenom,“ otravovala Niromwell detailmi. „Ďalší prehovor tej istej postavy nedávaj do druhého riadku, inak si čitateľ bude myslieť, že to už hovorí iná postava.“
Bol to muž s krátkymi vlasmi a na čele mal veľkú ranu. – nepotrebujem vedieť, že mal krátke vlasy. Je to rozlyšovacia črta? Nie je, mužov s krátkymi vlasmi je milión päť. Toto je ale jedna z najklasickejších tikov začínajúcich autorov a aj ja som z neho vinná - opisovať postavy skrz farby očí a vlasy, robíš to aj pri opise hlavných postáv tejto poviedky.
Keď našli telo, vykašľal si sa na čiarky.
08.02.2019

B.T. Niromwell
Prechod medzi Martinom trpezlivo bdejúcim pri manželke a jeho hystériou je veľmi nečakaný, chýba tam gradácia alebo zlomový bod, čo by jeho hystériu nakopol. Najlepšie ho charakterizovala iná postava, keď povedala: „Tak takého tragéda ako ty, som ešte nezažil.“ Najprv ma zarážalo, že koná dosť nezmyselne, ale potom si vravím, že to bude asi pôsobenie parazitu. Lenže doktor taktiež koná nezmyselne – prečo nepovedal Martinovi pravdu o jeho žene? Veď takéto správy lekári oznamujú často, prečo by sa zdráhal práve v tomto prípade?
Celkovo si nemyslím, že ide o nejakú zlú poviedku, môj najväčší problém je práve s hlavným hrdinom, jeho závislosť na partnerke mi príde skoro toxická a jeho správanie celkovo dosť vyšinuté. Viac sa mi to páčilo v prvom diele Skladačky, kde to jeho šialenstvo už naplno prebiehalo, tu je ten prechod ťažko uveriteľný.
08.02.2019

Magda Medvecká
Nápad s parazitmi, ktorí sa živia na nešťastí a zlatooké bytosti, ktoré to naprávajú, je dosť dobrý námet. Dokonca aj "René" mi bol chvíľu celkom sympatický, ale... to je asi tak všetko. Forma je dosť kostrbatá, je tam snaha vložiť tam také krajšie vety, ale ak celý text v normálnom štýle trošku poprášiš nejakými vzletnými slovami a metaforami skôr mu to ublíži. Podobne ako s tým jedlom v predchádzajúcej časti, treba si dávať pozor, aby to k sebe nejako sedelo. Nehovorím, že sa občas tiež nenechám uniesť, ale treba si na to dávať pozor. Mám pocit, že väčšina začínajúcich autorov má dosť dobré nápady, len to spracovanie je horšie. Ale to sa dá nacvičiť, horšie sa píše bez nápadu :)
11.02.2019

Magda Medvecká
Jediné, s čím by som nesúhlasila v komentári u Niromwell, je ten "chlap s krátkymi vlasmi". V tomto (ale asi jedinom) prípade mi to pripadalo funkčné, pretože predpokladám, že to bol ten chlap z prvej časti? Ktorý tiež mal krátke vlasy a hlavný hrdina tejto mal zase dlhé vlasy. Čiže v tomto prípade to ako rozlišovaný znak fungovalo, keďže zo začiatku som si myslela, že títo dvaja chlap sú jedna a tá istá osoba a zrazu som zistila, že nie sú (čo nie je zlý trik). Ale tiež všeobecne nie som fanúšik prílišného opisovania výzoru.
Plus občas máš divný slovosled - "držal Adelku za ruku, ktorá spala." Spala Adela, nie ruka, lepšie by bolo: "Držal Adelku, ktorá spala, za ruku."
11.02.2019

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.
Neregistrovaný užívateľ
Meno:
Email:
(nebude zverejnený)
Podmienky:
čítal som a súhlasím s podmienkami