Diskusia 1/2: Amaris

Filmová história scifi

Diskusia

Marek Páperíčko Brenišin
Dlho som váhal, aké hodnotenie dať. Musím priznať, že tento počin mi príde ako keď vystúpi človek na neznámom kontinente a obzerá sa. S kladmi i zápormi :-) Tá príhoda s admirálom ma vyslovene nudila, chválim ale medicínske detaily i keď miestami tam šikovne bola použitá skratka s tými kortikoidmi a tak, proste netrénovaného človeka by ani kortikoidy nedržali tak dlho, nehľadiac na to, že je tam inší problém (laktátová acidóza). Ten náboženský súboj chumáčov na planéte sa mi veľmi rátal, hlavný hrdina bol celkom sympatický. Formálnej stránke nieto čo vytknúť, snáď len pripojím prosbu adminom, nech sa tu dá vkladať aj kurzíva :-P Takže som sa zhodol na 8 :-) Je ale čo zlepšovať.
29.11.2014

Kr4b
Dávam 9 za dobrú čitateľnosť a štýl, ktorý ma chytil a nepustil. Humor s vážnosťou boli veľmi dobre vyvážené, opis sveta vytvoril skvelý vizuál a všetko sa dalo predstaviť, na "neznámom kontinente" sa nebolo kde stratiť :) Osobne som sa nenudil ani na sekundu. Jediná vec... Ale to je moja chyba, pretože neverím, že by si to ako autorka nepremyslela, je príbeh. Som už asi unavený alebo čo, ale proste som to nepochopil :/ Čo už, toto si s radosťou prečítam znovu :) Super vec.
29.11.2014

Tatiana Lajšová
Dávam 8 za nápad, štylistika miestami haprovala. Niektoré pasáže nudili- všetky miesta, kedy sa nič nedialo, iba hlavný hrdina vysvetľoval, čo chumáče robia. Chybička krásy- niekedy píšeš veľmi dlhé vety so zložitou stavbou- čitateľa to mätie, aj keď sa mi metafory páčili. Inak dobrá práca.
29.11.2014

zuna
ďakujem za podnetné komentáre, najmä ten o laktátovej acidóze :-) tak trochu som podľa toho, čo som naštudovala myslela, že ten glukokortikoid ak sa užíva pravidelne pomôže preklenúť dobu aklimatiácie a potom je nádej, že už človek bude môcť normálne fungovať. zaujímavé však je, že to ako sa vyrováva s hypoxiou, nemá súvis s tým, či je trénovaný alebo nie. Pred časom som ostala paf z filmu Storm Over Everest, až tak, že som googlila a googlila, čo sa dalo. a potom mi napadlo, že to niekde použijem. Ale kto mal vedieť, že sa tu objaví nejaký odborník, sakra .... :)
01.12.2014

Marek Páperíčko Brenišin
Áno, kortikoid ti stiahne opuch mozgu, ale len dočasne, väčšinou sa to používa na krátkodobú stabilizáciu, z dlhodobejšieho hľadiska je nevyhnutné, aby sa zmnožil počet červených krviniek a organizmus sa začne posilňovať prehĺbením nádychu, aby zvýšil množstvo kyslíka voľne rozpustené v krvi a zároveň vydýchal oxid uhličitý, čím zvýši dočasne pH krvi, ale po čase aj tak v takom horizonte bunky prechádzajú na metabolizmus bez kyslíka, ktorý vedie k laktátu v krvi. Prehlbovanie acidózy vyčerpá pľúca, aj obličky a následne sa opuch mozgu prehĺbi a prichádza delírium a smrť. Miernejšia forma je známa ako "výšková choroba" resp. "výšková opitosť" :-) snáď som vysvetlil ako sa má :-D a je to jeden z mála razov, kedy môžem využiť znalosti zo štúdia :-D
01.12.2014

Marek Páperíčko Brenišin
Btw, preto majú športovci sústredenia pred vrcholovými súťažami v horských prostrediach - viac krviniek, viac preneseného kyslíka, väčší výkon svalov. V podstate povolený doping :-)
01.12.2014

zuna
toto je fakt zaujímavé, lebo ten druhý liek, ktorý sa v súčasnosti vraj používa Acetazolamide, sa píše, že funguje presne naopak, že zvyšuje kyslosť krvi, a tým vraj posiľnuje respiráciu. dáva to zmysel?
01.12.2014

jurinko
My sme si o tomto pisali, ze? Nuz, tak dam 7 (a podotknem, ze kurziva sa vkladat da, po novom ;-) )
02.12.2014

jurinko
A inak, 13.12.2014 je naplanovana posledna poviedka z cakacky, takze by mozno nebolo odveci zas vytiahnut nieco zo suflika ;-)
02.12.2014

Marek Páperíčko Brenišin
Vytiahneme :-) a áno, kyslosť podporí respiráciu, ale zasa ani pľúca nie sú všemocné :-)
03.12.2014

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.