Diskusia 1/3: Giselle

Podpor scifi.sk 2 % z dane v roku 2023

Diskusia

Kr4b
fail, napísal som koment, dal GO a vrátilo ma to späť... tak to zopakujem. Poviedka super napísaná, v akčných pasážach som sa trochu strácal, ale ja som pri čítaní nepozorný, takže to neberiem ako nedostatok. Ale (možno práve kvôli tej nepozornosti) som nepochopil príbeh :( myšlienka... No, možno som to trochu v hlave obohatil štipkou svojho gusta, možno to tak má byť, ale ak to tak má byť, je supr. a dej tiež fajn. Ale nedošlo mi napríklad, aké postavenie má vlastne v deji Gucci.
08.02.2014
Jozef Kohúr
Dobre zvládnutý námet. Na polceste k realite – to má byť pochvala. Obraz budúcnosti v ktorom sa (súčasné) bezštruktúrne riadenie (založené na vytváraní kultúrnych/informačných stereotypov a využívaní ich štatistického účinku na masy) stihlo vykryštalizovať do štruktúrneho riadenia – priamej diktatúry umožnenej (aj) rozvojom technológií.
08.02.2014
Jozef Kohúr
Skutočná hlava (ak je vôbec fyzicky existuje vo forme konkrétnej osoby či skupiny osôb) sa však zásadne nikdy neprezentuje pred verejnosťou. Už len preto, aby nedopadla ako tento prezident – preto iba na polceste. Tí čo mali možnosť skoncovať s diktatúrou podľahli prsteňu moci (terminál). Koncepcia egoizmu zvíťazila a vykonávateľom zostala (síce výdatná a chutná, no iba) ilúzia moci.
08.02.2014
Jozef Kohúr
Ľudia (trpajzlíci, blonďaví vulkánci...) sa budú stále biť o prsteň v domnení, že im prinesie moc, no v skutočnosti vládne prsteň samotný. Oni sú len vykonávatelia, nahraditeľní, málo podstatní. Prsteň nemožno len tak fyzicky zničiť, každý sa musí naučiť odolať mu (podstúpiť vlastnú cestu do mordoru), pretože prsteň je len symbol – nestačí zničiť len symbol. Priveľmi som odbočil :-)
08.02.2014
Jozef Kohúr
Inak sa mi to čítalo dobre. Trochu sa mi nepáčilo zdvojenie slova slnko: “ lúč vychádzajúceho slnka a slnko sa pomerne“. Ale to bola len ojedinelá drobnosť, škoda že hneď na začiatku.
08.02.2014
Kr4b
Mordor :D S tým som si to nespojil, ale chápem to rovnako, čiže Jurinko skvelo zvládol tému :D
08.02.2014
Jozef Kohúr
Som len zvedavý, či to aj autor myslel takto, alebo to vzniklo obyčajným rozpracovaním námetu (totalitná budúcnosť) a snahou o ne-happyend-ovský záver. Teda či to bol vedomý úmysel, alebo práca podvedomia. Podvedomie je sviňa :-) viď. kultúrne/informačné stereotypy o ktorých píšem :-) Postavu Gucciho som pochopil ako sondu do pochmúrneho sveta, v ktorom sa dej odohráva - podľa mňa lepšie ako suchý opis. Samozrejme ideálnejšie by bolo, ak by táto postava zohrala významnejšiu úlohu, ale to by si asi vyžadovalo komplikovanejší dej, s čím by narastal rozsah a ďalšie nepríjemnosti s tým spojené.
08.02.2014
jurinko
Ze Gucci by mal mat viac priestoru, to je poziadavka, ktora sa objavuje casto, takze to beriem ako pozitivum :-) (je to tak nesympaticka, ale pritom pomerne realisticka postava, az ma uplne tesi, ako splnil svoju ulohu ;-) ). No a s Mordorom to nema spolocne nic, ani podvedome, ani vedome (ja zas az taky Tolkienovec, aby som v LOTR hladal nejake skryte vyznamy, a potom ich "nevedomky" niekde aplikoval, nie som :-) ). Ale je zaujimave, ako sa iba s citatelom to dielo docka interpretacii, ktore napokon mozu byt omnoho pravdivejsie, nez tie, co autor zamyslal :-) Dakujem za to, je to obohacujuce. (A dakujem aj za vysoke hodnotenia :-) )
09.02.2014
jurinko
Ked ja by som celkom rad videl pri poviedkach, kto ako hodnotil. Pretoze po troch hodnoteniach mala Giselle 9,7 bodu. A teraz ma 8,3. Co podla mna znamena, ze mi tam niekto fukol trebars 1/10 alebo tak nejak, a fakt by ma zaujimalo, kto to bol, pretoze je to imho cisty troll... Ja ked hodnotim, tak vzdy poviem aj ako, aj preco, lebo sa mi tak trosku zda, ze len tak hajbuj hadzat jednotky alebo desiatky random poviedkam sa trosku mina s principom nejakeho ciselne vyjadreneho hodnotenia. Navrhujem podmienit hodnotenie prispevkom v diskusii, nie naopak. Myslim, ze kym nevieme kto ako hodnotil, tak tu to hodnotenie vlastne ani nemusime mat, lebo je to cislo, ktore nikomu nic nepovie...
09.02.2014
Stano Lacko
Jurinko neboj bude pri prispevku aj jeho hodnotenie ;-)
09.02.2014

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.