Ukážka: Tad Williams - Do údolí mlh, kniha 1.

Tad Williams patrí k najlepším autorom epickej fantasy a keďže mu u západných susedov vyšila Do údolí mlh, prvá polovica tretej knihy série Poslední král Východního Ardu, tak si ukážku z nej nemôžeme nechať ujsť :)
cyberstorm
Filmová história scifi
Do údolí mlh, kniha 1. Prvé české vydanie (Laser-books, 2024).
Do údolí mlh, kniha 1. Prvé české vydanie (Laser-books, 2024). / Zdroj Disclaimer
Najvyšší trón Erkynu sa kymáca, kráľovská rodina je rozdelená a oslabená. Kráľovná Miriamele sa priplietla do krvavého povstania na juhu a je považovaná za mŕtvu. Jej vnuka, nezvestného princa Morgana, zajme v sutinách opusteného mesta obkľúčeného Nornami jedna z Bielych líšok. A kráľ Simon, zdrvený žiaľom a beznádejou, netuší, že za mnohými tragédiami z poslednej doby stojí zradca, ktorý sa skrýva medzi jeho najbližšími na Hayholtskom dvore.
Na juhu využívajú túto slabosť stepní kočovníci, po dlhom čase zjednotení pod silným vodcom, ale tá pravá hrozba prichádza zo severu. Do Erkynu vpadla armáda Nornov vedená nesmrteľnou kráľovnou Utuk'ku, ktorej plány zďaleka nekončia dobytím pohraničnej pevnosti Naglimund, vyvraždením jej obrancov a ukoristením bájnej zbroje zo starého hrobu Ruyana Moreplavca. Zdá sa, že ani Sithovia, príbuzní Nornov, nedokážu zabrániť triumfu pomstychtivej kráľovnej so striebornou maskou, ktorej vojská tiahnu na Hayholt a súčasne sa snažia preniknúť do odľahlého, zakázaného údolia Mlh – Tanakiru – kde čaká tajomstvo, ktoré môže Simon záchranu – alebo skazu.
Tad Williams splieta v tretej knihe série Posledný kráľ Východného Ardu prinajmenšom tucet podmanivých príbehov a rozohráva túto veľkolepú fantasy partiu k veľkému finále.


Tad Williams
_
Tad Williams sa narodil v USA roku 1957 ako Robert Paul Williams. Svoje meno Tad prijal za svoje až vo svojej autorskej dráhe. Ako v roku 1992 odišiel na niekoľko rokov do Londýna, vystriedal niekoľko zamestnaní (rockový spevák, predavač topánok, televízny moderátor, ilustrátor, poisťovací agent, rozhlasový redaktor a technický redaktor u Applu). Roku 1985 uverejnil svoj prvý fantasy román Tailchaster 's song, čo mu hneď vynieslo nomináciu na Cenu J.W Campbella pre najlepšieho nováčika medzi spisovateľmi. Prenikol na rebríčky bestsellerov a aj ostatnými knihami z neskoršej doby zdobil bestsellerové indexy. Nasledovala trilógia Memory Sorrow & Thorn saga (č. ako Vzpomínka, Žal a Trn), na ktorú nadviazal románom The Heart of What Was Lost (č. ako Srdce ztraceného) a novou tetralógiou Last King of Osten Ard (č. ako Poslední král Východního Ardu). Sám Williams vyhlásil, že nie je spokojný s väčšinou fantasy ság, nasledujúcich po Tolkienovi a dokázal, že vie napísať veľké dielo.(legie.info)


Tad Williams – Do údolí mlh, svazek 1
Pôvodný názov: Into the Narrowdark
Séria: Poslední král Východního Ardu #3 (Last King of Osten Ard #3)
Vydavateľstvo: Laser-books
Rok vydania: 2024
Vydanie: prvé
Jazyk: český
Počet strán: 400
Väzba: pevná väzba
Preklad: Petr Kotrle
Obálka: Tomáš Flak
ISBN: 978-80-242-9716-3

Odkazy:
Vydavateľstvo Laser-books.

cyberstorm

cyberstorm
Fanúšik scifi, knižný recenzent. Poviedkový beta-reader a porotca poviedkových súťaží scifi.sk, koordinátor Poviedok na počkanie.

Súvisiace objekty SFDB

Diskusia

Buď prvý užívateľ a pridaj svoj príspevok do diskusie
 

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.

Súvisiace objekty SFDB