To najlepšie za rok 2023: Komiksová a manga tvorba

Ako dopadol minulý rok z hľadiska produkcie komiksov?
cyberstorm
Filmová história scifi
Podľa databázy comicsdb.cz vyšlo minulý rok v českom a slovenskom preklade takmer 600 komiksov, komixov, grafických románov a máng. Spomedzi nich sme sa snažili vybrať a dať do popredia tie tituly, ktoré nás najviac zaujali.
Klasicky už najväčším tuzemským vydavateľstvom je Crew, ktorému zdatne asistujú Comics Centrum, BB Art a Argo ale i niektoré menšie vydavateľstvá ako nedávno založený Mighty Boys, Josef Vybíral so svojimi prevažne európskymi dielami či vydavateľstvo Dobrovský so svojou edíciou Gate.
Minulý rok sme dostali slušnú dávku pokračovaní rozbehnutých sérií, z tých najznámejších spomeňme aspoň rôzne vydania Conana alebo Hellboya s Ú.P.V.O., Sagy, Netvory, Lady Mechaniky či neskutočne populárnej európskej Ekhö, ako i predposledného čísla Mýtov.
Najlepším titulom roku sa pre nás jednoznačne stal barokovo-steampunkový fantasy ópiový sen menom Wika. Európsky komiks o zrade, láske a pomste vo svete víl má síce ľahko nadpriemerný príbeh, no čím prevalcoval konkurenciou je kresba a farby. O tom, že sa európskej tvorbe darilo nielen vo vydavateľstve Crew, či v rámci edície Modrá Crew ale aj samostatne vydaných európskych kusov, ale aj v iných vydavateľstvách (Argo, Josef Vybíral v edícii ERB, vydavateľstvo Zanir či vydanie dokonca Comics Centrum), svedčí neustále stúpajúci podiel týchto komiksov na trhu.
Veľmi potešilo vydavateľstvo Mighty Boys, ktoré si razí ekompromisne cestu svojimi hrubými buxami, prevažne z dielne Image Comicsu. A keď sme už pri tých epických bublinkových grimoárov, nedá nespomenúť Comics Centrum, ktorý tento rok znova nadelilo tri obrovské zväzky v podobe Conana: kapitána pirátov, Witchblade Kompendia #5 a súborného vydania Enigmy, komiksu, ktorý svojho času odštartoval značku Vertigo, imprint vydavateľstva DC.
Do zoznamu prebojovalo pár klasických DC a Marvel kúskov. Asi najlepšie dopadol Batman, kedy sme sa konečne dočkali vydania Knightfallu, hoci postupne rozdeleného do štyroch zväzkov v rámci série Legenda o Batmanovi (spolupráca BB/Artu a talianskeho De Agostini Publishing).
V oblasti mangy sa pokračovalo vo vydávaní veľkých zabehnutých sérií ako Fullmetal Alchemist, Berserk, Bleach, Jujutsu Kaisen, Gantz, My Hero Academia či Naruto, ale dočkali sme sa aj dokončenia legendárneho Akiry. Prím si, podobne ako v prípade komiksov, udržiavalo Crew, avšak pribudlo k nemu vydavateľstvo Dobrovský so svojou edíciou Gate, či dokonca Argo. Z oblasti noviniek najviac bodovala manga adaptácia legendárneho Lovecraftovho diela V horách šialenstva od Gó Tanabe.

Amazing Spider-Man #04: Štvanice, díl první. Prvé české vydanie (Crew, 2023)
Amazing Spider-Man #04: Štvanice, díl první. Prvé české vydanie (Crew, 2023) / Zdroj Disclaimer
Amazing Spider-Man #04: Štvanice, díl druhý. Prvé české vydanie (Crew, 2023)
Amazing Spider-Man #04: Štvanice, díl druhý. Prvé české vydanie (Crew, 2023) / Zdroj Disclaimer
Nick Spencer (scenár) & Alberto Jiménez Alburquerque, Iban Coello, et al. (art) - Amazing Spider-Man #04: Štvanice, díl první a díl druhý (Crew, 2023)
Lovec Kraven sa vracia a Spider-Man sa stal cieľom jeho štvanice!
Sergej Kravinoff a jeho poskokovia už celé mesiace unášajú superzloduchov i superhrdinov so zvieracím motívom. Na dokončenie zbierky im chýba už len jediný exemplár – Spider-Man. Ale na čo ich všetky Kraven potrebuje? Čo sa chystá? Uprostred Central Parku sa začína divoký hon, ale Kraven prekvapivo nie je medzi lovcami. Kto má teda Spider-Mana na muške? A aký plán rozbieha diabolský Vulture?
Vitajte v jednej z najväčšej pavúčích udalostí posledných rokov!

Batman / Soudce Dredd. Prvé české vydanie (Crew, 2023).
Batman / Soudce Dredd. Prvé české vydanie (Crew, 2023). / Zdroj Disclaimer
Alan Grant, John Wagner (scenár) & Simon Bisley, Jason Brashill, et al. (art) - Batman / Soudce Dredd (Crew, 2023)
Varovanie oddelenia spravodlivosti! Obsahuje vysokú mieru napätia, ktoré môže spôsobiť nečakané vedľajšie účinky. Držanie tejto knihy sa trestá pokutou 1000 kreditov.
Keď sa Temný rytier z Gothamu stretne tvárou v tvár s ochrancom Mega-City 1... KTO Z NICH BUDE ZÁKONOM?
To sa dozviete v tejto zbierke príbehov, v ktorých vystupujú dvaja najnekompromisnejší strážcovia zákona, akých kedy komiksový svet spoznal!
Superakčné a zábavné scenáre majú na svedomí Alan Grant a John Wagner. O dych vyrážajúcu kresbu sa postarali Simon Bisley, Glenn Fabry, Dermot Power, Cam Kennedy, Carl Critchlow a Jim Murray.
Kniha obsahuje príbehy Rozsudok nad Gothamom, Vendeta v Gothame, Posledná hádanka a Zomrieť smiechom.

Batman - Špatný den: Penguin / Riddler. Prvé české vydanie (Crew, 2023)
Batman - Špatný den: Penguin / Riddler. Prvé české vydanie (Crew, 2023) / Zdroj Disclaimer
Tom King, John Ridley (scenár) & Giuseppe Camuncoli, Mitch Gerads, Cam Smith (Smudge) (art) - Batman: Špatný den: Penguin / Riddler (Crew, 2023)
Dvaja zlí ľudia.
Dva zlé dni.
Dva skvelé príbehy.
PENGUIN
Kráľ gothamského podsvetia prišiel o všetko. Je z neho zlomený a osamelý človek, bez priateľov aj bez ranárov. Za všetky svoje zostávajúce peniaze si môže dovoliť kúpiť už iba pištoľ s jedným jediným nábojom. Pomocou neho si môže prestreliť hlavu... alebo sa pokúsiť získať všetko zase späť. S jedným nábojom proti celému Gothamu.
RIDDLER
Bol to len obyčajný chlapík. Za bieleho dňa šiel po ulici domov, ale nedošiel. Bez jediného slova ho zastrelil Riddler a potom sa usmial do najbližšej bezpečnostnej kamery. Zdanlivo nezmyselný zločin, ale Riddler nerobí nikdy nič len tak bezdôvodne. Začína výsluch, súboj medzi Batmanom a Riddlerom, ktorý má odhaliť motív tejto vraždy. Čo vlastne Riddler plánuje?

Betelgeuse. prvé české vydanie (Crew, 2023).
Betelgeuse. prvé české vydanie (Crew, 2023). / Zdroj Disclaimer
Luiz Eduardo De Oliveira (Leo) - Betelgeuse (Crew, 2023)
Prvá ľudská vesmírna kolónia na planéte Aldebaran-4 obnovila kontakt so Zemou a jej spoločnosť začala lepšie fungovať. V tom čase už ale loď Konštantín Ciolkovský mieri k inej obývateľnej planéte, Betelgeuse-6. A história sa opakuje: kolonizačná loď sa prestala ozývať. Krajina vysiela narýchlo ďalšiu výpravu, ktorej členkou je aj Kim, hrdinka prvej série, aby preskúmala situáciu a rozriešila zásadnú morálnu dilemu.
Na Betelgeuse-6 totiž žijú záhadní „jumovia“, tvorovia takí odlišní, že je ťažké určiť, či sú zvieratá, alebo ľudia ich civilizáciu len dosť nechápu. A v pozemských zákonoch stojí, že ak by bol na novej planéte nájdený inteligentný druh, kolonizačný projekt bude bezpodmienečne zrušený. A navyše sa zdá, že Aldebaran-4 nie je jediná planéta, kde sa ľudia stretávajú s kozmickou záhadou menom mantrisa…

Carnage: Naprostý masakr. Prvé české vydanie (Crew, 2023).
Carnage: Naprostý masakr. Prvé české vydanie (Crew, 2023). / Zdroj Disclaimer
Donny Cates (scenár) & Mark Bagley, Ryan Stegman (art) - Carnage: Naprostý masakr (Crew, 2023)
Mesto sa sfarbí do červenej... do krvavočervenej!
Venomov psychotický potomok Carnage sa vrátil - a má v pláne povraždiť každého, kto kedy nosil symbionta! Cletus Kasady sa celé mesiace zdržiaval na samom okraji marvelovského vesmíru, ale teraz sa chystá v plnej paráde vrátiť do New Yorku - a je silnejší, než kedy bol! Aby toho nebolo málo, objavuje sa v hre nový hráč a je to niekto, koho by ste rozhodne nečakali! Spider-Man a Venom sa statočne stavajú Carnageovmu šialenstvu, ale situácia sa pre nich nevyvíja vôbec dobre. Neistí spojenci si len tak tak zachránia kožu, a nakoniec im nezostane než zapojiť do boja s Carnagom celú družinu hrdinov. Drsná pravda je taká, že z tohto konfliktu niektorí nevyviaznu v jednom kuse... pokiaľ ho vôbec prežijú!

Elrik #1, 2 (Modrá Crew #27). Prvé české vydanie (Crew, 2023).
Elrik #1, 2 (Modrá Crew #27). Prvé české vydanie (Crew, 2023). / Zdroj Disclaimer
Elrik #3, 4 (Modrá Crew #28). Prvé české vydanie (Crew, 2023).
Elrik #3, 4 (Modrá Crew #28). Prvé české vydanie (Crew, 2023). / Zdroj Disclaimer
Julien Blondel, Jean-Luc Cano (scenár) & Didier Poli, Robin Recht, Julien Telo, Ronan Toulhoat (art) - Elrik (Modrá Crew #27 a #28) (Crew, 2023)
Veľkolepá komiksová adaptácia slávneho románu Michaela Moorcocka!
Elrik, vládca prastarého dračieho ostrova Melniboné, je jednou z najikonickejších postáv svetovej fantasy literatúry. Albína Elrika už celé milénium pri živote drží len elixíry a mágia, čo jeho protivníci považujú za slabinu a snažia sa ho zosadiť z Rubínového trónu. Aby toho Elrik nemal málo, ešte sa naňho chystá horda pirátov z Mladých kráľovstiev. To všetko v mene Ariocha, najmocnejšieho pána Chaosu - a je zarobené na poriadny masaker.

Inkognito - Tajné vydání. Prvé české vydanie (BB/art, 2023)
Inkognito - Tajné vydání. Prvé české vydanie (BB/art, 2023) / Zdroj Disclaimer
Ed Brubaker (scenár) & Sean Phillips (art) – Inkognito: Tajné vydání (BB/art, 2023)
Čo keby ste boli superzločincom zaradeným do Programu na ochranu svedkov a jediné, na čo by ste dokázali myslieť, by boli tie nádherné dni, kedy ste páchali zlo a kedy sa na vás nevzťahovali žiadne pravidlá… predtým, než sa z vás stal obyčajný človek? INKOGNITO začína tam, kde ostatné príbehy obvykle končia, a mieria do miest, do ktorých sa ešte žiadny komiks nevydal.
Potom, čo si komiksoví, mnohými cenami ovenčení tvorcovia Ed Brubaker a Sean Phillips pri svojom putovaní temnými žánrami vyskúšali noir realisticky špinavý (CRIMINAL) aj hollywoodsky klasický (ZATMÍVAČKA), lovecraftovskú variáciu (FATALE) či príbeh samozvaného pomstiteľa (ZABIJ, NEBO BUDEŠ ZABIT), upreli svoju pozornosť aj na odvrátenú stranu superhrdinského mýtu v INKOGNITO, s farbami Vala Staplesa.

Jim Hawkins. Prvé české vydanie (Zanir, 2023).
Jim Hawkins. Prvé české vydanie (Zanir, 2023). / Zdroj Disclaimer
Jim Hawkins. Alternatívna obálka. Prvé české vydanie (Zanir, 2023).
Jim Hawkins. Alternatívna obálka. Prvé české vydanie (Zanir, 2023). / Zdroj Disclaimer
Sébastien Vastra - Jim Hawkins (Zanir, 2023)
Jim Hawkins vie, že na pevnine už dlho nezostane. Predstava, že zdedí rodinný hostinec a stane sa kuchárom, ho nenapĺňa veľkým uspokojením. Nie, jeho oči sa upierajú iným smerom. Za morský horizont, k prísľubu vzdialených tajomstiev a neznáma. Je len krok od toho, aby sa jeho vytúžený život na mori stal skutočnosťou. Stačí malé postrčenie od osudu alebo od Billa Bonesa, starého morského vlka, ktorý práve pristál na pevnine so svojou vzácnou mapou, a Jima strhne vír dobrodružstva.
Ale ak je na svete niečo nebezpečné, tak je to vidina šťastia ukrytá za kusom papiera...

Kočičí deníky. Prvé české vydanie (Crew, 2023).
Kočičí deníky. Prvé české vydanie (Crew, 2023). / Zdroj Disclaimer
Džundži Itó - Kočičí deníky (Crew, 2023)
Mačiatka sú síce preslávené svojou solídnosťou a blahodarným účinkom na nervy, ale majster hororovej mangy Džundži Itó o tom vie svoje. Jeho autobiograficky ladené príbehy o spolužití s kocúrikmi menom Jon a Mú odkrývajú strašnú pravdu – chovať mačky môže byť nielen o rozum, ale aj vyslovene strašidelné...

Kolosální Conan: Kapitán pirátů. Prvé české súborné vydanie (Comics Centrum, 2023)
Kolosální Conan: Kapitán pirátů. Prvé české súborné vydanie (Comics Centrum, 2023) / Zdroj Disclaimer
Roy Thomas, Brian Wood (scenár) & Paul Azaceta, Pierluigi Baldassini, et al. (art) - Kolosální Conan: Kapitán pirátů (Comics Centrum, 2023)
S Conanom sa stretávame tam, kde sme ho opustili na konci Kolosálneho Conana z Cimerie, a to na palube lode brázdiacej Vilajetské more, v náručí krásnej Olívie. Vydáme sa s ním po Ceste kráľov do Aquilonie, kde sa zapletie do pokusu o zosadenie kráľa, a musí utiecť do Mesantie. Tu sa Conan pridáva k pirátom a stáva sa druhom ich vodkyne Bêlit. Rozsiahla adaptácia Howardovej poviedky Kráľovná Čierneho pobrežia je kľúčovou a najrozsiahlejšou časťou tejto knihy.

Košík plný hlav. Prvé české vydanie (Crew, 2023)
Košík plný hlav. Prvé české vydanie (Crew, 2023) / Zdroj Disclaimer
Joe Hill (scenár) & Leomacs, Riccardo La Bella (art) - Košík plný hlav (Crew, 2023)
Budú padať hlavy...
June Branchová má problém. Zostala lapená na Brody Islande a nemá kam utiecť. Jej priateľa Liama uniesla štvorica krvilačných utečených trestancov, ktorí sa nezastavia, kým ju nenájdu. Jediné, čím sa môže chudák June brániť, je prapodivná vikingská sekera s desivou mocou – hlavy ľudí, ktorých zotne, totiž stále hovoria. Pokiaľ má June zachrániť Liama aj samú seba, bude musieť zachovať chladnú hlavu... alebo radšej rovno plný košík hláv!

Legenda o Lutheru Arkwrightovi. Prvé české vydanie (Comics Centrum, 2023)
Legenda o Lutheru Arkwrightovi. Prvé české vydanie (Comics Centrum, 2023) / Zdroj Disclaimer
Bryan Talbot - Legenda o Lutheru Arkwrightovi (Comics Centrum, 2023)
Dobrodružstvo Luthera Arkwrighta, ktoré začalo vychádzať v roku 1978, je všeobecne považované za prvý britský grafický román. Prelomové experimentálne dielo, nazývané tiež „dospelým“ sci-fi, bolo v minulosti ospevované mnohými umelcami vrátane Alana Moorea, Neila Gaimana, Jeana Girauda (Moebius) aj Michaela Moorcocka a mnohým ďalším poslúžilo ako zdroj inšpirácie. Roku 2001 vyšlo jeho pokračovanie Srdca Impéria. Odvtedy sa obe publikácie dočkali mnohých nových vydaní.
Legenda o Lutherovi Arkwrightovi je samostatným príbehom, ktorý sa odohráva päťdesiat rokov po udalostiach v Srdci Impéria. Ide o úplne nový príbeh, zachovávajúci kontinuitu s prvými dvoma dielmi. Arkwright tentoraz čelí silnejšiemu protivníkovi a je ním prenasledovaný krížom krážom mnohými paralelnými svetmi naprieč celým radom utopických i dystopických realít. V snahe zachrániť ľudstvo sa tentoraz môže spoľahnúť iba na svoju skúsenosť a odhodlanie.

Meno ruže. Prvé slovenské vydanie (Slovart, 2023).
Meno ruže. Prvé slovenské vydanie (Slovart, 2023). / Zdroj Disclaimer
Milo Namara - Meno ruže (Slovart, 2023)
Prvý diel komiksového vydania Ecovho najznámejšieho románu. November 1327. Mladý mních Adso prichádza so svojím učiteľom Viliamom z Baskervillu do opátstva v severnom Taliansku na učenú dišputu katolíckej cirkvi. Viliam má františkánom pripraviť pôdu na rozhovory s pápežom Jánom XXII. Jeho chúlostivú misiu však zatieni bizarná séria siedmich úmrtí mníchov.

Metabaron 2. Prvé české vydanie (Crew, 2023).
Metabaron 2. Prvé české vydanie (Crew, 2023). / Zdroj Disclaimer
Jerry Frissen (scenár) & Valentin Sécher, Pete Woods (art) - Metabaron 2 (Crew, 2023)
Metabarón vstupuje do paralelného vesmíru, aby našiel epyfit, ktorý mu má pomôcť zachrániť jeho vlastný svet. Lenže na planéte Algoma epyfit chráni povedomá kasta ženských bojovníčok, ktoré si hovoria Metastrážkyne - a rozhodne mu nehodlajú pomáhať. Všetko sa ešte viac skomplikuje, keď sa metabarón do jednej z nich zamiluje a keď dorazí armáda technov z jeho starého vesmíru. To je ale len úvod úžasne vykreslenej knihy, ktorá prináša to najmonumentálnejšie vesmírne dobrodružstvo, aké je v našej realite k dispozícii!

Octobriana. Prvé vydanie (Labyrint, 2023).
Octobriana. Prvé vydanie (Labyrint, 2023). / Zdroj Disclaimer
Marek Berger & Ondřej Kavalír – Octobriana (Labyrint, 2023)
Studená vojna vrcholí. Octobriana ako elitná agentka Kremľa oddane slúži totalitnému režimu vo svete nachádzajúcom sa na pokraji jadrovej apokalypsy. Ideologický náter sa ale začína mrviť a archaické sily ožívajú. Octobriana sa vydáva na cestu vzbury proti utláčajúcemu mocenskému systému, proti svetu svojich „otcov“. Čaká ju najväčšie rozhodnutie jej života – zostať verná tomu, kým je, alebo nájsť odvahu a zistiť, čím sa má ešte len stať…

Osm miliard přání. Prvé české vydanie (MightyBoys, 2023)
Osm miliard přání. Prvé české vydanie (MightyBoys, 2023) / Zdroj Disclaimer
Osm miliard přání. Prvé české vydanie (limitovaná obálka) (MightyBoys, 2023)
Osm miliard přání. Prvé české vydanie (limitovaná obálka) (MightyBoys, 2023) / Zdroj Disclaimer
Charles Soule (scenár) & Ryan Browne (art) - Osm miliard přání (MightyBoys, 2023)
Predstavte si, že by sa jedného dňa každému z nás zjavil džin s tým, že nám splní prianie. Nie tri ako v rozprávke, ale jedno. Ako by také prianie ovplyvnilo ostatných ľudí a svet? Premýšľali by ste o tom vôbec? A bol by taký svet ešte na žitie? Charles Soule sa nad tým v tejto múdro napísanej knihe hravo zamýšľa a ako je jeho zvykom, tak sa nevyhýba ani temnejším linkám. Odpočet začína na ôsmich miliardách ľudí a ôsmich miliardách prianí.
Čo si budete priať?

Pohovka a mrtvola. Prvé české vydanie (Comics Centrum, 2023)
Pohovka a mrtvola. Prvé české vydanie (Comics Centrum, 2023) / Zdroj Disclaimer
Tony Sandoval - Pohovka a mrtvola (Comics Centrum, 2023)
Podivuhodný príbeh s podivnými ľuďmi a možno aj vlkolakmi.
Kristián zmizne a omladina z dediny prestane tráviť voľný čas vonku. Len Polo sa potuluje okolitými rozľahlými lúkami, kde sa zoznámi so Sofiou. Uprostred nich objaví bezvládneho Kristiána. Celé leto potom chodí rozkladajúce sa telo pozorovať zo starej pohovky, ktorá, ako sa nakoniec ukáže, súvisí s jeho smrťou.

Prašina: Křídový panáček (súborné vydanie). Prvé vydanie (Paseka, 2023)
Prašina: Křídový panáček (súborné vydanie). Prvé vydanie (Paseka, 2023) / Zdroj Disclaimer
Vojtěch Matocha & Karel Osoha - Prašina: Křídový panáček (súborné vydanie) (Paseka, 2023)
Od udalostí knižnej trilógie uplynuli dva roky. Prašina sa premenila, nad starými strechami sa týčia siluety žeriavov, kamenné domy vypratá priestor sklu a ocele a dávna tma nevyhnutne prehráva svoj boj so svetlom. Lenže čo keď na seba tma dokáže vziať ľudskú podobu? Nový domov prichádza na Prašinu hľadať mladík Vašek a čoskoro na vlastnej koži pocíti, že tunajší pokoj je len zdanlivý – pod škrupinou všedného života stále driemu staré tajomstvá. Na Prašine začne vyčíňať tajomný podpaľač a na obhorených stenách sa objaví podivný symbol.

Soumrak Temného rytíře, prolog. Prvé české vydanie (BBart s.r.o., De Agostini Publishing S.p.A, 2023)
Soumrak Temného rytíře, prolog. Prvé české vydanie (BBart s.r.o., De Agostini Publishing S.p.A, 2023) / Zdroj Disclaimer
Soumrak Temného rytíře, kniha první. Prvé české vydanie (BBart s.r.o., De Agostini Publishing S.p.A, 2023)
Soumrak Temného rytíře, kniha první. Prvé české vydanie (BBart s.r.o., De Agostini Publishing S.p.A, 2023) / Zdroj Disclaimer
Soumrak Temného rytíře, kniha druhá. Prvé české vydanie (BBart s.r.o., De Agostini Publishing S.p.A, 2023)
Soumrak Temného rytíře, kniha druhá. Prvé české vydanie (BBart s.r.o., De Agostini Publishing S.p.A, 2023) / Zdroj Disclaimer
Soumrak Temného rytíře, kniha třetí. Prvé české vydanie (BBart s.r.o., De Agostini Publishing S.p.A, 2023)
Soumrak Temného rytíře, kniha třetí. Prvé české vydanie (BBart s.r.o., De Agostini Publishing S.p.A, 2023) / Zdroj Disclaimer
Chuck Dixon, Doug Moench (scenár) & Jim Aparo, Graham Nolan, et al. (art) - Soumrak Temného rytíře (Legenda o Batmanovi #014 - #017) (BBart s.r.o./De Agostini Publishing S.p.A, 2023)
Prvé české vydanie série neskôr v originále vydanej ako Knightfall, v ktorej Batman za pomoci spojencov bojuje proti jednému zo svojich najväčších nepriateľov. Temný rytier odhaľuje existenciu novodobého anjela pomsty, záhadného asasína Azraela. Hoci s odlišným prístupom a morálnymi zásadami, obaja sa snažia o to isté. Medzitým sa v Gothame začnú šíriť správy o tajomnom géniovi s obludnou silou. A Bruce Wayne ešte netuší, aké následky táto nová hrozba pre neho bude mať. Na scénu prichádza Bane, a prisahá otvoriť brány Arkhamu, vypáliť Gotham a zlomiť Batmana. A to doslova!

Tulák. Obálka prvého českého vydania (Mighty Boys, 2023).
Tulák. Obálka prvého českého vydania (Mighty Boys, 2023). / Zdroj Disclaimer
Tulák - Obálka - Tulák. Limitované obálka prvého českého vydania (Mighty Boys, 2023).
Tulák - Obálka - Tulák. Limitované obálka prvého českého vydania (Mighty Boys, 2023). / Zdroj Disclaimer
Iván Brandon (scenár) & Nic Klein (art) - Tulák (Mighty Boys, 2023)
Ľudstvo sa rozšírilo po celom vesmíre. Náš príbeh začína stroskotaním na zapadnutej planéte, ktoré ako jediný prežije Abram Pollux. A aj keď je jediným preživším, tak sa na povrchu tejto bohom zabudnutej planéty rozohráva príbeh pomsty, v ktorom hrá Abram hlavnú rolu a v ktorom nie je vôbec nič tak, ako sa na prvý pohľad zdá. Čo vlastne robí človeka človekom? Telo? Vedomie? Spomienky? City?

UCC Dolores #1, 2 (Modrá Crew #30). Prvé české vydanie (Crew, 2023).
UCC Dolores #1, 2 (Modrá Crew #30). Prvé české vydanie (Crew, 2023). / Zdroj Disclaimer
UCC Dolores #3, 4 (Modrá Crew #31). Prvé české vydanie (Crew, 2023).
UCC Dolores #3, 4 (Modrá Crew #31). Prvé české vydanie (Crew, 2023). / Zdroj Disclaimer
Didier Tarquin, Lyse Tarquin - UCC Dolores (Modrá Crew #30 a #31) (Crew, 2023)
Prežiť na Trase...? Vylúčené! Lenže… ibaže na ňu vyrazíte na palube lode UCC Dolores a sprevádza vás zabijak robotov večne s flaškou po ruke a milosrdná sestra, ktorá sotva vyšla z kláštora. Potom máte šancu dostať sa až do cieľa… snáď. Svižný príbeh Didiera a Lysa Tarquinovcov vás vtiahne do sveta kozmických bitiek, vesmírnych korzárov a dobrodružstiev na podivných planétach.

V hlavě Sherlocka Holmese - Případ podezřelé vstupenky. Prvé české vydanie (Paseka, 2023).
V hlavě Sherlocka Holmese - Případ podezřelé vstupenky. Prvé české vydanie (Paseka, 2023). / Zdroj Disclaimer
Benoit Dahan & Cyril Liéron - V hlavě Sherlocka Holmese: Případ podezřelé vstupenky (Paseka, 2023)
Skôr než bol stvorený marvelovský vesmír, skôr ako nad Gothamom preletel netopierí muž, zrodil sa vo viktoriánskom Anglicku najväčšia superhrdina všetkých čias - Sherlock Holmes. Prvýkrát sa objavil v románe Štúdia v šarlátovej pred 140 rokmi, jeho hviezda však neprestáva žiariť. Geniálny mozog, výstredná povaha i náchylnosť k drogám fascinujú generácie čitateľov i tvorcov. Až však v tejto komiksovej knihe máme možnosť vstúpiť priamo do detektívovej hlavy, do Sherlockovho legendárneho „paláca myšlienok“.
Londýn sužujú záhadné zmiznutia a stopou sa zdá byť vstupenka na kúzelnícke predstavenie. Každá strana komiksu sľubuje nielen potešenie z prekvapivých a detailných ilustrácií, ale hlavne ďalší krok k vyriešeniu zločinu. Pátranie sa totiž odvíja priamo pred našimi očami ako červená niť, ktorú môžeme pri listovaní opakovane hľadať a sledovať.

V horách šílenství H. P. Lovecrafta: kniha první. Prvé české vydanie (Crew, 2023).
V horách šílenství H. P. Lovecrafta: kniha první. Prvé české vydanie (Crew, 2023). / Zdroj Disclaimer
V horách šílenství H. P. Lovecrafta #02. Prvé české vydanie (Crew, 2023).
V horách šílenství H. P. Lovecrafta #02. Prvé české vydanie (Crew, 2023). / Zdroj Disclaimer
Gó Tanabe - V horách šílenství H. P. Lovecrafta #01 a #02 (Crew, 2023)
25. januára 1931: expedičný tím dorazí do táboriska v Antarktíde... kde nájde tamojšiu posádku mužov a ťažných psov mŕtvu. Telá sú rozhádzané všade naokolo, niektoré sú zohavené, iné podivným a chladnokrvným spôsobom rozštvrtené. Niekoľko ľudí je nezvestných. Ešte desivejší pohľad sa však naskytá na hviezdicovitú hromadu snehu blízko. Pod jej piatimi cípmi sa totiž nachádza hrob – a to, čo v ňom leží, nie je človek!
V druhej knihe sa Dyer a Danforth z výskumného tímu Miskatonickej univerzity preletia malým lietadlom neznámym antarktickým pohorím a pristanú, aby preskúmali obrovské kyklopské cudzie mesto, ktoré sa nachádza za ním.
Tu konečne odhalia ohavné tajomstvo všetkého života na Zemi... Ale podarí sa im uniknúť z týchto najvzdialenejších slujú na dne sveta a zachovať si dostatok zdravého rozumu, aby mohli varovať ľudstvo...?

Válka světů / Stroj času. Prvé české vydanie (Argo, 2023)
Válka světů / Stroj času. Prvé české vydanie (Argo, 2023) / Zdroj Disclaimer
Válka světů / Stroj času. Prvé české vydanie (limitovaná obálka) (Argo, 2023)
Válka světů / Stroj času. Prvé české vydanie (limitovaná obálka) (Argo, 2023) / Zdroj Disclaimer
Olivier Dobremel (scenár) & Vicente Cifuentes, Mathieu Moreau (art) - Válka světů / Stroj času (Argo, 2023)
Klasická fantastika svojou vizuálnou príťažlivosťou vyslovene nabáda ku komiksovým adaptáciám, ktoré sú čím ďalej častejšie a úspešnejšie. Francúzski komiksoví tvorcovia sa tentoraz pustili do stále obľúbených románov H. G. Wellsa. V prvom zväzku vám ponúkame adaptáciu dvoch z jeho najslávnejších románov: Vojny svetov a Stroje času.
Kresliari sa v tomto wellsovskom cykle striedajú. Zachytením Vojny svetov bol poverený španielsky maliar Vicente Cifuentes, narodený v roku 1979 v Albacete. Kreslí už odmala a po úspešnej kariére v rodnej krajine získal aj výtvarné zákazky z Francúzska. Na Stroji času zase vyrazil Mathieu Moreau, narodený v roku 1988 v Limoges, autor úspešného cyklu Nibiru.
Scenár wellsovských komiksov si vzal na starosť scenárista píšuci pod pseudonymom Dobbs. Vlastným menom Olivier Dobremel.

Velký mrtvý (Integrál), knihy I až IV. Prvé české vydanie (Josef Vybíral, 2023).
Velký mrtvý (Integrál), knihy I až IV. Prvé české vydanie (Josef Vybíral, 2023). / Zdroj Disclaimer
Velký mrtvý (Integrál), knihy I až IV (limitovaná edícia). Prvé české vydanie (Josef Vybíral, 2023).
Velký mrtvý (Integrál), knihy I až IV (limitovaná edícia). Prvé české vydanie (Josef Vybíral, 2023). / Zdroj Disclaimer
Jean-Blaise Djian, Régis Loisel (scenár) & Vincent Mallié (art) - Velký mrtvý (Integrál, knihy I až IV) (Josef Vybíral, 2023)
Paulina, študentka ekonómie, sa rozhodne stráviť leto u kamarátky na francúzskom vidieku, aby sa pripravila na skúšky. Po stretnutí s miestnym mladíkom Erwanom, sa zapletie do nebezpečnej hry v prostredí dvoch odlišných svetov. Erwan nesie bremeno zaistenia rovnováhy medzi Zemou a Malým svetom. Existujú však sily, ktoré chcú zničiť dávno zavedené poriadky, a prvé príznaky blížiace sa skazy možno pozorovať v stále chaotickejšom zemskom svete.

Wika. Prvé české vydanie (Crew, 2023).
Wika. Prvé české vydanie (Crew, 2023). / Zdroj Disclaimer
Thomas Day, Olivier Ledroit (scenár) & Olivier Ledroit (art) - Wika (Crew, 2023)
Kedysi dávno, v jednej elfí ríši, žil princ so zlomeným srdcom. Princ Oberon sa nezmieril s tým, že Titania dala prednosť vojvodovi Claymorovi Grimmovi, zaútočil na Castelgrimm a vojvodu zabil. Oberonove vojská rozsievali skazu. Malá Wika musela pred krviprelievaním uniknúť, zbaviť sa vílych krídiel a ukrývať sa, kým nedospeje, aby sa mohla skúsiť pomstiť. Aj víla bez krídiel zostáva vílou a jej magické schopnosti sa nezmenšia. Kto zvíťazí? Bude silnejšia Oberonova zúrivosť, alebo túžba mladej víly po odplate?

Želvy Ninja: Poslední rónin. Prvé české vydanie (Comics Centrum, 2023)
Želvy Ninja: Poslední rónin. Prvé české vydanie (Comics Centrum, 2023) / Zdroj Disclaimer
Želvy Ninja: Poslední rónin. Limitovaná obálka. Prvé české vydanie (Comics Centrum, 2023)
Želvy Ninja: Poslední rónin. Limitovaná obálka. Prvé české vydanie (Comics Centrum, 2023) / Zdroj Disclaimer
Kevin Eastman, Peter Laird, Tom Waltz (scenár) & Ben Bishop, Kevin Eastman, Esau Escorza, Isaac Escorza (art) - Želvy Ninja: Poslední rónin (Comics Centrum, 2023)
Budúcnosť zmenila New York na technologicky vyspelé bojisko, ktoré ovláda klan Noha a jeho kybernetickí vojaci. Práve sem prichádza Michelangelo - posledný z ninja korytnačiek, aby sa pomstil. Z jeho najbližších ostali len spomienky, a tak mu nezostáva nič iné, ako nájsť starých priateľov, nových spojencov a aj za cenu vlastného života získať späť sieť kanálov pod mestom.

ĎALŠIE ODPORÚČANÉ TITULY


Akira #5 (Crew, 2023)
Akira #6 (Crew, 2023)
Aristophania #1, 2 (Josef Vybíral, 2023)
Barakuda: kniha 5 a 6 (Josef Vybíral, 2023)
Barbar Conan #02: Mořští jestřábové (Comics Centrum, 2023)
Barbar Conan #03: Prokletí zlaté lebky (Comics Centrum, 2023)
BRSRKR, kniha druhá (Comics Centrum, 2023)
Conan #11: Cesta králů (Comics Centrum, 2023)
Conan #12: Aquilonský trůn (Comics Centrum, 2023)
Conan: Příběhy psané mečem #02: Úklady vrtkavé štěstěny (Comics Centrum, 2023)
Corto Maltese: Benátská báje (Argo, 2023)
Cyberpunk 2077: Máš moje slovo (Crew, 2023)
Diablo - Legendy o barbarovi: Bul-Kathos (Crew, 2023)
Duna - grafický román, kniha 1 (DOBROVSKÝ s.r.o., edice GATE, 2023)
Gemer: Den první (Brak, 2023)
Go West Young Man (Josef Vybíral, 2023)
Hellboy - Mladá léta: Smrtihrad (Comics Centrum, 2023)
Hellboy a Ú.P.V.O.: 1952 (Comics Centrum, 2023)
Hellboy a Ú.P.V.O.: 1952 (Comics Centrum, 2023)
Kingdom Come: Deliverance ()
Kletba (MightyBoys, 2023)
Kovboj ze Šaolinu: Libová sekačka (Comics Centrum, 2023)
Lady Mechanika #5: Sangre (Argo, 2023)
Lazarus #1: Rodina (Crew, 2023)
Lazarus #2: Selekce (Crew, 2023)
Modrá Crew #26 - Ekhö: Zrcadlový svět #9, 10 (Crew, 2023)
Modrá Crew #29 - Okko: Cyklus vzduchu (Crew, 2023)
Murena #02: Cyklus manželky (Josef Vybíral, 2023)
Mýty #20: Kamelot (Crew, 2023)
Mýty #21: A žili šťastně až do smrti (Crew, 2023)
Plukovník Bizár: Parazmatek (Comics Centrum, 2023)
Pošťák (Mighty Boys, 2023)
Rahan #02 (Josef Vybíral, 2023)
Rahan #03 (Josef Vybíral, 2023){b,Rahan #04
Sága #10 (BB/art, 2023)
Stranger Things: Kamčatka (Comics Centrum, 2023)
Škorpion #1, 2 (Josef Vybíral, 2023)
Škorpion #3, 4 (Josef Vybíral, 2023)
Španělská epopej (Argo, 2023)
To, co zabíjí děti #01 (Comics Centrum, 2023)
Ú.P.V.O. Peklo na zemi #01: Nový svět (Comics Centrum, 2023)
Ú.P.V.O. Peklo na zemi #02: Bohové a netvoři (Comics Centrum, 2023)
Ú.P.V.O. Peklo na zemi #03: Rusko (Comics Centrum, 2023)
Ú.P.V.O. Peklo na zemi #05: Pickenský děs a další příběhy (Comics Centrum, 2023)
Ú.P.V.O. Peklo na zemi 04: Vlak plný příšer a Odložená smrt (Comics Centrum, 2023)
Usagi Yojimbo #37: Křižovatky (Crew, 2023)
Vůle, kniha první (Argo, 2023)
Witchblade Kompendium #05 (Comics Centrum, 2023)
Zaklínač #07: Balada o dvou vlcích (Crew, 2023)
Zaklínač: Rónin (Crew, 2023)
Žoldnéř #09: Ztracení předkové (Crew, 2023)
Žoldnéř #10: Obři (Crew, 2023)

cyberstorm

cyberstorm
Fanúšik scifi, knižný recenzent. Poviedkový beta-reader a porotca poviedkových súťaží scifi.sk, koordinátor Poviedok na počkanie.

Súvisiace objekty SFDB

Diskusia

Buď prvý užívateľ a pridaj svoj príspevok do diskusie
 

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.

Súvisiace objekty SFDB