Ukážka: Adrian Tchaikovsky – Střepy Země

Dobrej space opery nie je nikdy dosť. Ukážka z tej najnovšej - Střepy Země od Adrian Tchaikovsky z vydavateěstiev Planeta9/Triton.
cyberstorm
Podporte scifi.sk
Střepy Země. Prvé české vydanie (Planeta9/Triton, 2022).
Střepy Země. Prvé české vydanie (Planeta9/Triton, 2022). / Zdroj Disclaimer
Vojna skončila. Jej hrdinovia sú zabudnutí. Až do jedného náhodného objavu...
Po zničení Zeme ľudstvo vytvorilo bojovú elitu, aby zachránilo svoj druh. Zdokonalené ľudské bytosti s implantovanými vylepšeniami. Jedným z nich je Idris.
Idris nezostarol, ani nezaspal od chvíle, keď ho vo vojne pretvorili. V tichu vesmíru dokázali komunikovať s nepriateľom. Potom ich mimozemskí agresori, Architekti, jednoducho zmizli – a Idris a jeho druh sa stali zastaranými. Jeden z hrdinov ľudstva sa teraz pretĺka na nezávislej záchrannej lodi, aby sa vyhol pozornosti väčších mocností.
Teraz, o päťdesiat rokov neskôr, Idris a jeho posádka objavili niečo podivné, čo je opustené vo vesmíre. Je to zjavne dielo Architektov – ale vracajú sa? A ak áno, prečo? Idris a jeho posádka, prenasledovaní gangstrami, kultmi a vládami, sa rútia naprieč galaxiou a hľadajú odpovede. Teraz totiž vlastní niečo, čo má nevyčísliteľnú hodnotu, a pre čo by mnohí zabíjali.

Adrian Tchaikovsky
_
Adrian Tchaikovsky pôvodným priezviskom Czajkowski (*1972) je britský spisovateľ fantasy a sci-fi. Narodil sa vo Woodhall Spa v Lincolnshire ako syn poľských emigrantov. Zaoberal sa právom, študoval psychológiu a zoológiu. V súčasnej dobe žije v Leedse so svojou manželkou Annie a synom Alexom.
Do fantastiky vstúpil svojou zaujímavo poňatou epickou fantasy ságou Shadows of the Apt (č. ako Stíny vědoucích) o svete poznačenom priemyselnou revolúciou s tak trochu inými obyvateľmi. Miesto klasických fantasy postáv v ňom nájdeme hrdinov inšpirovaných hmyzou ríšou, ktorí síce majú ľudský výzor, ale majú aj vlastnosti ôs, mravcov, modliviek atď. Žiaľ, táto desaťdielna séria sa na domácom trhu veľmi neuchytila (v preklade jej vyšli len prvé tri časti). Spomínaný cyklus neskôr doplnil štyrmi poviedkovými zbierkami zo spomínaného sveta s názvom Tales of the Apt. Nasledovala fantasy séria Echoes of the Fall, pozostávajúca z románov Tiger and the Wolf (2016), Bear and the Serpent (2017) a Hyena and the Hawk (2018), v ktorej mladá vyvrheľka musí spojiť znepriatelené klany aby malo kráľovstvo čo i len šancu proti dávnemu nepriateľovi.
Neskôr opustil vody fantasy a s veľkou vervou sa pustil do science fiction. Hneď prvým scifi dielom je teraz už trilógia začatá knihou Children of Time (2015) (č. ako Děti času, Triton, 2017) o medzihviezdnom putovaní a hľadaní nového domova pre neľudských potomkov Zeme. Na román neskôr nadviazal knihou Children of Ruin (č. ako Děti zmaru, Triton, 2019) a najnovšou Children of Memory (2022) (č. chystá Triton). V zaujímavo poňatom military science fiction Dogs of War (2017) (č. ako Psí vojáci, Planeta9, 2020), na ktorú nadviazal voľným pokračovaním s názvom Bear Head (2021), popísal kyberneticky vylepšených obrovských psov, využívaných pre bojové operácie. Nasledovala skvelo prijatá epická séria space opier The Final Architecture, pozostávajúca z románov Shards of Earth (2021) (č. ako Střepy Země, Triton/Planeta9, 2022), Eyes of the Void (2022) (č. chystá Triton/Planeta9) a Lords of Uncreation (očakáva sa v r. 2023) (č. chystá Triton/Planeta9) o boji proti nesmierne mocným mimozemským koštruktom zvaným Architekti. Do sveta Warhammer 40 000 prispel románom Day of Ascension (2022). Z ďalšieho množstva vydaných kníh spomeňme aspoň ešte tie vydané v českom preklade: military novelu Ironclads (2017) (č. ako Ocelová šlechta, Planeta9, 2019) a dystopickú Klec duší (Planeta9, 2020) (originál ako Cage of Souls, 2019).
Adrian Tchajkovsky vydal počas svojho krátkeho pôsobenia celkom impozantný počet diel (27 románov, 10 noviel a niekoľko kratších prác zozbieraných v 6 zbierkach poviedok) a rozhodne nekončí.


Adrian Tchaikovsky – Střepy Země
Pôvodný názov: Shards of Earth (2021)
Séria: Architekti světů (The Final Architecture)
Vydavateľstvo: Planeta9/Triton
Rok vydania: 2022
Vydanie: prvé
Jazyk: český
Počet strán: 582
Väzba: pevná / viazaná s papierovým obalom
ISBN: 978-80-88321-96-5
Preklad: Milan Pohl

Vydavateľstvo Planeta9
Vydavateľstvo Planeta9 / Zdroj Disclaimer
Vydavateľstvo Triton
Vydavateľstvo Triton Disclaimer

cyberstorm

cyberstorm
Fanúšik scifi, knižný recenzent. Poviedkový beta-reader a porotca poviedkových súťaží scifi.sk, koordinátor Poviedok na počkanie.

Súvisiace objekty SFDB

Diskusia

Buď prvý užívateľ a pridaj svoj príspevok do diskusie
 

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.

Súvisiace objekty SFDB